Vstávání s ČSSD: Takhle vypadají dva světy

Rozhovory s Dienstbierem a Škromachem potvrzují: nálada je napjatá. Jak dalece zapůsobí faktor Zeman?

Když po ránu posloucháte a čtete rozhovory se dvěma výraznými místopředsedy ČSSD, nenabýváte zrovna dojmu, že vládu nad zemí se chystá převzít kompaktní strana. Napřed snídáte sladké kakao, které se pochvíli promění v silnou kávu. Středeční interview s Jiřím Dienstbierem (v České televizi) a Zdeňkem Škromachem (MF Dnes) potvrzují, jak napjatá nálada panuje v sociální demokracii před březnovým stranickým sjezdem a poté, co naplno vstoupil do dějů faktor Zeman. Jako by se ukazovaly dva odlišné světy.

Dienstbier promluvil v pořadu Studio 6 České televize na téma středeční odpolední schůzka předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky s budoucím prezidentem Milošem Zemanem, jejichž vztahy, řekněme, nejsou ideální. Zemana označil za „milovníka opozičních smluv“ a vyloučil, že by po příštích sněmovních volbách ČSSD usilovala o vznik tohoto modelu vládnutí, který Zemanovi konvenuje.

Když se moderátor Dienstbiera zeptal, zda by senátor změnil něco na svém nedávném tvrzení, že Miloš Zeman je napojen na mafiánské kruhy, dotázaný pravil: „Já bych v hodnocení Miloše Zemana a lidí kolem něho nic neměnil, protože se nic nezměnilo.“ Místopředseda si stojí za vlastním kritickým názorem i v době před sjezdem, kde se mu tato slova vzhledem k obhajobě stranické funkce nemusejí vůbec vyplatit.

To jihomoravský senátor a milovník Facebooku Zdeněk Škromach vidí situaci přesně opačně. Jednoho z hlavních Zemanových sympatizantů v ČSSD nijak neznervózňují nejasnosti kolem financování Zemanovy kampaně. „Vzhledem k tomu, že předpokládám, že tyto informace (o tom, kdo všechno Zemanovi poskytl na kampaň peníze – pozn. red.) se objeví, tak mne to v klidu nechává.“ Téma „Zeman-Šlouf“ by nejraději vůbec neřešil, věří však, že se Zeman od šedé eminence odstřihl.

Sjezd by měl podle Škromacha zvolit předsedou a prvním místopředsedou Bohuslava Sobotku, respektive Michala Haška. A Dienstbier? „Pokud jde o Jirku Dienstbiera, myslím, že to nebyl nejlepší kandidát na prezidenta. A když hodnotím jeho práci z minula, tak je za ním pouze to, že dnes na pražském magistrátu vládne TOP 09 s ODS a málem se mu podařilo na Hrad prosadit předsedu TOP 09.“

O vztahu k Dienstbierovi vypovídá i další Škromachův vzkaz: „Zásadní je, kdo tu stranu rozděluje a kdo ji sjednocuje. A na tom to bude zřejmě postaveno. Zvlášť v této době musí být ve vedení stran lidé, kteří jsou ochotni hledat kompromisy a kteří jsou schopni stranu dovést k volebnímu úspěchu.“

Přijde signál?

Oba pánové budou obhajovat místopředsednické funkce, avšak vzhledem k Zemanově prezidentskému triumfu to možná bude mít o něco jednodušší spojenec budoucí hlavy státu.

Zajímavé informace jsme získali od zdroje z vedení Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ), podle něhož by nyní Škromach mohl mít šanci uspět dokonce i v boji o post prvního místopředsedy. „Kdyby měl Zdeněk koule, kandidoval by na tuhle funkci,“ zněla doslovně poznámka našeho zdroje. Hašek, který by rád svou funkci obhájil, je sice také Zemanův sympatizant, jenže v očích zvoleného prezidenta prý oslabil, když nedokázal ve straně „jezevcovi“ zajistit prezidentskou nominaci za ČSSD.

A tak se zastavme se u poslední otázky rozhovoru pro MF Dnes, v níž se redaktorka Škromacha ptá, proč nezabojuje o post šéfa ČSSD. Senátor odpovídá: „Škromach nastupuje tehdy, když to strana potřebuje, nikoliv tehdy, kdy by si to přál. Až strana řekne, že ten zájem má, jsem připraven vždycky pro stranu udělat maximum a obětovat, co se dá.“

Počet příspěvků: 2, poslední 7.2.2013 08:44 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.