Vyhledávaná investice: Koupě bytu na krátkodobý pronájem

Makléři udávají, že 20 až 30 procent bytů si lidé pořizují na investici, nikoliv pro vlastní bydlení. Investiční byt při dlouhodobém pronájmu zajistí výnos přesahující čtyři procenta, v případě krátkodobého pronájmu, kdy veškeré služby zařídí vlastník, může výnos činit dvanáct procent. Ekonomové ale varují před nereálným očekáváním.

Secesní bytový dům v Jablonci nad Nisou. foto: ÚZSVM

Secesní bytový dům v Jablonci nad Nisou.

Násobně vyšší výnos ve srovnání s dlouhodobými pronájmy, ale také mnoho povinností, které jsou spojeny s krátkodobým pronajímáním bytů. Realitní makléři potvrzují, že pořídit si byt na krátkodobý pronájem se v Česku stalo vyhledávanou investiční příležitostí, a to nejen v Praze.

Ekonomové ale varují před nereálným očekáváním. Majitelé navíc nesmějí zapomenout na řadu dodatečných nákladů, které s jejich podnikáním souvisejí. Koupě investičního bytu s vidinou zbohatnutí za dva až tři roky je prý cestou do pekel. Zásadní při koupi bytu na krátkodobý pronájem je výběr lokality.

Velký zájem v Praze

Mezi nejžádanější lokality patří Praha 1 a Praha 2. Tam se týdenní apanáž za pronájem nemovitosti vhodné pro dva lidi pohybuje odhadem v částkách 9490 a 6809 korun. Byty v centru metropole obsadí z velké části turisté. Přes společnost Airbnb si byty pronajímají i zaměstnanci korporací, kteří pracují třeba měsíc na nějakém projektu.

Zájem o krátkodobé ubytování je velký. V Praze 1, 2 a na Žižkově ho hledá až každý druhý klient. V širším centru pak poptávka tvoří zhruba deset procent z celkového objemu.

„Mezi další zajímavé zóny patří pražské čtvrti Žižkov, Smíchov, Pankrác, Holešovice, Dejvice či Libeň,“ říká Daniel Kotula, spolumajitel realitní kanceláře RE/MAX Center. V Praze 5 tak lze na pronájmu získat něco přes šest tisíc korun, nejnižší příjem lze naopak očekávat v Praze 4, 8, 9 a 10. Airbnb upozorňuje, že jde o odhad založený na ceně rezervací podobně umístěných nabídek. Výnos z krátkodobých pronájmů je podstatně vyšší v porovnání s dlouhodobými.

Dle statistik developerské společnosti Trigema, která se zabývá průzkumy trhu, činí průměrný nájem v Praze 18 352 korun bez poplatků, medián 13 tisíc. Průměrné nájemné za metr čtvereční dosahuje 264 korun, medián je 239 korun. Třetina všech bytů v Praze k pronájmu je s dispozicemi 2 + kk. Průměrné nájemné takového bytu činí 12 340 korun. Zájem o krátkodobé ubytování je velký. Kotula odhaduje, že v Praze 1, 2 a na Žižkově ho hledá až každý druhý klient. V širším centru pak poptávka tvoří zhruba deset procent z celkového objemu.

Dodatečné náklady

Češi si pořizují investiční byty ke krátkodobým pronájmům nejen v Praze. Kamila Henčlová, investiční specialistka pobočky Zlín realitní kanceláře M&M reality, tvrdí, že dvě třetiny bytů pořízených na Zlínsku na investici využívají následně majitelé právě ke krátkodobým pronájmům.

Vlastník bytu, který jej krátkodobě pronajímá, může sice počítat s vyšším výnosem, na druhou stranu jsou ale s touto službou spojeny i dodatečné náklady

Vysoká poptávka po těchto bytech podstatně ovlivňuje realitní trh a křiví jej. „Dokud ve Zlíně nebyla univerzita, nebyl zdaleka takový zájem o koupi bytu na investici – nebylo komu pronajímat. Nyní jsou byty rozprodány jako investiční na pronájmy a pro klasické bydlení je jich nedostatek a ceny jsou hodně vysoké,“ říká Henčlová.

Obdobně hovoří i Jan Zavřel, investiční specialista pobočky Hlinsko realitní kanceláře M& M reality: „Vysoké výnosy z nájmů lákají klienty investovat do nemovitostí. Dopad je takový, že lidé, kteří si chtějí koupit byt na svoje bydlení, za něj musí utratit více peněz a nemohou si moc vybírat, co koupí, aby je někdo nepředběhl a nemuseli čekat, až se objeví další nabídka.“

Vlastník bytu, který jej krátkodobě pronajímá, může sice počítat s vyšším výnosem, na druhou stranu jsou ale s touto službou spojeny i dodatečné náklady. Byt je nutné uklízet, určitý čas zabere předání (check in a check out), inzerování nemovitosti či komunikace se zájemci o ubytování. Dotyčný se musí rozhodnout, zda veškerou obsluhu zajistí sám, nebo si najme pomocníky. V takovém případě se mu sníží výnos.

Dopad elektronické evidence tržeb

Daniel Kotula z realitní kanceláře RE/MAX Center odhaduje, že investiční byt v případě dlouhodobého pronájmu zajistí výnos přesahující čtyři procenta, v případě krátkodobého pronájmu, kdy veškeré služby zařídí vlastník sám, může výnos činit dvanáct procent. Pokud si majitel bytu zajistí někoho, kdo mu vypomůže s obsluhou, bude výnos činit necelých osm procent.

Další povinnosti vlastníkům bytů na krátkodobý pronájem přibudou po spuštění elektronické evidence tržeb

A pak jsou tu jisté povinnosti dané zákonem. Aleš Eppinger, partner advokátní kanceláře Schaffer & Partner, upozorňuje, že v případě fyzické osoby jde o podnikatelskou činnost, což obnáší platbu sociálního i zdravotního pojištění a daně ze zisku z pronajímání. A pokud vlastník bytu dosáhne obratu nad milion korun, je povinen stát se plátcem DPH.

Další povinnosti vlastníkům bytů na krátkodobý pronájem přibudou po spuštění elektronické evidence tržeb (EET). „Ubytovací služby – na rozdíl od pronájmu – EET podléhají, jsou-li hrazeny hotově nebo kartou, případně i kartou přes internet. Tak je tomu také v případě Airbnb,“ vysvětluje Zuzana Hrubá, daňová poradkyně Schaffer & Partner.

Lepší malá města

Makléři udávají, že 20 až 30 procent bytů si nyní lidé pořizují na investici, nikoliv pro vlastní bydlení. „Investice do bytu patří mezi ty konzervativní. Nicméně to bude platit z dlouhodobého pohledu. Pokud se bude trh hnát za spekulativními nákupy nemovitostí s touhou, že během dvou až tří let zbohatne, je to cesta do pekel,“ varuje Jiří Cihlář, analytik finančních trhů společnosti Next Finance.

Z dat společnosti Next Finance vyplývá, že nejvýhodněji nevycházejí investice do novostaveb ve velkoměstech, ale do bytů v okresních a menších městech

Dodává, že v Česku není zatím realitní trh přepálený. To ovšem neplatí o řadě evropských a amerických velkoměst, kde se nafoukly cenové bubliny. „Ty živí mimo jiné nízké úrokové sazby a levné hypotéky. Při růstu sazeb a zdražení hypoték proto bude mít nemovitostní trh postaráno o problémy. Splasknutí cen nemovitostí v zahraničí bychom pak měli tlumeně odnést i my,“ tvrdí Jiří Cihlář.

S pořízením investičního bytu je spojeno nejen očekávání růstu cen nemovitostí, výnos též plyne z jeho případného pronájmu. Z dat společnosti Next Finance vyplývá, že nejvýhodněji nevycházejí investice do novostaveb ve velkoměstech, ale do bytů v okresních a menších městech. „Platí pravidlo, že čím menší byt, tím jednodušeji je možné jej pronajmout nebo alternativně prodat,“ upřesňuje Jiří Cihlář.

Krátkodobé pronájmy

Průměrný týdenní příjem z krátkodobého pronájmu bytu vhodného pro dvě osoby (v Kč)

Praha

Praha 1: 9490; Praha 2: 6809; Praha 3: 5258; Praha 4: 4862; Praha 5: 6016; Praha 6: 5874; Praha 7: 6086; Praha 8: 4953; Praha 9: 5041; Praha 10: 5256

Mimo Prahu

Odhad k 3. 10. 2016 založený na základě podobně umístěných nabídek, sezoně, typu nabídky a kapacity.

Liberec: 6636; Brno: 6507; Olomouc: 6498; Karlovy Vary: 6181; Český Krumlov: 5611; Ostrava: 3986; Harrachov: 3893; Špindlerův Mlýn: 9138; Pec pod Sněžkou: 5238; Adršpach: 5380; Turnov: 4959; Železná Ruda: 5877; Kolín: 5437; Litomyšl: 5268; Telč: 5611; Uherské Hradiště: 5081; Mikulov: 5185; Lipno: 6285; Třeboň 5611

Zdroj: Airbnb.cz

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.