Ceska Pozice

Výročí kauzy Key Investments. Druhý rok s chobotnicí.

Miliardový podvod jménem Key Investments už protikorupční policie šetří dva roky a dosud nikdo nebyl obviněn.

István Léko 12.3.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Kauza Key Investments má opět výročí. Snad ani není třeba dodávat, že napálení klienti a veřejné subjekty, které prostřednictvím „českého Madoffa“ investovali více než miliardu korun, nemají k oslavám žádný důvod.

Zatímco podvodníka Bernarda Madoffa, jenž je spojen s největší aférou při správě majetku v historii, americká policie rychle usvědčila a následně ho soud poslal na 150 let do vězení, klíčoví lidé kolem Key Investments se nemají čeho bát. Tento, jak vysvětlíme posléze, v zásadě primitivní podvod šetří Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR již dva roky, od jara 2011. Bez výsledku. „Věcí se stále zabýváme, nicméně žádná osoba obviněna nebyla,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí tohoto elitního útvaru, podplukovník Jaroslav Ibehej.

Klíčová role politiků a úředníků

Za dva roky ČESKÁ POZICE zveřejnila 164 – většinou investigativních – článků přímo souvisejících s aférou Key Investments. Nestalo se nic. Odpovědní politici sedí na svých židlích, nebo dokonce židlích vyšších jako například bývalý starosta Prahy 6, dnes ministr Tomáš Chalupa, odpovědní byznysmeni nestojí před soudem.

Propletenost kauzy, jejíž epizody nelze vměstnat do minutového šotu či pár desítek řádků, není ideální pastvou pro pop-média

Ani valný veřejný a politický tlak na vyšetření kauzy nepozorujeme. Ostatní média toto téma většinou nezvedají, o kauze jednou za půl roku něco utrousí ve svém nedělním pořadu celebrita Václav Moravec, ale jelikož mnohdy velice složité texty ČESKÉ POZICE asi nečte pozorně, často střílí zcela mimo terč. Dokonce si plete stamiliony se statisíci... Je pravda, že propletenost kauzy, jejíž epizody nelze vměstnat do minutového šotu či pár desítek řádků, není ideální pastvou pro pop-média. Pro autory článků to jistě není povzbuzující zpráva, přesto v odkrývání kauzy pokračujeme. Dobrou zprávou je, že čtenářů, kteří se o případ zajímají, zaplať pánbůh, v posledních několika měsících přibývá.

Čím dál nevěřícněji se ptáme, jak je možné, že za dva roky nikdo nebyl obviněn. Samozřejmě, ani náhodou netvrdíme, že by snad jediný policejní důstojník, který na případu jistě tvrdě pracuje, mohl být pod politickým tlakem, aby nespěchal a nešetřil kauzu správným směrem…

Přitom nejde o bůhvíjak komplikovanou kauzu, jen je to případ rozsáhlý. Firma Key Investments při správě finančního majetku veřejných institucí neinvestovala peníze do vysoce hodnotných a bezpečných cenných papírů, nýbrž do neobchodovaných akcií a dluhopisů společností (bez ratingu), které sama vlastnila, nebo s nimi byla různými nitkami propojená. Jednoduše řečeno využila naivitu nebo vědomou spolupráci politiků k tomu, aby mohla pomocí veřejných stamilionů financovat vlastní upadající byznysy, na které by už žádná banka nepůjčila ani haléř.

Role dotčených politiků a vysoce postavených státních úředníků při těchto transakcích byla klíčová. Například bez vedení městských částí Prahy 13, 6 a 10 v letech 2009 nebo 2010 by to jednoduše nešlo. Nechce se nám věřit, že by tak obrovské peníze svěřili firmě, o které ani nevěděli, kdo ji vlastní.

Ti, kdo o investicích veřejných peněz spolurozhodovali, totiž v mnoha případech sami zhodnocovali veškeré své úspory a peníze rodinných příslušníků u Key Investments, jako například někdejší předseda finančního výboru Prahy 6 Jiří Fárek či konkurzní správce Jan Vanke… Takže motiv (zprostředkovat Key Investments další klienty) je v jejich případech jasný. Jenže politikům a úředníkům, kteří při investování veřejných stamilionů postupovali nejen nezodpovědně, ale vědomě, se také nic nestalo.

Pestré vrstvy

Kauza se citlivě dotýká ustálené vazby mezi politiky a podnikatelskou sférou. Charakterizují ji velké peníze a prohnilá vysoká politika, ale též thai-boxeři nastrčení do představenstev.Kauza se citlivě dotýká ustálené vazby mezi politiky a podnikatelskou sférou. Charakterizují ji velké peníze, prohnilá vysoká politika od Hradu, přes pražské městské části až po město Sokolov, špinavé lokální kšefty na radnicích, pražští a regionální kmotři ODS a ČSSD, ministři jako Martin Kocourek, kancléř prezidenta republiky Jiří Weigl, který již více než rok odmítá odpovědět na otázky, ač byl dokonce ředitelem londýnské matky Key Investments. Nevysvětlitelné vrácení peněz (mimo pořadí) think-tanku Václava Klause CEP. Vlivní a otrlí právníci, kteří pracují pro všechny strany. Minimálně tři – insolvenční mafií – infikované krajské soudy. Podivní auditoři, podezřele pomalý dohled České národní banky. Nevysvětlená role poslance Věcí veřejných Michala Babáka, všehoschopní soudní znalci, thai-boxeři nastrčení do představenstev, bývalí vlastníci fotbalové Slavie, utajovaný majitel stadionu v Praze v Edenu a leasingové společnosti Borsay. Advokát Jan Vanke, který loni spáchal sebevraždu, neboť jako konkurzní správce Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovny investoval prostřednictvím Key Investments peníze státu. Kontroverzní podnikatel Petr Sisák odsouzený za podvod, neprůhledné firmy vlastněné kastlíkovými společnostmi z londýnského předměstí, Kypru či Panenských ostrovů a jejich neprodejné a pochybně emitované dluhopisy, které koupily městské části Prahy 6, 10 a 13 za veřejné stamiliony.

A na konci příběhu velká finanční skupina, která jako jediný subjekt drží v trezoru neocenitelný archiv firmy Key Investments, jenž obsahuje zhruba 300 jmen. Tento finanční hráč nemá sebemenší zájem na tom, aby třaskavý seznam poskytl policejnímu vyšetřovateli. Čím déle totiž bude archiv Key Investments v trezoru, tím déle mohou lidé ze seznamu této finanční skupině sloužit: ovlivnit státní či městskou zakázku, zařídit potřebná povolení, dohodit úložky od státních organizací a fondů, poskytovat důvěrné informace, zavírat oči při porušování regulačních pravidel a podobně. Možnosti tu jsou, seznam je dlouhý.

Ve státním zájmu

O finanční toky kolem Key Investments a firem, do jejichž (bez)cenných papírů byly peníze daňových poplatníků investovány, se pravděpodobně nezajímá ani Finanční analytický útvar ministerstva financí. Přitom je to v jeho, tedy státním, zájmu. Ministerstvu financí totiž přímo náleží stamiliony, které Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna v likvidaci před léty svěřila do správy Key Investments. Kdyby FAÚ vynaložil na šetření kolem aféry Key Investments jen poloviční práci, než věnoval odkrytí finančních toků, firem a osob kolem kauzy ProMoPro, policejní vyšetřování by snad pokročilo mnohem dál.

Při psaní každého dalšího článku o Key Investments trvale roste přesvědčení, že v této rozsáhlé kauze na všech úrovních selhal stát. A toto zjištění je více než varující!

Rozsáhlý seriál o Key Investments si můžete přečíst v rubrice HOT TOP.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.