Vyhoďte melaminové nádobí!

Při zahřátí talířů, hrnečků či misek nad 70 stupňů Celsia zaútočí na vaše orgány nejen uvolněný melamin, ale i rakovinotvorný formaldehyd.

Užívat jen za studena. Nalít si horkou polévku znamená šňupnout si trochu formaldehydu a sníst drobně melaminu. A krása melaminového nádobí zmatní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Užívat jen za studena. Nalít si horkou polévku znamená šňupnout si trochu formaldehydu a sníst drobně melaminu. A krása melaminového nádobí zmatní. | foto: © ČESKÁ POZICE/Richard CortésČeská pozice
Užívat jen za studena. Nalít si horkou polévku znamená šňupnout si trochu formaldehydu a sníst drobně melaminu. A krása melaminového nádobí zmatní.

Podlehnut praktickým vlastnostem dětského, campingového či domácího nádobí z melaminových pryskyřic, nebo naopak si uvědomit jeho nebezpečnost a to, co už je doma, vyhodit? O tom se bude muset rozhodnout každý sám. Výrobci budou melaminové nádobí chrlit ještě dlouho, a tak budete u toho vyhazování vypadat jako pošetilci. Ale zdravotní rizika látek, uvolňujících se z těchto pryskyřic, jsou dostatečně prokázána a nezanedbatelná.

Čekat, až tyto rizikové látky ze života vyloučí nejdřív Evropská unie, a pak hygienické služby jednotlivých států, by však nemělo smysl. Uvolňující se melamin nejvíc ohrožuje malé děti – a dřív, než se zmíněné instituce rozhoupou k nějakému omezení nebo snad zákazu, určitě stihnou dospět.

Zrádný plast

Dlouho se mělo za to, že vysoce trvanlivý plast z melaminové pryskyřice je zdravotně nezávadný, a tím pádem k výrobě talířů, misek či pohárů doslova předurčený. Nejnovější výzkum německého Federálního institutu pro hodnocení rizik, k němuž přispěly i kontrolní orgány spolkových zemí, to však zásadně zpochybnil. Němečtí experti varují uživatele, aby nepoužívali melaminové nádobí ani kuchyňské nádobí nejen při vaření a smažení, ale ani při ohřívání jídel v mikrovlnné troubě. Šálky z melaminového plastu lze neškodně použít při teplotě nápojů do 70 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách se melamin uvolňuje do nápoje nad přípustné limity.

Lékař-toxikolog Miroslav Šuta, který na výsledky německého výzkumu ČESKOU POZICI upozornil, připomíná: „Při vyšších teplotách jsou překračovány nejen mezní hodnoty, které platí pro migraci melaminu do potravin. Výrazně stoupá i množství uvolňovaného rakovinotvorného formaldehydu. Formaldehyd je navíc těkavá látka, a proto zdravotní riziko nepředstavuje jen konzumace kontaminovaných potravin, ale i vdechování formaldehydu při vaření.“

Degradace materiálu prozradí nebezpečí

Melaminové nádobí se vyznačuje krásným lesklým povrchem, což vybízí designéry a výtvarníky k nejrůznějším barevným kreacím. A právě na povrchu tohoto nádobí zkušené oko pozná, že se tepelně uvolňují škodliviny. Šuta to popisuje: „Teploty, kterých je dosahováno při vaření a pečení nebo při ohřevu jídla v mikrovlnné troubě, mohou vést k degradaci melaminové pryskyřice. Zejména při jejím kontaktu s kyselými potravinami. Výsledek degradace může být viditelný i pouhým okem, neboť povrch výrobků ztrácí lesk.“

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala formaldehyd jako prokázaný karcinogen té nejhorší první skupiny nebezpečné pro lidi

A je-li povrch poškozený, stačí málo, aby se proces dalšího uvolňování melaminu a formaldehydu urychlil. Také doba tepelného namáhání melaminové pryskyřice zvyšuje riziko, že hodnoty přípustných migračních limitů budou překračovány.

Evropská regulace týkající se materiálů přicházejících do styku s potravinami stanovuje specifický limit pro migraci melaminu do potravin ve výši 30 miligramů na kilogram dotyčné potraviny. Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) v roce 2010 zvážila, že z melaminu plynou větší rizika, než se předpokládalo, a proto pro tuto látku snížila tolerovatelný denní příjem. Hodnota specifického migračního limitu pro melamin však zatím upravena nebyla. Aktuální migrační limit pro formaldehyd v potravinách je 15 miligramů na kilogram.

Horší než Vávrovo kafe

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala formaldehyd jako prokázaný karcinogen té nejhorší první skupiny nebezpečné pro lidi. Krom toho má i mutagenní účinky. V odborných kruzích se o formaldehydu mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a nastartování různých alergických stavů jako takových. Tvrdí se, že pouhé nádobí nezpůsobí vyšší koncentraci formaldehydu, je však třeba připomenout, že při jeho velké dávce nastává silné slzení, vznikají otoky a hrozí zánět plic.

Melamin byl dlouho považován za neškodnou látku. Klinické studie působení melaminu na člověka však dosud nebyly provedeny, a proto se vycházelo především z laboratorních pokusů na zvířatech. Jenže laboratorní myši, krysy, potkani a králíci se proti svému týrateli tentokrát spikli. Z pokusů na nich vyšel melamin jako netoxická chemikálie.

V roce 2007 však nastal šok. Velká autorita v české toxikologii, profesor Jiří Patočka, jej popisuje následovně: „Začátkem roku 2007 nastalo v USA zděšení mezi chovateli domácích mazlíčků. Náhle, bez jakékoli zjevné příčiny, začali hynout psi a kočky a bylo zjevné, že jde o otravu. Na vině byly konzervy, kterými byla zvířata krmena. Brzy se zjistilo, že příčinou otravy je melamin. Jen v USA uhynulo několik set psů a koček. Příčinou smrti bylo akutní selhání ledvin,“ vzpomíná Patočka. On i další toxikologové z celého světa si kladli otázku: „Proč nastala otrava zvířat melaminem po konzumaci konzerv kontaminovaných touto látkou a jak se do nich dostala?“

Nerozbitný hrneček z melaminu není pro dítě o mnoho vhodnější než třeba rozbitná kamenina

Američtí novináři odhalili, že čínští výrobci přidávají levný melamin do výrobků, u nichž chtějí „zvýšit“ obsah proteinů. Melamin obsahuje až 66 procent dusíku a mohl posloužit podvodům. Pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvýšil. „Události okolo otravy domácích mazlíčků melaminem otevřely otázku, zda jde opravdu o natolik bezpečnou látku, jak jsme si až donedávna mysleli. Toxické vlastnosti melaminu a jeho možný účinek na lidské zdraví budou muset být podrobeny určité revizi,“ je přesvědčen Patočka.

Oběťmi melaminu především děti

O rok později zasáhly otravy melaminem i lidskou populaci. A na nejcitlivějším místě – u dětí. V roce 2008 byly u tisíců čínských nemluvňat zaznamenány zdravotní potíže. Trpěly onemocněním jater, ledvin a tvorbou močových kamenů. Nemoc u 50 tisíc dětí měla vážný průběh a skončily v nemocnicích. Nejméně čtyři z nich na otravu zemřely. A to v důsledku záměrné kontaminace mléka a mléčných výrobků melaminem. Výrobci jej přidávali do ředěného mléka, aby zvýšeným obsahem dusíku při testech kvality zamaskovali nízký obsah mléčných bílkovin.

Z nádobí samozřejmě taková závažná kontaminace melaminem nehrozí. Ale je třeba si připomenout, že melamin není vůči člověku natolik přátelská látka, jak to do roku 2007 leckomu připadalo. A že nerozbitný hrneček z melaminu není pro dítě o mnoho vhodnější než třeba rozbitná kamenina. Zejména když v něm chceme dítěti horkou cestou dopředu připravit nápoj.