Výkonná rada ODS: Tvrdá kritika Němcové a Pospíšila

Oba očekávání soupeři v souboji o předsedu občanských demokratů museli v neděli odrážet útoky spolustraníků frustrovaných volebním debaklem.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dala souhlas k vydání Ratha soudní moci. foto: © ČTKČeská pozice

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dala souhlas k vydání Ratha soudní moci.

Na nedělní výkonné radě ODS bylo živo. A aby nebylo, strana zažila největší voličský odliv ve své historii. Výsledek jednání rady je známý – grémium a výkonná rada občanských demokratů rezignují nejpozději 25. ledna 2014 a do té doby se také uskuteční stranický kongres, jenž zvolí nové vedení.

Dle informací ČESKÉ POZICE od dvou politiků, kteří se výkonné rady zúčastnili, její jednání dvakrát ostře vygradovalo. Poprvé když místopředseda strany Tomáš Chalupa kritizoval špatný výsledek pražské ODS, čímž se dotkl jak její volební lídryně Miroslavy Němcové, tak exprimátora Bohuslava Svobody, kteří byli na prvních dvou místech kandidátky.

Podruhé když exministr spravedlnosti a místopředseda strany Jiří Pospíšil musel odrážet výpad svého stranického kolegy a předsedy jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky. Ten mu vyčetl, že v kampani použil slogan „očistil jsem justici“, ačkoli kauzu Nagyová a spol. mnoho občanských demokratů považuje za důsledek selhání státních zástupců.

Spor o Prahu

Asi největší vřava na výkonné radě nastala, když Chalupa srovnal volební zisk ODS a TOP 09 v Praze. Občanské demokraty v hlavním městě volilo dvanáct, zatímco konkurenční „topku“ 23 procent voličů. Přitom v roce 2010 byl rozdíl mezi těmito stranami podstatně nižší – ODS tehdy získala 25 procent, TOP 09 jen o dvě procenta více.

Miroslava Němcová se nedokázala smířit s tím, že v těžké době ODS se této straně snažila pomoci a místo vděku ji nyní spolustraníci tvrdě kritizují

Chalupovo srovnání vyvedlo Miroslavu Němcová zcela z míry. Dle dvou zdrojů ČESKÉ POZICE si začala okamžitě balit věci a měla se k odchodu z jednání se slovy, že toto nemá zapotřebí. To se však nakonec nestalo. Němcová se však nemohla smířit s tím, že v těžké době ODS se této straně snažila pomoci a místo vděku ji nyní spolustraníci tvrdě kritizují.

ČESKÁ POZICE požádala o vyjádření Chalupu, jenž odpověděl stručně: „Od soboty víme, že ODS v ČR fatálně prohrála, a to včetně Prahy, která v minulosti bývala baštou občanských demokratů.“ O detailech z jednání výkonné rady však hovořit nechtěl: „Nehněvejte se na mě, pokud podrobnosti svého vystoupení určeného členům výkonné rady ponechám členům výkonné rady.“

Němcová nechtěla interní jednání výkonné rady komentovat a Svoboda na dotazy ČESKÉ POZICE nereagoval. Je však třeba uvést, že Chalupa se voleb neúčastnil, protože na zářijovém regionálním sněmu prohrál souboj s exprimátorem Svobodou o pražskou kandidátku a nakonec se na ní ani neobjevil. Část pražských občanských demokratů se dle informací ČESKÉ POZICE obávala spojování Chalupy s aférou Key Investments.

Miroslava Němcová sice v neděli oznámila, že bude na nadcházejícím kongresu kandidovat na předsedkyni strany, v příštích týdnech a měsících ji však pravděpodobně čeká vysvětlování jejího podílu na debaklu ODS a proč byl natolik bolestivý.

Věta z letáčku

Druhým emotivním vrcholem nedělního jednání výkonné rady byl střet předsedy jihomoravské ODS Kadrnky s místopředsedou strany Pospíšilem. Podle znalců poměrů v ODS, s nimiž ČESKÁ POZICE mluvila, však Kadrnkův konflikt s exministrem spravedlnosti nebyl první. Oba politici údajně vedou vnitrostranické spory již delší dobu.

Konflikt Jiřího Kadrnky s Jiřím Pospíšilem nebyl první. Oba politici údajně vedou vnitrostranické spory již delší dobu.

Kadrnka tvrdí, že jeho výtky se netýkaly sloganu z kampaně. „Kritika směřovala k Jiřímu Pospíšilovi primárně ze zcela jiného důvodu. A považuji ji v tento okamžik za součást vnitrostranické, a ne veřejné diskuse,“ řekl ČESKÉ POZICI Kadrnka, aniž by konkrétně uvedl, co Pospíšilovi vytkl.

Místopředseda Pospíšil nám k tomu řekl: „Pan Kadrnka mě pobavil. Přijde mi úsměvné, že mě kritizuje za jednu větu v letáčku, který jsme v Plzni rozesílali lidem do schránky. Považuji to za projev animozity vůči mně. Nebudu to dále komentovat.“

Kadrnkova kritika je však podstatná kvůli nadcházející volbě předsedy ODS. Vedle místopředsedkyně Němcové totiž i Pospíšil uvažuje o tom, že svede souboj o tento post. A podpora silné jihomoravské buňky (co do počtu delegátů kongresu) bude v tomto klání hrát důležitou roli.