Výběr šéfa České exportní banky: Známe čtyři finalisty

Short-list uchazečů o politicky exponovanou funkci ředitele státní ČEB: Michal Bakajsa, Alexandr Borecký, Jiří Klumpar a Karel Bureš.

Česká exportní banka (ČEB) foto: Česká PoziceČeská pozice

Česká exportní banka (ČEB)

Poměrně krátká dvoutýdenní lhůta pro podávání přihlášek do výběrového řízení na post generálního ředitele státem vlastněné České exportní banky (ČEB) skončila 19. října. Po prvních pohovorech byl nyní počet uchazečů zúžen z původních deseti na čtyři. ČESKÁ POZICE, která výběr nového šéfa banky podrobně sleduje, z několika dobře informovaných zdrojů zjistila jména kandidátů, kteří se dostali na short-list.

Podle očekávání je mezi čtveřicí finalistů současný náměstek generálního ředitele pro obchod Michal Bakajsa. Další zájemci už nejsou zaměstnanci ČEB.

Jde o Alexandra Boreckého, jemuž letos na konci roku skončí smlouva v české Raiffeisenbank. Borecký v bance pracoval dlouhá léta jako člen představenstva odpovědný za risk. Předtím na stejné pozici působil i v internetové bance eBanka, kterou před pěti lety koupila od PPF právě Raiffeisenbank. Borecký svoji kariéru bankéře začal v Komerční bance, kde byl náměstkem ředitele pro firemní klientelu.

Známým českým bankéřem je i třetí uchazeč. Jiří Klumpar, který původně pochází z České národní banky, se proslavil jako nucený správce Agrobanky, která zkrachovala v roce 1997. Poté Klumpar šest let zastával funkci místopředsedy představenstva americké GE Money Bank, která padlou Agrobanku převzala. Letos v červenci Klumpar po osmi letech odešel z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers, nyní pracuje jako konzultant.

Čtvrtým kandidátem na šéfa ČEB je Karel Bureš, který působil v moskevské centrále nadnárodní společnosti HSBC Bank. Bureš předtím zastával funkci generálního ředitele HSBC Bank pro Slovensko.

Hlavní slovo při výběru šéfa ČEB budou mít ministři Miroslav Kalousek (TOP 09) a Martin Kuba (ODS)Vládní politici hledají nového šéfa ČEB od poloviny září, kdy na funkci generálního ředitele rezignoval Tomáš Uvíra. Řízením ČEB byl po Uvírově rezignaci, jejíž důvod není dodnes známý, pověřen dlouholetý člen představenstva Miloslav Kubišta, který se ale do tendru na šéfa ČEB nepřihlásil. V bance údajně plánoval příští rok skončit tak jako tak.

Po vyžádání předběžného souhlasu České národní banky se má o novém šéfovi ČEB rozhodnout koncem listopadu. O tom, kdo banku povede, nakonec rozhodne pětice akcionářů – ministerstva financí, průmyslu a obchodu, zahraničí a zemědělství a státem vlastněná exportní pojišťovna EGAP (všichni vlastní po 20 procentech akcií ČEB). Hlavní slovo ale budou mít ministři Miroslav Kalousek (TOP 09) a Martin Kuba (ODS).

Počet příspěvků: 3, poslední 9.11.2012 10:06 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.