Diskuse k článku

Výstavba jaderného bloku není jako investice do soustruhu

Temelínský tendr probíhal skoro pět let a jeho účastníci museli do přípravy svých nabídek vložit stovky milionů korun. „Ty byly rozhodnutím o zrušení soutěže znehodnoceny,“ říká v rozhovoru šéf plzeňské Škody JS Miroslav Fiala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Plíhal 14.7.2015 18:00

Rozšíření Temelína

ekonomicky nic nepřinese. Budoucí cena elektřiny z jaderného zdroje bude znehodnocena samotnou počáteční investicí nafouknutou o korupci, budoucí likvidaci zdroje a odpadu, zaváděním energeticky úsporných opatření a alternativních zdrojů a zcela jistě nezabrání prolomení limitů - peníze pod zemí budou vždy lákat a stát má ČEZ jako spolehlivý zdroj příjmu dividend. Proti JE nic nemám, ale neměli bychom plýtvat vlastními ekonomickými či přírodními zdroji vyvážením přebytků.

J. Křivan 15.7.2015 11:55

Re: Rozšíření Temelína

Pane Urbanče, co si mám představit pod plýtváním vlastními přírodními zdroji v případě JE? Jinak uznávám, že dostavba Temelína je veliká neznámá jak z hlediska průhlednosti potřebných investic, tak výběrem dodavatele. Mám obavy, že nakonec půjde o politické rozhodnutí. Mezinárodní politické turbulence od IS přes Řecko, UK i pád akciového trhu v ČLR není i pro objektivní posouzení dostavby JE zrovna příznivá.

K. Plíhal 15.7.2015 14:39

Re: Rozšíření Temelína

V případě JE jsou to především ekonomické zdroje. Férová cena za vybudování je jen jednou složkou, ta druhá je korupce a umělé navyšování ceny formou průtahů a všelijakých kliček a třetí složkou je ta, o které se raději moc nemluví - naložení s odpadem a vlastní likvidace JE na konci životnosti či jednotlivých částí v rámci modernizací. Navíc jsem přesvědčen, že tato nemalá investice nebude vyvážena pozitivním dopadem na spotřebu uhelných zásob a nikde není psáno, že třeba po deseti letech provozu nikoho nenapadne zase ten uran těžit. Na naší politice se mi nelíbí obecné vzájemné trucovité prosazování ze strany koalice a vzdorování ze strany opozice. Není ochota spolu mluvit a tím se zvyšuje riziko, že nebude zachována kontinuita předchozích rozhodnutí. Příkladem jsou důchodová reforma, ale svým způsobem i círk. restituce a další. Vy se orientujete, nemá cenu Vám o tom psát dopodrobna.

K. Plíhal 15.7.2015 14:52

Re: Rozšíření Temelína

Dodám ke korupci příklad Blanky - patrně potřebný projekt, technicky zajímavý, ale je na něm vidět, že dodavatelé a možná i zadavatelé zcela ztratili jakýkoliv respekt vůči právu, morálce, etice. To je mnohdy horší než pochyby o účelové smysluplnosti projektu.

J. Křivan 15.7.2015 21:37

Re: Rozšíření Temelína

Pane Urbanče špatných poznatků máme hodně. Jenže potom vlastně nejde zrealizovat, když to přeženu, nic. Máte nějaký pozitivní příklad? Zkusím si také na nějaký vzpomenout. Bude to fuška

K. Plíhal 16.7.2015 0:02

Re: Rozšíření Temelína

Jistě že jsou pozitivní příklady státních projektů - jsou to ty, o kterých se nepíše, ale vidíme je denně. Dostavbu JE zdroje lze posuzovat z mnoha pohledů - ekonomického, politického, energetického, ekologického a v neposlední řadě i technologického přínosu. Ani v jednom z hledisek nevidím významný kladný potenciál, kterým by se ospravedlnily např. korupční negativa. Praha Blanku potřebovala a tím se dá divadlo kolem ní vyvážit. Ale proč další JE zdroj, když máme přebytky elektřiny, není zaručen ekologický dopad, lze předpokládat technologický rozvoj OZE a sama projektovaná JE na principu klasického štěpení uranu převratné know-how nepřinese? Jiná káva by byla, kdyby se v ní přepracovával a spaloval jaderný odpad. Ale o tom se řeč nevede. Jestli jsem nějaké důvody přehlédl, rád se o nich dozvím, ale v tuto chvíli nevidím nic na podporu nových JE zdrojů.

J. Křivan 14.7.2015 0:14

Chválím

Dobrý článek. Zajímavý člověk. Loajalita značce na celý život. Toho si cením. Žádný raketový pampers manager který jednou "řídí" textilku, příště hotel a potom zase něco nového a stále dokola. Dobré CV a skutek utek.