Vydání Bárty. Z K9 na Svatou Helenu.

Tažení Grande Armée českou politikou pomalu končí. Přichystá ještě její velitel koaličním partnerům odvetu?

Bártův sen se zhroutí, ale na druhou stranu sen mnoha lidí se stává skutečností. foto: © ČESKÁPOZICEČeská pozice

Bártův sen se zhroutí, ale na druhou stranu sen mnoha lidí se stává skutečností.

Protikorupční policie doručila podle státního zastupitelství do sněmovny žádost o vydání poslance Víta Bárty (a také Jaroslava Škárky, ale to není to podstatné). Policejní vyšetřovatelé ho podezírají z uplácení. Tato zpráva znamená, že tažení Grande Armée Věcí veřejných českou politikou pomalu končí. Napoleonek nebude obklopen komisaři vítězných mocností, ale komisaři policie.

Média konečně najdou přesný termín na pojmenování jeho pozice ve straně. Nepůjde již o „faktického šéfa Věcí veřejných“, ani o „nejlepšího vyjednavače“, nýbrž o prvního trestně stíhaného ministra VV. Bárta sice nepůjde do vyhnanství na nějaký ostrov jako jeho vzor na Svatou Helenu, ale ocitne se v izolaci a bez vojska a podruhé se císařem nestane. Prostě jako by byl zavřený. Bártův sen se zhroutí, ale na druhou stranu sen mnoha lidí se stává skutečností.

Premiér Petr Nečas se musel pochlapit a zřejmě rozhodl, že do procesu policejního vyšetřování praktik Víta Bárty v jeho prospěch nezasáhne. Proti tomuto tvrzení lze namítnout, že premiér přece nemůže do tohoto procesu zasahovat. V českých podmínkách je však nepředstavitelné, aby premiér minimálně nekývl na to, aby policie mohla významného hráče koaliční politiky, byť už ne ministra, ale minimálně poslance, trestně stíhat.

Již dnes se dá stoprocentní jistotou předpovídat, že poslanci na nejbližším zasedání sněmovny Bártu k trestnímu stíhání vydají. Sociální demokraté a komunisti jsou už dnes natěšení, Bártu nemohou podržet ani koaliční poslanci, i kdyby někteří chtěli, protože by už docela ztratili tvář. Bártův manévrovací prostor bude o to menší, že – i když by měla platit zásada presumpce neviny - pravděpodobně přestane chodit na jednání koaličních špiček, takzvanou K9.

Věci veřejné, nebo spíše to, co z této „strany“ zbylo, čekají krušné měsíce. A kdyby se i další poslanec, čaroděj Michal Babák, dostal do stejné situace jako nyní jeho superguru, přijdou ještě horší časy. S takto oslabeným partnerem si pak ODS a TOP 09 poradí snadno a koalice může v klidu dovládnout.

Avšak stejně jako Napoleon Bonaparte, i Bárta může překvapit a nachystat koaličním partnerům odvetu. Tu poslední velkou pomstu. Ne zub za zub, ale za zub celou čelist! Například odchod Věcí veřejných z vlády. Pomsta totiž nikdy není přiměřená. A to je v pořádku, ke kapitálu je vždy třeba připočítat nějaký úrok. Ty od Bárty mohou být dokonce lichvářské. Doufejme, že premiér Nečas s tím počítá. Do hry se vrací otázka, kterou si pamatujeme z dubna. Existuje plán B?