Vypadá to jako zázrak. Jan Burian v čele Národního divadla ale vyhráno nemá.

Ministryně kultury jmenovala nového ředitele první české scény, ale návrh expertního týmu na její transformaci zatím výslovně nepřijala.

Jan Burian nastoupí do funkce 1. srpna 2013. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Jan Burian nastoupí do funkce 1. srpna 2013.

Není to žádné překvapení, ale dlouho očekávaná zpráva. Se jmenováním Jana Buriana, dosavadního ředitele plzeňského Divadla J. K. Tyla, do funkce ředitele Národního divadla (ND) se už hezkých pár týdnů v kuloárech počítalo. Ve středu 30. ledna ministryně kultury Alena Hanáková své rozhodnutí oficiálně potvrdila. Burian povede ND od 1. srpna tohoto roku. Ministryně tím vyslyšela doporučení expertního týmu, který pracoval na návrhu změn v obří divadelní instituci od podzimu loňského roku pod vedením děkana DAMU Jana Hančila.

Jan Burian má s řízením velké příspěvkové organizace 20letou zkušenost. Je zvyklý jednat s politickou reprezentací, což je pro ředitele ND, který má provést zásadní změny ve státem zřizované instituci, naprosto nutná profesní výbava. Přichází do ND na základě konsenzu s jeho uměleckými šéfy i většinou členů souborů. Na stole má připravený šestistránkový materiál Návrh transformace Národního divadla, který zpracoval zmíněný expertní tým a ministerstvo ve středu zveřejnilo. Burian je srozuměn, že z něj bude vycházet při práci na podrobnější koncepci nového provozního modelu ND.

Předpoklad byl, že ministryně spolu se jmenováním nového ředitele dá jednoznačně najevo, že koncepční materiál přijímá bez výhrad jako závazný

Garance ministerstva chybějí

V porovnání s bezvýchodnou situací, v níž se Národní divadlo ocitlo po zbrklém odvolání předchozího ředitele Ondřeje Černého v září loňského roku, je to skoro zázrak. Přitom stačilo málo: šest členů expertního týmu si za pouhé tři měsíce, ve svém volném čase, poradilo s tím, co zůstalo roky nevyřešené. Nepřišli s nějakou převratnou koncepcí, to ani nelze, ale s reálnou, praktickou vizí, jejíž části si navzájem neodporují. Představili jasný plán tam, kde ministerstvo kultury dlouhodobě nebylo schopné rozhodnout.

Odborný tým shledal potíže současného stavu „neřiditelné“ instituce mimo jiné v právní formě ND jako příspěvkové organizace. Konstatoval, že situaci zhoršil i její zřizovatel – ministerstvo kultury – nekompetentními zásahy do jejího řízení, a také tím, že nedodržel přísliby, které dal, což znamená potíže pro současnou finanční situaci ND.

Navrhl „tři pilíře koncepčního směřování Národního divadla“: 

  • První se týká řízení ND ministerstvem kultury. Pro období, než nastane doporučovaná proměna právní subjektivity ND, předpokládá expertní tým vznik „garanční rady“. Ta by měla mít odborný patronát nad průběhem transformace a sledovat dodržení stanovené koncepce jak ze strany ředitele, tak ministerstva kultury.
  • Druhý pilíř jednoznačně doporučuje zachování jediného operního souboru. To znamená, že definitivně vylučuje obnovení samostatné Státní opery.
  • Třetí doporučuje maximální možnou autonomii, ekonomickou i uměleckou, jednotlivých souborů. A také to, které budovy by se měly stát jejich domovskými scénami. Opera a balet mají působit ve Státní opeře, činohra ve Stavovském divadle. Historická budova ND má spadat do přímé kompetence ředitele ND a má mít samostatné dramaturgické vedení.

Všechno, po čem odborná divadelní veřejnost volala, je tedy připraveno. Až na jednu „maličkost“. Expertní tým se jasně vyjádřil, že jeho návrh transformace má smysl pouze jako celek. Předpoklad byl, že ministryně kultury Hanáková zároveň se jmenováním nového ředitele dá jednoznačně najevo, že koncepční materiál přijímá bez výhrad jako závazný a ministerstvo kultury je připraveno budoucímu řediteli garantovat i finanční prostředky, které si reforma ND jistě vyžádá.

Nic takového ovšem ve zprávě o jmenování Jana Buriana, kterou ministerstvo zveřejnilo, nenajdeme. Po zkušenostech s tím, jak ministerstvo kultury „dodržuje“ dané slovo, se právě to zdá být první chybou nově jmenovaného ředitele. Měl na takových garancích trvat. Je to škoda. Taková nedůslednost se může časem vymstít.