Výsledek auditu LOM Praha: Trestní oznámení

Z auditu KPMG vyplynulo, že podnik má nadbytečné zásoby náhradních dílů a uzavíral pochybné obchody.

Ministerstvo obrany zaburácelo směrem ke státnímu podniku LOM Praha, který se zabývá opravou a modernizací letadel a servisem ruských vrtulníků řady Mi. Ministr obrany Alexandr Vondra podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který údajně nevýhodnými transakcemi připravil podnik až o sto milionů korun. Ministr reagoval na zjištění auditorské společnosti KPMG, která od letošního léta prováděla ve státním podniku hloubkovou kontrolu.

Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z vedení ministerstva se chystá odvolání části managementu podniku. Neměl by to však být generální ředitel Jindřich Ploch, ale spíše někdo z jemu podřízených ředitelů jednotlivých divizí podniku. Ve středu v podvečer se uskutečnila schůzka generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylity s Plochem. Z ní údajně vyplynou i konkrétní personální změny. Schůzku bez dalších podrobností ČESKÉ POZICI potvrdila i Martina Fišerová, mluvčí LOM Praha.

Obří zásoby, ale k čemu?

Auditoři KPMG zjistili setrvalý nárůst zásob náhradních dílů, což potvrdilo dřívější obavy ministerstva obrany, že společnosti LOM Praha upadne do ztráty. Ta letos v říjnu hrozila přerůst v neschopnost splácet závazky ve výši 150 milionů korun.

Z auditu vyplynulo, že podnik má nadbytečné zásoby náhradních dílů minimálně ve výši 150 milionů korun. Auditoři rovněž narazili na pochybné obchody. „Je tam několik transakcí. Jde o trestní oznámení na neznámého pachatele, protože ty příběhy jsou poměrně složité. Bude na policii to rozmotat, nicméně, dost kroků bude předpřipraveno tím, že jsme některé věci ověřili,“ uvedl na mimořádné tiskové konferenci generální sekretář Vylita.

„Požadavek na audit vznesla v květnu dozorčí rada, a to na základě některých nesrovnalostí v účetní zprávě za rok 2010. Bylo tam, že podnik s obratem 880 milionů měl tržbu tři miliony korun,“ řekl ČESKÉ POZICI člen dozorčí rady podniku, senátor Tomáš Kladívko (ODS). Podle Kladívka dozorčí rada rovněž varovala, že není jisté, jestli je management s to splnit ambiciózní obchodní plán, který si sám stanovil. Dozorčí rada také upozornila na některé účetní nesrovnalosti. Následně si ministerstvo obrany vyžádalo hloubkovou kontrolu hospodaření a po oslovení dvou dodavatelů auditorských služeb si najalo společnost KPMG. Za audit resort zaplatil 8,8 milionu korun.

Část prodat a sestěhovat!

Generální sekretář ministerstva obrany Jana Vylita odmítl tezi, že by ministerstvo obrany uměle auditem snižovalo cenu podniku před jeho případnou privatizací. (V minulosti o státní podnik projevila zájem finanční skupina Penta a o možném strategickém partnerství část vedení ministerstva obrany jednalo se společností Honeywell.) Vylita uvedl, že společnost LOM Praha by měla zůstat ve státních rukách, ačkoli část jeho aktivit by mohla být odprodána. Z jeho slov vyplynulo, že by se měl podnik, který má provozovny v pražských Malešicích a Kbelích, sestěhovat na jedno místo, a to poblíž letiště Kbely.

V celkovém hodnocení současné situace LOM Praha Vylita připustil i podíl viny, který nese ministerstvo obrany. Za poslední dvě dekády totiž podle generálního sekretáře nebylo schopné stanovit, co přesně od státního podniku chce.

Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE narychlo svolaná tisková konference, kde ministr oznámil podání trestního oznámení, souvisí se včerejším vystoupením šéfa KSČM. Vojtěch Filip v narážce na skandál Alexandra Vondry z dob jeho šéfování českého předsednictví EU označil způsob výběru auditorské společnosti KPMG za druhé ProMoPro

Související články:

Počet příspěvků: 1, poslední 8.11.2011 12:16 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.