Ceska Pozice

Vykousnout z domu tři byty a do prostoru zasadit strom. Dostatečná atrakce?

Izraelská společnost Sidi staví v pražských Malešicích rezidenční projekt. Zájemce o bydlení chce nalákat hlavně na množství zeleně.

Projekt ByTy Malešice láká kupce bytů na množství zeleně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt ByTy Malešice láká kupce bytů na množství zeleně. | foto: Česká pozice
Projekt ByTy Malešice láká kupce bytů na množství zeleně.

Bydlení obrostlé zelení začala stavět v pražských Malešicích izraelská developerská společnost Sidi, která spolupracuje s architektonickou kanceláří Casua. Izraelci realizují netradiční myšlenku: Zasadit strom do prostoru, který vznikne „vykousnutím“ tří bytů v jednom z poschodí domu. „Zelený“ nápad má rezidenční komplex odlišit od konkurenčních a hlavně jej zatraktivnit pro kupující.

Malešický projekt s pozemkem koupili Izraelci koncem loňského roku od společnosti Sekyra Group. Ta zamýšlela vybudovat na parcelách Centrum Malešice, polyfunkční areál se zhruba 550 byty, komerčními plochami a 960 parkovacími místy. Vedení Sekyra Group zdůvodnilo odprodej pozemků tím, že se do budoucna hodlá věnovat rozvoji urbanistických projektů na Rohanském ostrově, na Smíchově a na Žižkově. Kolik Sekyra Group za pozemek v Malešicích inkasovala, firma nezveřejnila.

Společnost Sidi Prague je pobočkou skupiny Sidi Investments, která je součástí izraelského holdingu B. Yair Building Corporation. V Izraeli firma rozvíjí desítky projektů, byty v Malešicích mají být druhým projektem skupiny v Česku. V hlavním městě už Sidi postavila bytový areál Krásná Hůrka ve Stodůlkách. „Jsme přesvědčeni, že pozemek v Malešicích leží na výborném místě. To, že jde o velký projekt, nám umožňuje nabídnout, co si ty menší dovolit nemohou,“ zdůvodňuje transakci Jakub Sedmihradský, obchodní ředitel společnosti Sidi.

Developer tvrdí, že nechce v Malešicích nabízet luxusní bydlení. „Byty budou velmi základní a jednoduché,“ tvrdí Sedmihradský. Projekt chce nalákat potenciální kupce bytů na množství zeleně. Stromy developer umístí přímo do domů, na fasádách upevní konstrukci, kterou budou prorůstat popínavé rostliny. Střechy domů se promění v zahrady.

Více bytů a pak zase méně

Současný vlastník pozemku změnil původní projekt společnosti Sekyra Group. „Týká se to hlavně počtu bytů. Ten jsme nejprve zvýšili, protože jsme chtěli nabízet více menších jednotek. Jenže nyní se nám to jeví jako chybný krok a byty spojujeme do větších. O ty je hlavně zájem,“ říká Sedmihradský s tím, že stále není zcela jasno, kolik bytů v Malešicích nakonec vyroste. Dle odhadů by jich v první fázi mělo být 299, po dokončení celého projektu jich bude 500 až 600.

Kdybych před deseti lety navrhl developerům, že místo třech bytů umístím strom, nikdo by nesouhlasil

Zájemci zaplatí za metr čtvereční kolem 45 tisíc korun bez DPH. „Plánované zvýšení sazby daně, bohužel, nebudeme brát na sebe. Počítáme s tím, že nám to trochu zpomalí prodej,“ dodává Sedmihradský. Někteří makléři vyjadřují obavy, že v době, kdy se v Praze během roku prodá celkem zhruba 780 bytů, je riskantní se pouštět do tak velkého projektu. Vedení společnosti Sidi ale tvrdí, že byty firma začala nabízet před loňskými Vánocemi a na konci února už bylo rezervováno 60 jednotek.

První fáze projektu, jehož celkové náklady se vyšplhají na 1,5 miliardy korun, bude dokončena do dvou let, druhá etapa potrvá zhruba stejnou dobu. Developer plánuje, že fáze na sebe navážou. Záležet prý ale bude na tom, jak dobře se budou byty prodávat.

Architektonický návrh projektu ByTy Malešice vypracovala kancelář Casua. „Líbilo se nám, že klient netrval na tom, aby bylo na pozemku postaveno maximum bytů, co územní povolení umožňovalo,“ říká Oleg Haman, hlavní architekt společnosti Casua. „Navrhli jsme, že můžeme v domě třeba tři byty vynechat a vysadit místo nich strom,“ vysvětluje ideu Haman. Ke stromům přibyly vertikální nosiče zeleně, takže jsou do rostlin zabaleny celé domy. Architekti nicméně přiznávají, že projekt vzniká vedle trochu asociálního sídliště.

Hlavně metry čtvereční

Haman tvrdí, že množství zeleně odlišuje malešický projekt od ostatních. „Pokud si vzpomenu na dobu před deseti lety, tak kdybych tehdy navrhl developerům, že místo třech bytů umístím strom, nikdo by nesouhlasil. Tehdy se všichni dívali jen na metry čtvereční,“ říká architekt. I dnes je ale zelené bydlení v Praze novinkou. „Na Kavčích horách je dokončen bytový dům, do kterého architekt také navrhl strom. Se zelení je spojen také Central Prak na Žižkově, který je ovšem prezentován jako luxusní bydlení,“ konstatuje Oleg Haman.

Velká část developerů prohlašuje, že zajímavá a netradiční architektura prodražuje projekt, a proto si ji nemohou dovolit. „To je stejný nesmysl, jako když jde někdo žádat o zaměstnání a špatně se oblékne,“ domnívá se Haman. Architektura dle jeho názoru není jen o penězích, ale je výrazem pohledu na život, na způsob bydlení a dává též možnost odlišit se. „Když se podíváme na materiály, které stavbaři používají, na okna, zateplovací systémy…, všichni dospěli k nějaké jednoduché ekonomické formě. Snažíme se udělat projekt jinak. Cena stavby není samozřejmě závislá jen na architektuře. Developer čeká od architekta nějakou přidanou hodnotu. Jinak projekt zapadne do šedi ostatních a bude jen stěží prodejný,“ domnívá se Oleg Haman.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.