Výjimečný politický talent: Nový rakouský šéfdiplomat Sebastian Kurz

Na Karla Schwarzenberga udělal teprve sedmadvacetiletý politik dobrý dojem, jeho jmenování ministrem zahraničí ale mnohé opravdu zaskočilo.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz: prototyp politika 21. století, nebo jen politická rychlokvaška? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz: prototyp politika 21. století, nebo jen politická rychlokvaška? | foto: © ReutersČeská pozice
Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz: prototyp politika 21. století, nebo jen politická rychlokvaška?

Ve Vídni se v pondělí stalo něco dost neobvyklého a pro neznalého pozorovatele zvenčí téměř neuvěřitelného. Do funkce ministra zahraniční byl uveden teprve sedmadvacetiletý Sebastian Kurz z lidové strany (ÖVP), posměšně nazývaný „maturant“. Co suverénně nejmladšího šéfdiplomata rakouských moderních dějin na mezinárodní scéně čeká? Jak jej přijmou jeho podřízení, rakouští diplomaté? A co jeho nominace vypovídá o stavu politické scény v alpské zemi? ČESKÁ POZICE se zeptala i znalce tamních poměrů a českého exministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Nejzajímavější politik za dlouhou dobu

Sebastian Kurz pochází z průměrné středostavovské rodiny, a je bezpochyby výjimečným politickým talentem. Do lidové strany vstoupil v 16 letech a mezi svými souputníky ve Vídni se rychle prosadil. Jak s gustem zaznamenala světová média, obecnou pozornost k sobě přitáhl před třemi lety odvážnou předvolební kampaní, při které se proháněl po Vídni černým terénním vozem se spoře oděnými dívkami a snažil se kolemjdoucí přesvědčit, že lidovci jsou sexy. V dubnu 2011 byl pak na popud předsedy ÖVP Michaela Spindeleggera, jeho politického patrona, jmenován do vysoké funkce státního sekretáře pro integraci při ministerstvu vnitra. Zcela nezkušený mladík tak dostal na starost ožehavou a velmi kontroverzní problematiku.

Podle rakouských médií, která byla k jeho angažmá zprvu velice skeptická, si ale ve funkci počínal překvapivě dobře. V oblasti, které dříve dominovali se svými nekorektními výkřiky pravicoví populisté, se do té doby zcela nekvalifikovaný Kurz dokázal rychle zorientovat a přicházet s konstruktivními návrhy. Zasadil se prý zejména o rychlejší udělení občanství cizincům, kteří se v Rakousku dobře uchytili a pravidelně platí daně, podporoval financování jazykových kurzů pro přistěhovalce a jejich děti či dialog s islámskou komunitou.

Zcela nezkušený mladík dostal na vnitru na starost ožehavou a velmi kontroverzní problematiku a obstálDíky svému chování, které komentátoři často hodnotí jako věcné, přirozené, skromné a seriózní, si údajně získal respekt v migrantské komunitě, mezi neziskovými organizacemi i v řadách vlastní strany. Jeho další předností, patrnou i z pouhého televizního vystoupení, je mimořádný řečnický talent a schopnost vyjadřovat se vtipně, k věci a bez zbytečných frází. „Je to velmi nadaný mladý muž, který se na rakouské politické scéně v posledních dvou letech osvědčil,“ shrnul tento pocit pro ČESKOU POZICI Karel Schwarzenberg.

Kurz si navíc cílevědomě dokáže budovat vlastní image. Jako správný příslušník své generace je aktivní na sociálních sítích, ale umí i zdařile inscenovat veřejná vystoupení. Týdeník Profil jej označil za „mistra hry se symboly a kódy“ a nejzajímavějšího politika za dlouhou dobu. Podle průzkumu pro ÖVP, jejž Profil zmiňuje, prý Kurze zná plných 93 procent Rakušanů.

Nagelovaný mladík to údajně umí s novináři (i těmi bulvárními) a zaryté kritiky si dokáže lehce omotat kolem prstu. V letošních parlamentních volbách získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech politiků, celkem přes 35 tisíc, o šest tisíc víc než druhý v pořadí Heinz-Christian Strache, předseda populistické FPÖ, a o deset tisíc více než jeho vlastní šéf a dosavadní ministr zahraničí Michael Spindelegger.

Proč zrovna v diplomacii?

Nyní tedy přichází pro předsedu mladých lidovců „nová šance a velká výzva“, jak sám poznamenal na Twitteru. Samotné zapojení Sebastiana Kurze do obnovené velké koalice není žádným překvapením. Dvě dříve velké strany SPÖ a ÖVP získaly v zářijových volbách společně jen těsnou většinu a čerstvý vítr potřebují jako sůl. Zejména lidovci, kteří v posledních letech houfně ztrácejí hlavně mladé a městské voliče, pro které je Kurz atraktivní. Spekulovalo se ale spíše o tom, že supernova rakouské politické scény zasedne v čele speciálně vytvořeného ministerstva, které bude mít na starosti otázky integrace, rodiny a životního prostředí. Jeho příchod do čela diplomacie tak na mnohé doma i za hranicemi opravdu zaskočil.

Jmenování politického zelenáče, jenž se na mezinárodní scéně neorientuje, je zcela v rozporu s tradicemi bytostně konzervativní diplomacieNejde o to, že by mladý, byť nedostudovaný politik neměl dostat šanci prokázat svůj talent a získat zkušenosti. Proti tomu se nedá nic namítnout. Ale proč zrovna v diplomacii? Jmenování politického zelenáče, který se na mezinárodní scéně neorientuje, je zcela v rozporu s tradicemi tohoto bytostně konzervativního odvětví. Na mezinárodním fóru si Kurz podle svých kritiků bude mezi o generaci až dvě staršími partnery jen s obtížemi hledat blízké spojence – a právě dobré neformální kontakty jsou podle zasvěcených v mezinárodních vodách klíčem k úspěchu.

Sebastian Kurz bude mít navíc možná ztíženou pozici i ve vztahu se svým vlastním aparátem, jenž je svázán poměrně striktními pravidly. Profesní růst je v rakouské diplomacii silně podmíněn zkušenostmi a schopnosti a znalosti jednotlivých úředníků se opakovaně formálně testují. Pro tyto lidi, kteří jen pomalu a s velkým úsilím stoupají po kariérním žebříčku, může být jmenování politické rychlokvašky Kurze opravdu silně demotivující. O to víc, že se mnozí z nich už o jeho předchůdci Spindeleggerovi nevyjadřovali právě lichotivě.

„Aby se nespotřeboval dřív, než dozraje“   

Politický veterán Karel Schwarzenberg situaci ale zdaleka tak černě nevidí. Domnívá se, že na rozdíl od Spindeleggera, který byl ministrem zahraničí a zároveň i předsedou strany a vicekancléřem, bude mít Kurz větší prostor soustředit se výhradně na diplomacii a od svých zahraničních kolegů i rakouských úředníků dostane férovou šanci.

„Budou sledovat, jaký je, když se osvědčí, tak ho přijmou. Rakouský diplomatický sbor je ukázněný úřednický aparát, který když se on bude chovat slušně, tak se oni budou k němu také chovat slušně,“ říká Schwarzenberg. Ani Kurzův věk není podle českého exministra automaticky na škodu. „Člověk může blbnout v sedmdesáti a může blbnout, když je mu dvacet, to nezávisí na věku. Já bych mu nevytýkal věk, to je chyba, která jak známo, je každým dnem menší,“ dodává.

Jestli Kurzovo jmenování něco vypovídá o rakouské politické scéně, tak to, že trpí akutním nedostatkem talentů a zajímavých tváříV osobním kontaktu prý Sebastian Kurz působí pozitivně. „Já ho letmo znám, dvakrát třikrát jsem se s ním potkal, udělal na mě dobrý dojem a teď musí ukázat, co umí,“ míní Schwarzenberg. Jen má „trošku obavy, aby se nespotřeboval dřív, než dozraje“. Jestli totiž Kurzovo jmenování něco vypovídá o rakouské politické scéně, tak to, že trpí akutním nedostatkem talentů a zajímavých tváří.

„V politice v Rakousku chybí nadaní lidé, je tam stejná personální nouze jako u nás,“ domnívá se předseda TOP 09. Z tohoto hlediska prý chápe, proč dostal šanci právě Kurz, který je podle Spindeleggera také realista, jenž umí spojovat lidi a „stavět mosty“. Zda se mu ale podaří energii, kterou tak dobře uplatnil v domácí politice, přenést na mezinárodní parket, kde se tančí podle zcela jiných pravidel, ukáže teprve čas.

Počet příspěvků: 1, poslední 19.12.2013 09:14 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.