Vyrazili čeští adepti na Hrad do zahraničí kvůli PR snímkům?

Z Česka je zakázáno vyvážet tvrdý alkohol, místo něj možná odcestovali do USA prezidentští kandidáti Jan Fischer a Karel Schwarzenberg.

Začíná období, kdy kandidáti na prezidenta začínají poměřovat svá ega. Čím se to projevuje? Snaží se za každou cenu získat do svého předvolebního alba fotografii se zahraničními státníky, nejlépe nějakým tím světoznámým. Z Česka je sice zakázáno vyvážet tvrdý alkohol, ale možná místo něj tento týden odcestoval do USA nestraník Jan Fischer i kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Škoda, že politici s ambicemi vést český národ nezavítali na severní Moravu. Mohli by tam navštívit rodiny obětí metanolové aféry. To však zřejmě nebylo pro PR poradce obou kandidátů dostatečně sexy.

Fischerovy snímky

Fotografie expremiéra Fischera z USA, jež se objevily na jeho webu, vypadají, jako by šlo o jeho oficiální návštěvu v prezidentské funkci. Setkal se s českými krajany, přednášel na Harvardově a Georgetownské univerzitě, měl projev v libertariánském Cato Institutu a jednal s představiteli Americké obchodní komory.

Z návštěvy za „velkou louží“ si Fischer přiveze snímky s bývalým ministrem zahraničí a politologem Henrym Kissingerem a Johnem McCainem, republikánským vyzyvatelem Baracka Obamy v roce 2008. Jde sice jen o simulaci oficiální návštěvy, navzdory tomu česká média přinášejí stále nové zprávy, kde Fischer byl a s kým se tam sešel. Totéž lze očekávat i během jeho příští roadshow. Ta by se měla dle informací ČESKÉ POZICE uskutečnit v Německu, neboť Němci by si prý nejvíc na Hradě přáli právě jeho.

Ani kníže nespí

Pozadu nezůstal ani Karel Schwarzenberg. Ten informaci o chystané návštěvě v USA vyvěsil na volebním webu volimkarla.cz. Pochlubil se na něm národu, že ho v sobotu 22. září čeká soukromé setkání s krajany v New Yorku, na kterém „s nimi bude mimo jiné diskutovat i o své prezidentské kandidatuře“. Na rozdíl od svého prezidentského soka Fischera, však Schwarzenberg odcestoval na skutečnou oficiální návštěvu. Coby ministr zahraničí se v pátek uvidí se svou protějškzní Hillary Clintonovou a čeká ho i jednání s poradkyní amerického prezidenta pro lidská práva Samanthou Powerovou.

Nezůstane však jen u oficiálních jednání. Schwarzenberg se totiž setká kromě krajanů i s bývalou americkou ministryní zahraničí českého původu Madeleine Albrightovou. A zavítá i na oslavu 80. narozenin světoznámého režiséra Miloše Formana.

Návštěvu USA však ukončí oficiálně. Příští týden totiž zasedá v New Yorku Valné shromáždění OSN, jehož se Schwarzenberg zúčastní spolu s prezidentem Václavem Klausem, jenž má českou delegaci vést.

A co Zeman?

S čím asi přijde další prezidentský kandidát Miloš Zeman? Ten se zatím během letní olympiády nechal vyfotografovat s bývalým britským premiérem Tonym Blairem. Zeman však tíhne spíš k Západu než k Rusku. Mezi jeho vlivné podporovatele patří Martin Nejedlý, místopředseda Strany práv občanů — Zemanovci a šéf české pobočky ruského petrochemického gigantu Lukoil. (Obsáhlý rozhovor s Nejedlým si můžete přečíst zde.)

Největší senzací Zemanovy kampaně s ikonami světové politiky by však bylo, kdyby ho v Praze navštívil například současný ruský premiér Vladimir Putin. Chtěl to snad Zeman naznačit slovy o svých podporovatelích? „Ale pokud postoupím do druhého kola, slibuji vám opravdovou bombu,“ řekl Zeman.

Počet příspěvků: 1, poslední 22.9.2012 06:28 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.