Vyšší růst českého HDP brzdí nízká domácí poptávka

Ze zveřejněných indexů cen vyplývá, že v Česku meziročně nejvýrazněji rostly ceny pohonných hmot a zemědělských výrobků.

foto: Česká pozice

Klíčová informace z české ekonomiky přišla v úterý, kdy byl zveřejněn předběžný odhad HDP za 4. čtvrtletí. Meziročně vzrostl o 2,9 procenta, v úhrnu za celý rok 2010 to potom bylo o 2,3 procenta. Tahounem byl jednoznačně průmysl, především výroba dopravních prostředků a strojírenství, který dominuje českému exportu. Naopak brzdou vyššího růstu HDP je nízká domácí poptávka, vysoká nezaměstnanost a stagnující reálné mzdy. Celkově zveřejněná data zůstala mírně za očekáváním, na což však česká měna reagovala vůči euru pouze mírným oslabením a stagnací.

Kromě odhadu HDP došlo i ke zveřejnění indexů cen výrobců. Nejvýraznější nárůst cen byl zaznamenán u komodit, zejména u pohonných hmot. Výrazně vzrostly i ceny zemědělských výrobků a to o několik desítek procent. Tyto negativní dopady byly zčásti kompenzovány posilováním koruny, nicméně růst cen představuje potencionální nebezpečí pro růst inflace a to především ze strany nabídky.

Výhled na příští týden vypadá pro českou měnu příznivě a lze očekávat v druhé polovině týdne opatrné posilování. Tomu hraje do karet pozitivní nálada na globálních trzích, růst cen komodit, vyšší než očekávaná inflace v Polsku i faktory technické. I přes to bychom se neměli dočkat prolomení hranice 24 korun za euro, ale pohybu v rozmezí 24,10 až 24,60 koruny za euro.

Zlato testuje hranici 1400 dolarů

Největší propad hospodářství utrpělo Řecko, jehož HDP meziročně pokleslo o 6,6 procenta

Z pohledu globální ekonomiky lze za klíčovou událost týdne považovat zveřejnění indexu spotřebitelských cen ve dvou největších světových ekonomikách – Číně a USA. Inflační data u obou velmocí dopadly na první pohled lépe, než se očekávalo. Při detailnějším zkoumání však až tak pozitivní nejsou. Nižší než očekávaná inflace v Číně byla mimo jiné zapříčiněna úpravou spotřebního koše. V USA došlo k nárůstu indexu spotřebitelských cen na roční bázi o 1,6 procenta. Expanzivní měnová politika Fedu však s sebou nese riziko nárůstu inflace.

Z Evropy chodila pozitivní data – jak už je poslední dobou obvyklé – především z Německa. HDP v meziročním srovnání vzrostl o čtyři procenta a opětovně se zlepšila i podnikatelská nálada měřená indexem ZEW. Méně příznivé zprávy přicházely z jihoevropských států. Největší propad hospodářství utrpělo Řecko, jehož HDP meziročně pokleslo o 6,6 procenta.

Pozitivně se vyvíjely hlavní akciové trhy, naopak ceny komodit stále míří vzhůru: ropa vytvořila v letošním roce nová maxima, zlato posiluje již třetí týden v řadě a testování hranice 1400 dolarů za troyskou unci v příštím týdnu je velmi pravděpodobné. V případě udržení optimistické nálady na poli globální ekonomiky lze očekávat oslabování dolaru, a to především ke komoditním měnám.