Ceska Pozice

Vyšší daň z hazardu: Nárůst nákladů skoro o miliardu ročně

Pokud projde nedávno prezentovaný návrh ministerstva financí, proti kterému se prakticky ihned zvedla vlna odporu lidí z herního byznysu, zvýší se náklady provozovatelů zejména u loterií. Tedy z hlediska možné závislosti nejméně rizikového hazardu. U rizikovějších her totiž návrh ministerstva daň nezvyšuje vůbec nebo jen minimálně.

Hazard. Ilustračn foto foto: Shutterstock

Hazard. Ilustračn foto

Skoro miliardou korun ročně má přilepšit státní pokladně ministerstvem financí chystané zvýšení daně z hazardních her. A o tolik tedy vzrostou provozovatelům her jejich náklady. Pokud projde nedávno prezentovaný ministerský návrh, proti kterému se prakticky hned zvedla vlna odporu lidí z herního byznysu, zvýší se náklady zejména u loterií. Tedy z hlediska možné závislosti nejméně rizikového hazardu. U rizikovějších her totiž návrh ministerstva daň nezvyšuje vůbec nebo jen minimálně.

Sázkové firmy naznačují, že vyšší náklady zkusí nahradit jinde a že zvýšení koncových cen loterií pro hráče je až krajní variantou. „Vyšší daňové náklady by se pravděpodobně promítly v omezení nabídky a komunikace (reklamy) jednotlivých her, tím pádem ve snížení počtu zákazníků a výši vkladů, tedy i v nižším výběru daně,“ říká například Václav Friedmann, mluvčí Sazky, která je u nás největším provozovatelem loterijního byznysu.

Opačný efekt

„Už nyní je zatížení kurzových sázek jedno z nejvyšších v Evropě a nemyslíme si, že existuje prostor k jeho dalšímu navyšování,“ přidává se za obor kurzového sázení mluvčí společnosti Fortuna Game Petr Šrain. „Přemíra regulace může mít velmi snadno za následek zcela opačný efekt – nižší výběr daní a nárůst černého trhu,“ tvrdí.

Přemíra regulace může mít velmi snadno za následek zcela opačný efekt – nižší výběr daní a nárůst černého trhu

Návrh resortu financí, který nejprve projedná vláda a po hlasování v parlamentu by měl začít platit příští rok, rozlišuje sázení a hazardní hry do tří kategorií podle „nebezpečnosti“. Dosud existují kategorie dvě. Nejrizikovější stále zůstávají technické hry, tedy automaty všeho druhu, jejichž výnos zůstává zatížený daní 35 procent. Loni z nich stát vybral na dani šest miliard korun.

Celá zbylá část oboru dosud odvádí státu 23 procent z částky, která zbude po odečtení vyplacených výher. Loni z této herní části vybral erár 3,7 miliardy korun. Tuhle 23procentní sazbu nový návrh dělí na dvě skupiny – v kategorii, do které patří mimo jiné i kurzové sázky (zejména na sportovní utkání), se zvyšuje daň na 25 procent, a v kategorii zmíněných loterií, bing a živých her až na 30 procent.

Nadále výdělečný trh

Ministerstvo financí uvádí, že motivací je zejména pozitivní fiskální dopad na veřejné rozpočty. Jak státní, tak i rozpočty obcí, které dostávají část daně z hazardu. „Lze očekávat, že i po zvýšení sazby daně z hazardních her bude tento trh jako celek nadále výdělečný, a to zejména s ohledem na skutečnost, že daň z hazardních her představuje pro provozovatele náklad, jehož navýšení lze kompenzovat optimalizací (snížením) jiných provozních nákladů,“ uvádí mimo jiné zpráva ministerstva.

Lze očekávat, že i po zvýšení sazby daně z hazardních her bude tento trh jako celek nadále výdělečný, a to zejména s ohledem na skutečnost, že daň z hazardních her představuje pro provozovatele náklad, jehož navýšení lze kompenzovat optimalizací (snížením) jiných provozních nákladů

Nové rozdělení a zdanění hazardních her však nekritizují jen firmy z oboru, ale i někteří odborníci na závislosti na hazardu. Třeba podle experta v této oblasti a bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila už dřívější vládní studie o dopadech hazardu ukázaly, že nejméně rizikové jsou loterie, u kterých však nyní ministerstvo navrhuje největší růst daně.

„Pak na střední úrovni rizika můžeme na pomyslnou škálu postavit kurzové sázení a do nejvyššího rizika se dostaly právě automaty a technické hry. Navýšení daně u loterií v poměru k automatům a technickým hrám tak není z mého pohledu správný krok. Méně rizikové hry by měly být zvýhodněny oproti rizikovějším,“ soudí Vobořil.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.