Ceska Pozice

Výuka cvičnou volbou: Debakl ODS a vítězní piráti

Už čtvrté studentské volby od roku 2010 učí středoškoláky politice a naznačují vývoj nálad u nastupující generace voličů.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Jeden svět na školáchČeská pozice

Vítězí Karel s čírem, piráti a miliardář Babiš. Studentských voleb, jež pořádá organizace Člověk v tísni, si ve zkratce povšimla snad všechna média. TOP 09 „volilo“ 17,8 procenta studentů starších patnácti let, Českou pirátskou stranu takřka stejně (17,73 %, jen o 39 hlasujících méně) a třetí je Babišův projekt ANO 2011 se 13,44 procenta. Katastrofálního výsledku dosáhla zvláště ODS, jejíž lístek vhodilo do uren jen šest procent studentů.

Studentské volby se konaly celkem počtvrté: loni si středoškoláci vyzkoušeli krajské volby (vyhráli je Piráti s celkovými 20,6 procenta) a volby prezidentské (dominoval vizuálně výrazný Vladimír Franz se 40,7 procenta) a dvakrát – v roce 2010 a letos – se udály cvičné parlamentní volby. Jen za pár let se ODS propadla u podobného vzorku mladých lidí o zhruba 65 procent! Z tohoto pohledu je ODS největším poraženým, ještě s Věcmi veřejnými, jež klesly z tuctu procent do nicoty...

Zajímavé je, podíváme-li se na skutečné výsledky posledních parlamentních voleb, že se studentům v roce 2010 povedlo docela přesně „trefit“ zisky stran vládní koalice. ODS získala studentských 17,65 procenta (reálně 20,22), véčkaři 12,11 (reálně 10,88), jen u TOP 09 byly studentské preference o hodně nadsazené a vyšší: plných 26,59 oproti 16,70 procenta opravdických voličů.

Největší rozdíly mezi tužbou mladých studentů a dospělými voliči v Česku byly u levice – vítězná ČSSD měla v zemi 22,08 procenta podporovatelů, kdežto -náctiletí ji „podsekli“ na pouhých 5,27 procenta a komunisty na 2,95 ze skutečných 11,27 procenta. Oproti skutečnosti u studentů ale hodně bodovali Piráti a také nacionalisté z DSSS.

Studentské volby 2010 (do poslanecké sněmovny)

Strana: studentský výsledek (v %) / reálný výsledek (v %)

Pozn.: První studentské volby v Česku proběhly v dubnu 2010; studenti starší patnácti let si tehdy zkusili volbu do poslanecké sněmovny. Volilo se na 135 školách (69 gymnáziích, 68 SOŠ a sedmi učilištích). V tuzemské premiéře bylo odevzdáno 20 233 volebních lístků.

V aktuálních studentských volbách sice jen těsně vyhrála TOP 09 (možná ještě zapůsobil „faktor punkáče Karla“ z prezidentských voleb), ale skutečným vítězem jsou spíše čeští piráti. Schwarzenbergovcům (a tedy i Kalouskovcům) v mezivolebním období klesla u skupiny studentů podpora o zhruba třetinu, zatímco České pirátské straně se více než zdvojnásobila. Na třetí místo „z nuly“ vyrostlo hnutí ANO 2011.

Studentské volby 2013 (do poslanecké sněmovny)

Strana: studentský výsledek 2013 (v %) / studentský výsledek 2010 (v %)

Pozn.: Druhé „parlamentní“ volby se konaly před pár dny. Tentokrát již byly osloveny všechny střední školy v ČR, z nichž 434 škol se zapojilo (174 gymnázií, 210 středních odborných škol a padesát učilišť). Odevzdávka už činila impozantních 50 551 hlasů.

Skandály Nečasovy vlády se i u mladých patrně promítly do nárůstu podpory ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Svobodných, ale překvapivě netáhnou Zelení – ani zklamání z velkých politických stran jim nepomohlo (pokles o 24 procent). Podpora extremistické Dělnické straně sociální spravedlnosti zůstala takřka beze změny, ale i těmto hypotetickým voličům by ČESKÁ POZICE opět ráda doporučila německý film Náš vůdce (2008), který na gymnaziálním experimentu ukazuje, jak rychle se mohou „spravedlivá“ řešení zvrtnout.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.