Výhledy 2017: Vyšší regulace a finanční přilepšení

V průběhu roku 2017 přibude řada nových zákonů. Právní změny přidělávají práci českým podnikům, kteří se budou muset přizpůsobit zpřísněné trestní odpovědnosti nebo evropským pravidlům ochrany osobních údajů. Občanům naopak většinou prospívají.

Nové zákony - ilustrační foto

Nové zákony - ilustrační foto foto: Shutterstock

Nové zákony - ilustrační foto

Optikou paragrafů, podle nichž se lidé a firmy budou muset začít řídit, se rok 2017 ponese ve znamení vyšší regulace a finančních přilepšení. Na jednu stranu se mohou Češi radovat – ušetří na volání ze zahraničí, důchodcům se zvýší penze, farmářům s chovem zvířat sleva na proježděné naftě a vícedětným rodinám daňová úleva.

Zároveň si ale už kuřáci nezapálí ve své oblíbené hospodě, majitelům zbraní se zkrátí „trvanlivost“ zbrojního průkazu a hodně smutku zavládne v holdingu Agrofert ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho firmy si na rozdíl od seniorů a rodičů nepolepší, naopak přijdou o státní zakázky a dotace. Buď to, nebo ministr koncern převede na někoho jiného. Největší smršť novinek připadne hned na leden.

Minimální mzda, důchody a rodičovství

Od prvního ledna se zvýšila minimální mzda o patnáct stovek, takže každý musí na své výplatnici najít alespoň 11 tisíc. Je to už třetí zvednutí hladiny, které vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) odsouhlasila, tentokrát ovšem byla nejštědřejší, v prvních dvou případech se přidávalo po sedmi stech korunách. Ideálně by se částka, alespoň podle ČSSD, měla vyšplhat až na 40 procent mzdy průměrné. To už má skoro splněno, protože po lednové valorizaci půjde o 38,2 procenta. Více pak od ledna budou dostávat také senioři, starobní důchod se zvýší v průměru o 308 korun měsíčně.

S Novým rokem se aktivoval balíček opatření, jež mají lidem zpříjemnit rodičovství. Daňová úleva na druhé dítě vzroste o 2400, na třetího a dalšího potomka o 3600 korun ročně. U jedináčků zůstává stejná, zvýhodnění na ně pořád vyčísluje roční odpočet 13 404 korun.

S Novým rokem se aktivoval balíček opatření, jež mají lidem zpříjemnit rodičovství. Daňová úleva na druhé dítě vzroste o 2400, na třetího a dalšího potomka o 3600 korun ročně. U jedináčků zůstává stejná, zvýhodnění na ně pořád vyčísluje roční odpočet 13 404 korun. Zároveň vláda pamatovala na otce, kteří chtějí po porodu zůstat týden doma a pomoci ženě s péčí o novorozence. Od ledna je pro tatínky nová dávka, po dobu sedmi dnů získají nárok na 70 procent platového vyměřovacího základu, který se jim uhradí z nemocenského pojištění.

Týden otcovské součinnosti si bude možné vybrat kdykoli během prvních šesti týdnů od narození potomka, ale vždy najednou sedm dnů. Otcové a matky budou také moci pružněji nakládat s rodičovským příspěvkem, který v cyklu péče o dítě navazuje na mateřskou. Padne strop měsíční výše a celková částka končící na hranici 220 tisíc se bude dát čerpat rychleji než nyní, v nejzazším případě v průběhu půl roku. Měsíčně bude možné nastavit si příspěvek až na 7600 korun, což pak vychází na tříletou pomoc od státu. Zatím se hlídalo, chodí-li dítě do školky nebo jeslí, a pokud tam trávilo více než 46 hodin v měsíci, rodiče nárok na příspěvek ztráceli. Tak už to nebude.

Pamlsková vyhláška a zbrojní průkaz

Až se v dubnu spustí přijímací zkoušky na střední školy, budou se uchazeči prvně posuzovat podle jednotných testů. Všichni zájemci o studium musí podstoupit unifikovanou prověrku svých znalostí z matematiky, gramatiky a literatury, jednotlivé školy si samy doplní, kolik nasbíraných bodů u nich znamená přijetí, a podle svých specifik k povinnému základu přidají další zkoušky, jako jsou například talentové na uměleckých školách. Už od začátku ledna si děti na základních školách nebudou moci obalit nervy před jednotným testem čokoládou ze školního bufetu.

Lékaři získají možnost nahlížet do rejstříku majitelů zbraní, takže budou moci obratem informovat policii, pokud narazí na potenciálně nebezpečného pacienta se zbrojním průkazem

Začne platit takzvaná pamlsková vyhláška, která svačinářky přinutí omezit sortiment na ovoce, zeleninu, bílý jogurt a vodu bez bublinek. Pokud se malí školáci dostanou na víceleté gymnázium, pořád budou bez čokolády nebo obložené housky. To si mohou k zahnání hladu pořídit až ti, kdo už dostali občanský průkaz.

Zákonodárci přijali přísnější podmínky po tragických událostech ve Vrběticích a Uherském Brodě. V prvním případě šlo o výbuch nelegálně skladované munice, ve druhém o útok psychicky narušeného střelce na hosty restaurace. Od 1. srpna už nebude zbrojní průkaz platit deset, ale pět let – o to častěji se držitel pistole dostaví k lékaři na vyšetření.

Lékaři získají možnost nahlížet do rejstříku majitelů zbraní, takže budou moci obratem informovat policii, pokud narazí na potenciálně nebezpečného pacienta se zbrojním průkazem. Posílí i pravomoci samotných policistů, novela jim umožní, aby podezřelým majitelům zabavovali zbraně a munici, a to i u nich doma.

Zákaz dýmu

Letos by měly zmizet dva poměrně typické obrázky českého venkova. Na jednom se jedovatý dým line z hospod, na tom druhém z komínů v domácnostech, kde si navykli topit plastovými lahvemi. Na temné oblaky z kotlů došlo hned s Novým rokem, obecní úřady získaly oprávnění vejít do domu a podívat se, co jeho obyvatelé do kotle házejí. Nebude to ale bez varování.

Letos by měly zmizet dva poměrně typické obrázky českého venkova. Na jednom se jedovatý dým line z hospod, na tom druhém z komínů v domácnostech, kde si navykli topit plastovými lahvemi.

Když se nad nějakým bytem, domem nebo chatou bude očividně vznášet dusivý čoud, majitelé těchto budov dostanou nejprve dopis, kde je úřad upozorní, že to nemají dělat, a vyzve je, ať toho nechají. Teprve když výstraha zůstane bez odezvy, zatluče na dveře kontrola a s ní i riziko až 50tisícové pokuty. Ta hrozí v případě, že se do kotle hází zakázané palivo, i když kontroloři nebudou puštěni dovnitř.

Na konec května by pak měl připadnout také zákaz cigaretového dýmu v hospodách, restauracích a barech. Tahle regulace musí ještě dostat souhlas od senátorů, ale vládní koalice je pevně rozhodnuta nařízení prosadit. Pak budou od 1. června všechny provozovny nekuřácké.

Přestupková reforma, hazardní hry a politika

Od 1. července začne platit přestupková reforma, která zavádí nové delikty a zvyšuje sankce za ty staré. Třeba až desetinásobně pro lidi, kteří budou zdravotnickým záchranářům ztěžovat nebo znemožňovat práci. Horní mez pokuty se posouvá na sto tisíc a týká se i agresivních pacientů, kteří slovem nebo činem zaútočí na lékaře a sestřičky, stejně jako nepovedených domácích porodů, po nichž bude matka bránit převozu novorozence do nemocnice.

Kandidující strany a hnutí budou muset dodržet maximální limit, který mohou utratit, každá reklama musí být podepsaná a každá přijatá finanční podpora vykázaná na transparentním účtu

Novým přestupkem je urážka policisty nebo úředníka. Zákonodárci vycházeli ze zkušenosti zaměstnanců úřadů práce a těch, kdo pokutují řidiče – stává se, že k jednání na úřad si lidé přinesou nůž nebo pistoli, případně shazují počítače ze stolů. Někteří motoristé se zase vyhýbají pokutě tvrzením, že úředník nebo policista byli opilí. Od léta to může přijít až na deset tisíc korun.

Jestliže se na nějakém webu od Nového roku objeví nepovolená hazardní hra, poskytovatel připojení k internetu stránky zablokuje. Ministerstvo financí si od toho slibuje, že získá lepší přehled o podnikání v hazardu, a tím pádem ho lépe zdaní. Vznikne také rejstřík hráčů, který zakáže sázení lidem s dávkami v hmotné nouzi nebo v úpadku.

Kampaň před sněmovními volbami v příštím roce už bude probíhat podle nových pravidel. Kandidující strany a hnutí budou muset dodržet maximální limit, který mohou utratit, každá reklama musí být podepsaná a každá přijatá finanční podpora vykázaná na transparentním účtu. Na to, že je vše v pořádku, dohlédne nový úřad, který vzniká v Brně.

Novinky potrápí firmy. Lidem prospějí

V neděli 1. ledna uplynuly první tři roky od účinnosti dvou kodexů, které od základů změnily a modernizovaly české soukromé právo. Nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích nyní čekají první změny. Nejde ale o žádnou revoluci. Novela občanského zákoníku, kterou před Vánocemi podepsal prezident Miloš Zeman, je prezentována jako „akutní“ nebo „technická“. Upravuje zejména paragrafy, které v praxi způsobují výkladové problémy. Přesto obsahuje několik podstatných změn.

Nově výslovně upraví, že podíly ve firmách jsou vyňaty ze společného jmění manželů, dojde-li k jejich nabytí za dobu trvání svazku. Po třech letech se do občanského zákoníku vrátí i předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí při prodeji podílu. Zákon rovněž zavádí veřejnou evidenci svěřenských fondů, aby nemohly být využívány k praní špinavých peněz a skrývání majetku.

Běžných občanů se výrazně dotkl nový zákon o spotřebitelském úvěru, podle nějž se začalo postupovat už od prosince loňského roku. Vztahuje se na veškeré spotřebitelské úvěry včetně hypoték, výrazně zpřísnil podmínky pro jejich poskytování. Banky a splátkové firmy jsou nově povinny posuzovat bonitu zájemců o půjčku, a to pod sankcí neplatnosti smlouvy. Omezena je výše smluvních pokut, jež nově nesmí přesahovat 0,1 procenta denně z dlužné částky, celkově pak 200 tisíc korun.

Práce

Již od 1. ledna se zlepšily podmínky nejhůře odměňovaných zaměstnanců. Účinnosti totiž nabývá novela nařízení vlády o minimální mzdě a nejnižších úrovních zaručené mzdy. Poměrně razantně zvyšuje minimální mzdu, a to na 66 korun na hodinu nebo jedenáct tisíc korun na měsíc. Zvyšuje se též takzvaná zaručená mzda, a to ve všech skupinách prací. Velké změny by v příštím roce měly čekat i zákoník práce, jehož pravidla dopadají na úplně každého zaměstnance v Česku.

Novela přichystaná ministerstvem práce a sociálních věcí nyní leží v Poslanecké sněmovně a v ideálním případě by se podle ní mělo začít postupovat od července. Nejcitelnější změnou bude nový výpočet dovolené, který by měl být spravedlivější zejména pro lidi, kteří pracují v různé dny různý počet hodin. Nově by měl výpočet vypadat tak, že pokud člověk odpracuje určité penzum hodin, vznikne mu právo na určité množství hodin dovolené. Novela dále mění například režim dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, známých pod zkratkami DPP a DPČ.

Nově se i na ně bude vztahovat zaručená mzda a řádné vedení evidence pracovní doby. Další změny se týkají takzvaného home office. Zákon nově stanoví napevno, že zaměstnavatel je povinen hradit člověku pracujícímu z domova související náklady, typicky na pořízení notebooku či potřebného softwaru. Zcela novým institutem budou takzvaní vrcholoví řídící zaměstnanci. Tito manažeři si budou sami organizovat pracovní dobu a nebude se u nich řešit práce přesčas nebo v noci.

Obchodní korporace

Změny čekají i zákon o obchodních korporacích. První drobnou novelu už též podepsal prezident a míří k publikaci do Sbírky zákonů. Zavádí pravidlo, že v „akciovkách“ s více než 500 zaměstnanci budou dvě třetiny dozorčí rady voleny valnou hromadou a zbylá třetina zaměstnanci společnosti.

Výrazně větší zásah do kodexu obchodních korporací budou politici projednávat v průběhu roku 2017. Ministerstvo spravedlnosti předložilo rozsáhlou novelu, která by měla nabýt účinnosti od ledna 2018 a odstranit některé nejasnosti dosavadní úpravy.

Zanikne funkce statutárního ředitele v „monistických“ akciových společnostech (vnitřní řízení je založeno na jediném orgánu) či posílí princip autonomie vůle při rozdělování podílu na zisku. Nově bude též možné převést podíl ve veřejné obchodní společnosti. Dále se například zjednoduší povinnost zveřejnit pozvánku na členskou schůzi družstva na internetových stránkách. Podnikové právníky českých firem již od loňského roku zaměstnává také novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Účinná je od prosince a výrazně rozšířila trestné činy, za něž lze firmy stíhat.

Na druhou stranu se však změnila úprava takzvané přičitatelnosti jednání právnické osobě. V první řadě se zúžil okruh fyzických osob, jejichž jednání lze právnické osobě přičítat. Ta se také nově může z trestní odpovědnosti vyvinit, pokud prokáže, že vynaložila veškeré úsilí, jež na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby spáchání trestného činu zabránila. Jinými slovy, že šlo o exces jejích jednotlivých pracovníků. K tomu by nemělo stačit jen formální přijetí etického kodexu nebo provedení školení, nýbrž důkladný systém kontrolních mechanismů.

Osobní údaje, insolvence, dluhová past

Podnikatelé se už nyní připravují na revoluci v ochraně osobních údajů, která přijde v květnu 2018. Nové evropské nařízení sjednocuje pravidla pro všechny státy EU. Mezi stěžejní změny patří zpřísnění požadavků na souhlas se zpracováním osobních údajů, povinnost vést záznamy o jejich zpracování, povinnost ohlašovat porušení zabezpečení osobních údajů do 72 hodin či výrazné zvýšení sankcí za porušení povinností.

Legislativním procesem se „prokousávají“ hned dvě novely insolvenčního zákona. Ta první nedávno prošla třetím čtením v Poslanecké sněmovně a jejím hlavním cílem je zabránění šikanózním insolvenčním návrhům. Dále přináší zákaz ovlivňování soudní příslušnosti pomocí nahodilého přemisťování sídla dlužníka.

Druhá novela má otevřít oddlužení lidem v dluhové pasti, kteří se z ní v současnosti nemají šanci nikdy dostat. Nově by na oddlužení mohl dosáhnout kdokoli bez ohledu na výši splacených závazků, a to za sedm let. Byl by pod dohledem insolvenčního správce a musel by dokázat, že udělal pro splacení svých dluhů úplně vše.

Kristián Léko, připraveno ve spolupráci s advokátní kanceláří PwC Legal

Některé změny

Přestupky v novém

 • Zcela nová úprava přestupkového práva v zákoně o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a v zákoně o některých přestupcích bude účinná od 1. července 2017.
 • Úprava zachovává subjektivní odpovědnost fyzických osob, stejně jako objektivní odpovědnost osob právnických. Ty se jí mohou za určitých okolností zprostit.
 • Změny se budou týkat především výše sankcí, prodloužení promlčecí doby a celkového zpřísnění přestupkového zákona. Objevuje se například nový institut zveřejnění rozhodnutí a další mechanismy inspirované trestním právem.
 • V návaznosti na nový zákon byla již od 1. října 2016 spuštěna Centrální evidence přestupků.

Snazší stavění

 • Rozsáhlou novelu stavebního zákona z dílny ministerstva pro místní rozvoj aktuálně projednává Poslanecká sněmovna ve druhém čtení (tisk 927).
 • Změny se týkají například zjednodušení povolovacího řízení, kdy bude možné sloučit územní řízení, stavební řízení a EIA do jediného koordinovaného řízení.
 • Všechny rodinné domy bude nově možné stavět na ohlášení, tedy bez stavebního povolení, a to i svépomocí.
 • Co se týče společenství vlastníků jednotek, o umístění i povolení stavby v bytové jednotce v SVJ bude nově možné rozhodnout bez souhlasu sousedů na základě souhlasu správce nebo SVJ.

Omezení autorských poplatků

 • Novela autorského zákona nacházející se aktuálně ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně (tisk 724) má především převést evropskou směrnici o kolektivní správě autorského práva.
 • Nová, výrazně rozsáhlejší úprava reaguje především na rozšiřování online hudebních služeb jako YouTube či Spotify.
 • Měla by posílit transparentnost kolektivní správy, a to například rozšířením oprávnění nositelů práv.
 • Záležitostí upravenou v novele bez podkladu v evropské směrnici je stanovení výše autorských odměn v sazebnících kolektivních správců.
 • Změna by měla nabýt účinnosti během jara 2017.

Počet příspěvků: 2, poslední 8.1.2017 01:46 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.