Diskuse k článku

Vytvoří technologie nesmrtelného nadčlověka s umělou inteligencí?

Transhumanismus tvrdí, že člověk je jen biologický stroj a může se stát nesmrtelným. Vznikne-li však umělá inteligence, objeví se vážný problém. Platí-li totiž, že vesmír je uzavřený systém, čeká ji společně s ním tepelná smrt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Křivka 26.4.2020 17:02

"Konečnost lidského života je motivací k dosažení cílů, a bude-li odstraněna, lidé se stanou apatickými. Bez vědomí smrti by člověk neměl žádný důvod něčeho dosáhnout, protože by na to měl nekonečně času v budoucnu. Neomezená existence je rovněž spojená s nudou – všechny činnosti a záliby omrzí.

Autor dělá základní logickou chybu - nesmrtelnost (statisticky) neznamená, že ten či onen konkretní jedinec to má zaručeno. Dokud budou existovat dopravní nehody, pády letadel, teroristické útoky, náhlé infarkty atd., nikdo nebude mít zaručeno, že nezemře v příštích okamžicích. Takže nesmrtelnost nic nemění na nejistotě existence.

P. Křivka 20.4.2020 10:07

Slova , slova, slova (chce se mi říci až žvásty). Nechápu, jak by mohl fakt (myšlenka, představa), že budu žít 1000 let (nebo nekonečně) změnit přítomný okamžik. Ať budu mít představu, že budu žít ještě 50 let nebo milion let, pořád budu mít stejnou chuť na zmrzlinu, stejně se mi bude líbit západ slunce, budu mít stejnou chuť oslovit tu hezkou dívku, budu stejně přemýšlet nad temnou hmotou nebo nad důsledky Godelovy věty (prostě proto, že mne to zajímá) a hlavně budu mít stejnou nejistotu, zda mne zítra nepřejede auto. Ta myšlenka (jak dlouho budu ještě (pravděpodobně) žít) nemůže mít žádný vliv na přítomnou (prožívanou, vnímanou) skutečnost. Přítomný okamžik zůstane pořád stejně prchavý a neopakovatelný. Jak na to někdo přišel, že by se něco změnilo? Nechápu, nerozumím.

A. Kubička 14.4.2020 9:51

Přehledový text o dějinách hračičkovské americké naivity. Umělá inteligence je inteligencí přibližně stejně, jako je sádrové vejce vejcem. Hlavním rozdílem, který většině citovaných autorů zdá se uniká, je tzv. morální uvažování a rozhodování. Jakmile by stroj byl schopen morálního uvažování, musel by mít možnost se rozhodnout, zda bude pracovat v zájmu nebo proti zájmu svého tvůrce. To ale např. Google samozřejmě rozhodně odmítá. Místo toho vytváří zbraň, která pracuje jako bachař světové populace. Krade data a fízluje za účelem získání obchodní a mocenské výhody. Uzavírá své uživatele do otroctví hledáním předpověditelných rysů jejich chování a zrádnou monetizací svých modelů. Dokud státy nebudou chránit listovní tajemství svých občanů, budou jen více či méně nevyhlazovacími koncentráky bezmocných červů. Dokud si občan neuvědomí, že ten, kdo nechrání své soukromí, ztrácí neotřesitelnost svého politického postoje a stává se mletým masem určeným k chovu larev konjunkturalistů.

A. Kubička 14.4.2020 9:53

Poslední věta se mi rozsypala. Znovu: Dokud si občan neuvědomí, že ten, kdo nechrání své soukromí, ztrácí neotřesitelnost svého politického postoje, bude jen mletým masem určeným k chovu larev konjunkturalistů.

V. Veteška 14.4.2020 9:32

Někteří lidé opravdu nemají co dělat.

J. Koutský 14.4.2020 9:00

Nic není nekonečné,vše se jednou porouchá. Murphyho zákony vítězí. ;-D

V. Veteška 14.4.2020 9:33

V. Veteška 14.4.2020 9:34

