Vyšle Kalousek Tluchoře hájit zájmy státu do Sokolovské uhelné?

Ačkoli jde o soukromou firmu, stát má do roku 2019 nárok na jedno místo v dozorčí radě. Ministr financí však prý o změně neuvažuje.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Jakou trafiku dostane od státu bývalý rebelující poslanec ODS Petr Tluchoř a kdo mu ji zajistí? Zatímco odpověď na první otázku dodnes s jistotou neznáme, na druhou ano – může to zařídit opět jedině ministr financí Miroslav Kalousek s tichým souhlasem premiéra Petra Nečase.

ČESKÁ POZICE získala informaci, že Tluchoř má od ministerstva financí dostat lukrativní post ve společnosti Sokolovská uhelná, konkrétně členství v dozorčí radě, na které má stát nárok ještě do roku 2019. Ministr Kalousek tuto informaci na náš přímý dotaz nevyloučil.

Dva exposlanci z Tluchořovy ekipy byli za odchod ze sněmovny štědře odměněni:

  • bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa dostal ředitelský post v Českém Aeroholdingu;
  • expert na zdravotnictví Marek Šnajdr dokonce hájí zájmy státu v čele dozorčí rady petrolejářského podniku Čepro.

„Oba nepochybně mají kvalifikaci pro místa, která zastávají,“ komentoval Tluchoř nové funkce bývalých kolegů.

O tom, kam zamíří on, se spekuluje ode dne, kdy na podzim 2012 složil poslanecký mandát. Ze strany vlády, jejíž další existenci umožnil odchod rebelujících poslanců, by bylo nesportovní, kdyby zrovna jejich lídr Tluchoř nedostal žádnou voňavou trafiku.

Server Aktuálně.cz koncem listopadu s odvoláním na několik důvěryhodných zdrojů uvedl, že Tluchoř má získat vysoký post ve společnosti ČEZ. Zdroje ČESKÉ POZICE loni v prosinci uváděly, že by exposlanec mohl šéfovat společnosti ČEZ ICT Services, avšak firma tuto informaci nepotvrdila.

„Od začátku roku 2013 pracuji jako konzultant pro soukromou společnost,“ napsal Tluchoř na svůj facebookový profil, aniž uvedl konkrétní firmu. Exposlanec na dotazy ČESKÉ POZICE nereaguje. Kdo ho tedy v současnosti platí?

Že by PwC? Kdepak.

Minulý týden ČESKÁ POZICE zachytila nepotvrzenou zprávu, že Tluchoře zaměstnává nadnárodní poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC). Tam totiž působí jako vedoucí partner daňových a právních služeb Peter Chrenko, který byl téměř tři roky (2007 až 2010) náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska. Právě Chrenko – jako donedávna ještě blízký spolupracovník Kalouska – by mohl teoreticky otevřít Tluchořovi do PwC dveře. Jenže tato informace, kterou jsme si museli ověřit, nebyla správná. „Petr Tluchoř u nás nepracuje ani interně, ani externě. Nemám informaci o tom, že by měl s naší společností cokoli společného,“ sdělil ČESKÉ POZICI Pavel Heřmanský, ředitel komunikace PwC.

Stát má ve zprivatizované Sokolovské uhelné stále nárok na jedno místo v dozorčí radě, což ví jen málokdoČESKÁ POZICE při pátrání po Tluchořově budoucím angažmá narazila na další zajímavou stopu. Exposlanec by mohl být vyslán jako zástupce ministerstva financí, tedy státu, do dozorčí rady Sokolovské uhelné. Jde sice o stoprocentně soukromou společnost, avšak stát v ní má stále nárok na jedno místo v dozorčí radě, což ví jen málokdo. „Nárok státu, respektive ministerstva financí, vyplývá z privatizační smlouvy mezi Fondem národního majetku ČR a společností Sokolovská uhelná. Zástupce státu dohlíží na plnění privatizačních podmínek. Tento nárok platí až do roku 2019,“ sdělil ČESKÉ POZICI ministr Kalousek.

V dozorčí radě uhelné společnosti zájmy státu aktuálně hlídá člen TOP 09 Jiří Kubínek z České Třebové, někdejší radní Pardubického kraje za KDU-ČSL pro dopravu a později (od roku 2002 do 2007) náměstek ministra dopravy. Kubínka vzal Kalousek v roce 2007 na ministerstvo financí jako ředitele odboru a od dubna 2008 ho jmenoval náměstkem. Kubínek – už v barvách TOP 09 – z ministerstva financí odešel začátkem ledna 2011 a už v květnu byl Kalouskem dosazen do dozorčí rady Sokolovské uhelné, kde sedí dodnes.

Kalousek: Ex post, nikoli ex ante

ČESKÁ POZICE se zajímala o to, proč sedí za stát v dozorčí radě tohoto podniku Kubínek, když už dávno opustil ministerstvo financí, a zda jediným důvodem je jeho členství v TOP 09. „Stranická příslušnost nehraje žádnou roli, podotýkám například, že na ministerstvu financí není žádný náměstek za TOP 09. Jiří Kubínek je bývalým dlouholetým vrcholovým manažerem ve státní správě a v dozorčí radě Sokolovské uhelné plní státem zadané úkoly vzorně. Obdobným způsobem ministerstvo financí s oblibou využívalo a využívá zkušeností svých bývalých vrcholových manažerů ve společnostech s majetkovou účastí státu. Zkušenosti s touto metodou jsou vynikající,“ odpověděl ministr financí Miroslav Kalousek.

Na přímý dotaz, zda vylučuje, že se členem dozorčí rady Sokolovské uhelné stane Petr Tluchoř, odmítl ministr Kalousek odpovědětNa dotaz, zda přemýšlí o tom, že by místo Kubínka vyslal do dozorčí rady někoho jiného, Kalousek odpověděl, že o personálních změnách neuvažuje. „Obecně platí, že i když o nich uvažuji, zveřejňuji je ex post, nikoli ex ante,“ dodal ministr financí. Na přímý dotaz ČESKÉ POZICE, zda vylučuje, že se členem dozorčí rady stane Petr Tluchoř, Kalousek odmítl odpovědět. Prostřednictvím své mluvčí Veroniky Lukášové pouze opakoval předchozí vyjádření: „Obecně platí, že i když o nich (změnách – pozn. red.) uvažuji, zveřejňuji je ex post, nikoli ex ante.“ Takže nevyloučil.

Objeví se tedy Tluchoř jako zástupce ministerstva financí v dozorčí radě Sokolovské uhelné? Na tuto otázku, jak vyplývá z vyhýbavé odpovědi Kalouska, v současnosti neexistuje jasná odpověď. Nezbývá tedy nic jiného, než si počkat, až změnu v dozorčí radě Sokolovské uhelné oznámí ministr financí ex post.

Na článku spolupracoval Martin Shabu.