Ceska Pozice

Výstředník v ordinaci aneb Jak moc David Rath rozjede svou praxi

Osmnáctiměsíční vazba bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha působí jako součást trestu, a to absolutně není v pořádku.

Adam Junek 13.11.2013

David Rath po propuštění z vazby. foto: © ČTKČeská pozice

David Rath po propuštění z vazby.

Ten milý výstředník, zvolá ve filmu Adéla ještě nevečeřela hraběnka v podání Květy Fialové, když Miloš Kopecký, tedy baron von Kratzmar, sesviští schodiště na Malé Straně na stříbrném podnosu. David Rath si po svém pondělním propuštění z vazby řekl o přezdívku „důvěryhodný výstředník“. Poděkoval totiž Vrchnímu soudu v Praze, že je pro něj konečně po 18 měsících důvěryhodný natolik, že už nemusí sedět ve vazbě. A to, že chodil po ulici s krabicí vína napěchovanou sedmi miliony korun („o nichž nevěděl“) označil za „zvláštní, výstřední, ale určitě ne trestný čin“.

S výjimkou této až humorné „výstřednosti“ je však případ jeho držení ve vazbě spíše mrazivý. Jen stěží se dá totiž pochopit, proč musel být preventivně zadržován rok a půl. Všechny tři důvody vazebního stíhání pominuly už dávno. Že by pokračoval v trestné činnosti poté, co se vzdal všech funkcí a přišel i o poslanecký mandát rozpuštěním sněmovny, je v podstatě nemožné. Ovlivňování svědků po uzavření spisu taky nehrozí. A proč teď už neexistuje nebezpečí, že uprchne za hranice, a na počátku října ještě bylo (poslední rozhodnutí soudu o jeho nepropuštění), je s podivem.

Čtěte souvislosti:

Pacienty obhospodařila manželka

Vazba dříve prominentního politika Ratha působí jako součást trestu, a k tomu rozhodně institut preventivní detence určen není. Pozitivní následky by mohla mít ve změnách ve vězeňství, které se z cely snažil bývalý středočeský hejtman iniciovat. Podmínky vazby jej (a ani žádného dalšího exponovaného politika) ovšem netížily, dokud se do ní nedostal.Vazba dříve prominentního politika Ratha působí jako součást trestu, a k tomu rozhodně institut preventivní detence určen není

Vraťme se ale ještě k pominutí důvodů vazby. Úprk za hranice spojovala obžaloba, která hrozí Rathovi až dvanáctiletým trestem odnětí svobody za manipulaci s veřejnými zakázkami, vždy s tím, že má exposlanec na vycestování „ulito z úplatků“. K tomu ale soud nedostal žádné skálopevné důkazy, takže ho možná přestalo bavit se spoléhat jen na slovo či dedukce prokuratury.

V tomto směru může však pro policii a justici být zajímavé sledovat, co bude dělat propuštěný Rath dál. Jak už zmínil v rozhovoru „před vraty věznice“, hodlá se vrátit ke své lékařské praxi. Pacienty po dobu jeho věznění převzala prozatím jeho žena Eva.

Rozsáhlá praxe praktického lékaře to ale nebude, když si Rath plánuje, že prozatím – i vzhledem k vytížení u pokračujícího soudu – by se doktořině chtěl věnovat jeden den v týdnu. Jeden den pro nemocné měl ostatně vyčleněn i v době, kdy poslancoval, „aby se udržel v lékařské formě“. Mimochodem osmnáctiměsíční pauza není pro doktory problém, doškolovat se musejí jen v případě, že pauzírovali déle než pět let za posledních šest roků (a to logicky, doktorka na mateřské taky nepřestane být lékařkou).

Centrum medicíny dr. Ratha

Policie by si měla pohlídat, jak moc se bude muset případná Rathova klinika zadlužit a odkud si bude brát půjčkyŽe by mu jednodenní praxe k obživě stačila, se dá sotva předpokládat. Takže lze hypoteticky předpokládat, že se ji bude snažit rozšířit. Mezi lékaři je možné praxe i s pacienty odkupovat, aby nemusel doktor Rath budovat svůj kmen krůček po krůčku. Navíc při jeho ambicích určitě nebude chtít být pouze obyčejným „obvoďákem“. Chtělo by to nějaké pěkné medicínské centrum s nějakým lukrativním zaměřením. Co třeba estetická medicína?

K tomu všemu je třeba ale podstatných investic, přístroje jsou drahé (s výběrovými řízeními na ty nejvýhodnější má ovšem doktor Rath bohaté zkušenosti). A tak by si policie měla pohlídat, jak moc se bude muset případná Rathova klinika zadlužit a odkud si bude brát půjčky.

Aby to zase nedopadlo tak rozmlženě jako s Rathovými podezřele nabytými lékařskými licencemi. Při žádostech o ně totiž pan doktor mírně řečeno „poupravil“ délku praxe a v roce 2003 dokonce revizní komise České lékařské komory dospěla k závěru, že mu tato osvědčení byla vydána v rozporu s předpisy. Představenstvo komory ale rozhodnutí přezkoumalo a Rathovy licence „odobřilo“. Že byl Rath v té době prezidentem ČLK, jistě nehrálo roli.

Fiktivní plán rozvoje lékařských aktivit David Ratha ovšem závisí především na rozhodnutí soudu o jeho vině či nevině. Líčení v případu bude pokračovat 3. prosince. Stání jsou pak nařízena i v lednu a únoru.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.