Vyrovnaný rozpočet a la Hlavu vzhůru: Sekyra ve výši třetiny rozpočtu

Jiří Janeček z Pravé frakce brojí za vyrovnané rozpočty. Na své radnici Prahy 11 přitom hlasuje pro deficit v řádu stamilionů.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © zdroj WikipediaČeská pozice

Kolem Jany Bobošíkové a jejího bloku Hlavu vzhůru! se seskupila pozoruhodná parta lidí. I v této prazvláštní skupince ovšem dokáže vyčnívat bývalý poslanec za ODS Jiří Janeček (ze strany vystoupil na konci srpna).

Z tohoto muže se začátkem roku stal zastánce „pravých a konzervativních“ hodnot, na nichž byla Občanská demokratická strana postavena. Pro tyto účely založil „Pravou frakci“, s jejímiž myšlenkami seznamuje veřejnost prostřednictvím facebookových stránek. Jsou plné tuze pravicových receptů a častého odvolávání se na Václava Klause. Jen mezi nimi chybí pár detailů, třeba nakolik se tyto recepty slučují s praxí Janečkovy domovské organizace ODS Praha 11, která je zčásti složená z boxerů, která dávala prapodivnými zakázkami vydělávat bezpečnostní agentuře ABL Víta Bárty, a kde je radniční opozice (včetně té vnitrostranické, tedy samotných členů ODS) čas od času zastrašována fyzickým násilím.

Jeden z posledních výronů Janečkova konzervatismu se na stránkách Pravé frakce objevil v neděli. Exposlanec reagoval na slova ministra financí Jana Fischera, podle kterého by plánovaný schodek rozpočtu mohl vzrůst o dvě miliardy (příspěvek ponecháváme v původním znění, včetně Janečkovy osobité interpunkce):

„Jediný správný rozpočet je vyrovnaný rozpočet!!!! Diskuze o tom jestli má být deficit 112 mld nebo 113 mld jsou liché a falešné. Musíme si v hlavách nastavit jednu věc! Sním a utratím jen to, na co jsem si vydělal!!!! Jiří Janeček ( Hlavu vzhůru a Pravá frakce )“

Myšlenka bezpochyby bohulibá, řada lidí by ji zřejmě označila i za myšlenku pravicovou. Koneckonců bývalá vládní koalice premiéra Petra Nečase měla jistou dobu v plánu zavedení „finanční ústavy“, která by všechny budoucí vlády zavazovala k přijímání vyrovnaných rozpočtů. Ocenit je třeba i typickou klausovskou figuru o „liché a falešné diskuzi“. Po ideové a lexikální stránce je tedy vše v pravém a konzervativním pořádku.

Deficit za deficitem, a ještě větší deficit

Proslulému mysliteli z Prahy 11 jen znovu tak docela nesedí soulad jeho slov s realitou, kterou pomáhá utvářet. Na své radnici je Janeček členem zastupitelstva, ba dokonce i členem vládnoucí koalice ODS, ČSSD a SPOZ, a toto zastupitelstvo díky hlasům koalice rok co rok rovněž schvaluje rozpočet. A tento rozpočet je, konzervativní světe div se, rok co rok deficitní.

Na poslední rozpočet je možné se podívat na stránkách Prahy 11. Prošel přitom i díky hlasu zuřivého zastánce vyrovnaných rozpočtů Jiřího Janečka (viz Zápis ze zasedání ZMČ č. 19, jde o hlasování číslo 137). Příjmy na rok 2013: 645 milionů. Výdaje na rok 2013: 858 milionů. Schodek: 212 milionů – tedy jedna třetina všech příjmů rozpočtu (přičemž v předchozích dvou letech byl rozpočet opět schodkový, s deficitem kolem 58 milionů korun). Kdyby analogickým způsobem jako Janečkova radnice hospodařil i stát – příjmy státního rozpočtu pro rok 2013 jsou v zákoně uváděné ve výši 1080 miliard –, nebyl by letošní schodek 110 nebo 112 miliard, ale spíše zhruba 360 miliard.

Půvabnou okolností je zajisté i fakt, že suverénně nejnákladnější rozpočtová položka Prahy 11 se skrývá v oddíle „Tělovýchova a zájmová činnost“ – radnice do ní chce v probíhajícím roce nalít 321 milionů. Připomeňme, že jde o tutéž radnici, která členům ODS s koníčkem v podobě bojových sportů pronajímá tělocvičnu 24krát levněji než Městské knihovně sídlící v témže objektu. Při takové štědrosti vůči sportovcům není divu, že právě oni potřebují tu největší finanční podporu.

Angažovat Jiřího Janečka na kandidátku má pro Hlavu vzhůru! jedno nezanedbatelné pozitivum. Stratégové tohoto hnutí si opravdu nemusejí lámat hlavu s tím, co napíšou do předvolebního programu. S kandidáty natolik zásadovými, jako je tento exposlanec ODS, nemůže žádný příčetný volič brát jejich sliby ani na vteřinu vážně.

Počet příspěvků: 2, poslední 16.9.2013 08:52 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.