Vysoký počet nezařazených poslanců snižuje cenu jejich hlasu

Je čtvrtek 1. listopadu a z dvousetčlenné sněmovny je 17 poslanců nezařazených. Změní se tento počet do příští schůze?

Jak si udržet přehled o politických stranách a jejích poslancích, a nezbláznit se? Tak by se mohla jmenovat interaktivní on-line pomůcka pro občana, který se zajímá o politické dění v Česku. Potřeba podobného nástroje je dána gulášem, který nám v posledním roce a půl servíruje Poslanecká sněmovna.

V létě 2010 do ní vstupovalo 200 poslanců, již reprezentovali zájmy pěti stran. Dnes jich sice máme ve sněmovně stále dvě stovky, avšak přibylo politických subjektů, které reprezentují. Postvéčkařské uskupení LIDEM, umírající LEV 21 Jiřího Paroubka, Jihočeši a možná se dočkáme i čehosi jako České strany sportovců exministra školství Josefa Dobeše. Narostl rovněž počet poslanců bez stranické příslušnosti.

Pokusili jsme se proto zjistit, jaké je aktuální rozložení sil před důležitými hlasováními, například o daňovém balíčku, důchodové reformě a církevních restitucích. Zamrazilo nás, když jsme zjistili, že téměř deset procent politiků v Poslanecké sněmovně nesedí na svých židlích a reprezentuje jiné zájmy a strany než ty, za které je občané do sněmovny zvolili.

Kdo je „nezařazený“?
Citujeme z webu Poslanecké sněmovny: „Nezařazení poslanci nejsou členy žádného poslaneckého klubu. K založení poslaneckého klubu během volebního období je nutno nejméně 10 poslanců.“

Mezi nezařazenými poslanci je na webu sněmovny patnáct jmen. Jenže ani toto číslo ze středečního poledne není aktuální. Od té doby totiž přibyla další dvě jména: Radim Fiala a Milan Šťovíček. První opustil ODS ve středu sám, druhého ve čtvrtek ráno exkomunikovalo grémium Věcí veřejných.

Směska je to opravdu parádní. Najdeme v ní poslance vládního uskupení LIDEM se sedmi až osmi poslanci, ale třemi ministry, dále vazebně stíhaného David Rath, exprimátora Pavla Béma, prvoinstančně odsouzeného Jaroslava Škárku či bývalou šéfku „véčkařského“ klubu Kristýnu Kočí.

V dobách slávy Marka Dalíka byla cena klíčového hlasu poslance Zdeňka Kořistky údajně ohodnocena na deset milionů korunTento babylon charakterů a zájmů lze těžko sjednotit. Komerčně vzato však skupina představuje celkem levnou hlasovací sílu. Pokud by premiér Nečas skutečně šel na dřeň a trval na prosazení reformních kroků za pomoci přeběhlíků, pořídil by většinu celkem levně. V dobách slávy Marka Dalíka byla cena klíčového jednoho hlasu poslance Zdeňka Kořistky (Unie svobody) údajně ohodnocena na deset milionů korun. Nyní kvůli vysokému počtu nezařazených poslanců cena jednoho hlasu klesá. Jak se rating změní do příštího úterý, kdy znovu zasedá Poslanecká sněmovna?

Aktuální soupiska nezařazených poslanců

 1. Lenka Andrýsová
 2. Pavel Bém
 3. Michal Doktor
 4. Radim Fiala
 5. Kristýna Kočí
 6. Dagmar Navrátilová
 7. Viktor Paggio
 8. Jiří Paroubek
 9. Karolína Peake
 10. David Rath
 11. Jiří Rusnok
 12. Jana Suchá
 13. Jaroslav Škárka
 14. Jiří Šlégr
 15. Milan Šťovíček
 16. Martin Vacek
 17. Radim Vysloužil