Vytře Gazprom s Číňany zrak Evropě? Sotva.

Konflikt s Bruselem se vyostřuje a Rusové uzavřeli dohodu o dodávkách plynu do Říše středu.

Jan Žižka 7.9.2013

foto: © Česká pozice, UrbČeská pozice

Skončí někdy spory o dodávky ruského plynu do Evropy (a konkrétně také do Česka)? Zatím to tak nevypadá. Uzavírání kohoutků na rozdíl od situace před několika lety momentálně nehrozí. Dohady kolem ruského dodavatele – obří korporace Gazprom – ovšem jen podtrhují celkové napětí mezi Západem a Ruskem v době konání summitu skupiny dvacítky velkých ekonomik světa G20 v Petrohradu.

Celkovou atmosféru bezpochyby ovlivnily zprávy staré několik dní, podle nichž hodlá Evropská komise přitvrdit ve svém šetření Gazpromu. Viní ho z narušování férového obchodu s plynem v EU. Brusel se podle těchto zpráv chystá na zahájení formální procedury, jež by mohla vést k citelným pokutám pro ruskou společnost – většinově ovládanou státem.

V situaci, kdy Evropa aktivně hledá možné alternativy k ruskému plynu, je logické, že také Rusko se musí zamýšlet nad „diverzifikací“Terčem kritiky jsou dlouhodobé kontrakty Gazpromu s evropskými firmami, neochota pružně reagovat na nové podmínky (těžba břidlicového plynu v USA a dopady na evropský trh) a především „gazpromácká“ cenotvorba (vazba plynu na ceny ropy). Kvůli tomu Rusové ostatně vedli arbitrážní spor také s dodavatelem plynu na český trh – německou skupinou RWE –, který pro ně nedopadl právě nejlépe.

V situaci, kdy Evropané aktivně hledají možné alternativy k ruskému plynu, je logické, že také Rusové se musejí zamýšlet nad „diverzifikací“. V jejich případě jde o hledání alternativních trhů. A v tomto ohledu se Gazprom na summitu G20 skutečně mohl pochlubit jistým úspěchem – v Petrohradu totiž uzavřel dohodu s čínskou společností CNPC o dodávkách plynu do Říše středu. Od roku 2018 tam má posílat 38 miliard metrů krychlových ročně. Podepsání dohody, které předcházely roky opravdu složitých rozhovorů s Číňany, právě na summitu G20 vypadá vzhledem k výše uvedeným souvislostem velmi efektně.

O ceně se dál jedná

Můžeme tedy směle prohlásit, že Rusové s Číňany vytřeli Evropě zrak? Nikoliv, bylo by to opravdu velké přehánění hodně vzdálené realitě. Gazprom se sice s firmou CNPC dohodl na důležitých záležitostech včetně objemu dodávek, způsobu plateb i pravidlu „take or pay“, podle kterého musí odběratel za určitý objem objednané suroviny zaplatit, i když ji nakonec neodebere. Dohoda o konkrétní ceně plynu stále chybí. To jenom dokládá, jak kontroverzní je toto téma nejen ve vztazích Ruska s Evropou, ale také s Čínou.Ale dohoda o konkrétní ceně plynu stále chybí. To jenom dokládá, jak kontroverzní je toto téma nejen ve vztazích Ruska s Evropou, ale také s Čínou.

A Gazprom přitom čelí problémům i v samotném Rusku, protože ztrácí monopol na export plynu. Ve zkapalněné podobě (zatím nikoliv plynovody) ho budou moci vyvážet i jeho ruští konkurenti.

Reálná situace vede Gazprom k tomu, aby vedle dohody s Číňany usiloval o vyšší export do Evropy. Snad mu může nahrávat hospodářské oživení a také vývoj v Německu, které po postupném odchodu od jádra a zavedení ekonomicky příliš náročného modelu podpory obnovitelných zdrojů bude podle všeho hledat způsoby, jak podpořit plynové elektrárny.

Zatímco v Číně Gazpromu půjde o vývoz 38 miliard kubíků ročně, v Evropě by to ruská korporace chtěla během patnácti let dotáhnout z loňských necelých 140 miliard kubíků na dvě stovky miliard. A Rusové také musejí počítat s konkurencí Turkmenistánu, který patří k největším producentům plynu na světě. Aby se Gazprom uplatnil v Číně, nejspíš tam bude muset nabídnout nižší ceny, než nyní nabízí v Evropě.

Máme tedy důvod ke škodolibému posměchu nad ruským snažením? Ani to by nebylo právě nejmoudřejší. Diverzifikace zdrojů v Evropě také nemusí běžet tak, jak si optimisté představují. A i s relativně menším podílem na evropském dovozu by Rusové zůstali strategickým partnerem. „Diverzifikace“ je užitečná pro Evropu i pro Rusko, ale stejně tak bude nutné nezapomenout ani na pojem „vzájemná závislost“.

Počet příspěvků: 1, poslední 7.9.2013 07:15 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.