Vysoká škola báňská a Ostravská univerzita vyjednávají o spojení

Ve hře je vznik třetí největší univerzity v České republice.

Rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák byl inaugurován loni. Kdy se Ostrava dočká jedné velké "univerzální univerzity"? foto: ©? VŠB-TUČeská pozice

Rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák byl inaugurován loni. Kdy se Ostrava dočká jedné velké "univerzální univerzity"?

Podle informací ČESKÉ POZICE může do několika let vzniknout silná protiváha dvěma tradičně největším univerzitám v ČR. K pražské Univerzitě Karlově a brněnské Masarykově univerzitě by měla přibýt univerzita v Ostravě.

Zatím neformální jednání o spojení tamní Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a Ostravské univerzity (OSU) vedou rektoři obou zmíněných škol, kteří to ČESKÉ POZICI potvrdili. O záměru sloučení škol informoval rovněž Český rozhlas. Fúzí by vznikla univerzita technického i humanitně-přírodovědného zaměření s asi 36 tisíc studenty. Plán podporuje i ostravský primátor. VŠB-TUO má nyní sedm fakult, OSU má šest fakult a dva instituty.

„Ano, tuto možnost vážně diskutujeme. Chtěli bychom, aby v Ostravě vznikla univerzální univerzita. Vidíme v našem regionu velký výzkumný potenciál, který bychom společně mohli využít,“ uvedl Ivo Vondrák, rektor VŠB-TUO.

„Vedeme jednání. Byla by to poměrně přirozená věc, tím spíše, že si obě naše školy nekonkurují, ale spíše se doplňují svými oborovými zájmy. Navíc by vznikla třetí největší univerzita v Česku,“ potvrdil začínající debaty Jiří Močkoř, rektor Ostravské univerzity, jenž však nechtěl o budoucím názvu školy spekulovat. Spojení škol není jednoduchá, rychlá věc, vyžádá si i změnu v zákoně.

Již minulý týden ČESKÁ POZICE informovala o snahách Českého vysokého učení technického spojit se s pražskou Vysokou školou chemicko-technologickou. Tyto snahy souvisí s plánem na vznik asi pětici výzkumných univerzit, jež by byly financovány specifickým způsobem.

Spojení a posílení výzkumných aktivit podporuje i ministerstvo školství. „Ve shodě s politikou ministra školství a náměstka pro vysoké školy a vědu podporujeme snahy vysokých škol o integraci kapacit s cílem dosažení větší efektivity ve vysokém školství,“ řekl ČESKÉ POZICI náměstek pro vysoké školství Jan Koucký.

Články o chystaném spojení pražských ČVUT a VŠCHT: