Všichni Nečasovi muži

Šéf ODS chce předejít riziku pádu po krajských volbách, a proto umisťuje lidi z důležitých regionů do exekutivních funkcí.

Premiér Petr Nečas si pečlivě hlídá, aby v exekutivě byli především šéfové regionů s velkým počtem delegátů na stranickém kongresu. Mezi takové osobnosti patří Petr Bendl, Bohuslav Svoboda a Martin Kuba. foto: © ČTK, Česká poziceČeská pozice

Premiér Petr Nečas si pečlivě hlídá, aby v exekutivě byli především šéfové regionů s velkým počtem delegátů na stranickém kongresu. Mezi takové osobnosti patří Petr Bendl, Bohuslav Svoboda a Martin Kuba.

Petr Nečas si den po dni upevňuje postavení v ODS. Směřuje k cíli: stůj, co stůj ustát výsledky krajských a senátních voleb příští rok v říjnu. V nich zřejmě strana utrpí krutou porážku. I největší optimisté tvrdí, že zisk jediného hejtmana by pro ODS znamenal obrovský úspěch.

A tak je stále zjevnější, že pro případ, že se bude hledat viník, si Nečas systematicky zajišťuje podporu - mimo jiné umisťuje klíčové osoby z důležitých regionů do exekutivních funkcí. A protože nikdo z dotyčných nebude chtít z vládních a dalších funkcí odejít, Nečase znovu podpoří. ČESKÁ POZICE vedla v uplynulých třech týdnech rozhovory s desítkami politiků ODS i se zákulisními eminencemi. Na tomto základě předkládáme jakousi silovou mapu.

Klíčový parametr, který odráží vliv předsedy ve straně, je dán počtem delegátů, s jejichž hlasy může lídr na kongresu počítat. Čísla z posledního kongresu ODS, jehož se v říjnu zúřastnilo 617 straníků, jsou následující: Mezi významné regiony ODS patří Praha (87 delegátů), střední Čechy (78), Moravskoslezský (66), Jihomoravský (63), Ústecký (43) a Jihočeský (42) kraj. Podle všeho se ani napřesrok tyto počty příliš nezmění.

Pozor, ve středních Čechách ještě vyhráno není

Pokud by se spojily tři silné regiony a požadovaly odvolání předsedy ODS, Nečasova šance by se dramaticky přiblížila nule

Pokud by se spojily tři silné regiony a požadovaly odvolání předsedy ODS, Nečasova šance by se dramaticky přiblížila nule. Střední Čechy, Jižní Čechy a Praha  k takovým regionům patří a můžeme nejprve jen připomenout, jak Nečas začal. Ale také upozornit, že po ofenzivním začátku ještě nemá vyhráno, přinejmenším ne ve středních Čechách a v Praze.

Během jarní vládní krize nejprve odstavil klíčového oponenta – Středočecha Petra Tluchoře, předsedu poslaneckého klubu ODS a spojence expremiéra Mirka Topolánka. Ve funkci ho nahradil severomoravským politikem Zbyňkem Stanjurou (viz dále kapitola o severní Moravě). Ve stranické hierarchii je totiž post šéfa klubu považován za další „ministerské křeslo“. Kdo jej zastává, účastní se jednání ve sněmovně, ve vládní koalici i jednání grémia ODS.

Po „zaříznutí“ Tluchoře se Nečas zbavil dalšího neloajálního středočeského kolegy – ministra zemědělství Ivana Fuksy. Místo něj do vlády angažoval šéfa středočeské organizace Petra Bendla. Tluchoř s Fuksou se poté snažili – neúspěšně – ovládnout regionální radu ve Středních Čechách, ale pozor, Fuksa dál drží post místopředsedy. A nevzdává se. Počátkem prosince oznámil, že se chce utkat s Davidem Rathem (ČSSD) o místo hejtmana Středočeského kraje. Podle informací ČESKÉ POZICE bude jeho soupeřem Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi, který na regionálním sněmu podporoval Bendla, potažmo Nečase. Po kolotoči oblastních sněmů by mělo být o lídrovi středočeské kandidátky jasno počátkem února.

Jihočeská pohoda

Při další obměně vlády sáhl Petr Nečas pro nástupce ministra Martina Kocourka do jižních Čech. Že na uvolněné místo prosadil lídra jihočeské ODS Martina Kubu, opět zapadá do logiky upevňování Nečasovy pozice. Nový ministr průmyslu a obchodu je zaprvé spojován se šedou eminencí jihočeské organizace Pavlem Dlouhým, ale to není zdaleka celé: podle informací ČESKÉ POZICE jej prosazovalo hned několik regionů! Na dohodě se podílely Pardubice, Plzeň, Ústecko a část Moravy. Případná rebelie v jižních Čechách přitom není pravděpodobná. „Bylo to od premiéra naprosto logické. Michal Doktor (Kubův protikandidát – pozn. red.) v jižních Čechách disponuje maximálně jedním hlasem, a to jen tím svým. Kuba region ovládá,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z ODS, který si nepřál být jmenován.

Pražský primátor versus Tomáš Chalupa

Skupina kolem Šťastného a Hrdličky by proti Svobodovi ráda postavila Tomáše Chalupu

Podle dalšího vysoce postaveného straníka předznamenala „instalace“ Kuby do vlády velkou rošádu v Praze. Nečas si zajistil pražského primátora Bohuslava Svobodu, který se odhodlal ke střetu s částí pražské ODS okolo Tomáše Hrdličky. Když Svoboda provedl politický obrat v „delegátsky“ nejsilnějším regionu a bez vědomí pražského lídra strany Borise Šťastného, dohodl magistrátní koalici ODS a TOP 09, Nečas jeho jednání jednoznačně posvětil. A podle informací ČESKÉ POZICE by bez dřívějšího jednání s ostatními kraji tato změna údajně možná nebyla.

Další vývoj ale není zdaleka předvídatelný. Když Šťastný oznámil rezignaci na funkci šéfa regionu, začal se Svoboda zajímat o kandidaturu na místo lídra pražské ODS. Jenže primátor musí na svou stranu získat jednotlivé oblastní sněmy – a v těch má podle zdroje ČESKÉ POZICE skupina okolo Šťastného a Hrdličky nadále obrovský vliv. Proti Svobodovi by ráda postavila Tomáše Chalupu, ministra životního prostředí a bývalého starostu Prahy 6. Chalupu, jak jsme se z několika zdrojů dozvěděli, tlačí do kandidatury také lidé z okruhu prezidenta Václava Klause. Chalupa i Šťastný patří, jak známo, mezi prezidentovy oblíbence. Jak si Nečas osedlá Prahu, bude jasné až v průběhu ledna, kdy budou známy výsledky oblastních sněmů.

Je tady Stanjurovo?

Tento týden měl proběhnout regionální sněm Moravskoslezské ODS (včetně volby lídra pro krajské volby), jenž by nepřímo otestoval Nečasovu sílu na severní Moravě. Očekávalo se klání mezi Davidem Sventkem, ředitelem Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko, který rozděluje eurodotace, a Josefem Jalůvkou. Kvůli zdravotním problémům Jalůvky však byl regionální sněm zrušen. Mezi straníky se hovoří o náhradním termínu v lednu.

Sventek se těší podpoře Nečasova spojence a šéfa moravskoslezského regionu i poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury. Není náhodou, že Sventka podpořila Opava, kde byl Stanjura primátorem. Naopak starostu Kopřivnice Jalůvku podpořila Ostrava, kde si stále udržuje veliký vliv stranický místopředseda Pavel Drobil. Exministr životního prostředí stále čeká, jak dopadne případ s machinacemi na Státním fondu životního prostředí a jeho postoj k podpoře či nepodpoře Nečase je alespoň zvnějšku nevyhraněný. Je si dobře vědom, že v současné situaci nemůže pomýšlet na viditelné funkce.

Vedle Stanjury však Nečas při vyjednávání podpory v Moravskoslezském kraji počítá se svým šéfporadcem a exministrem průmyslu Martinem Římanem z Frýdku-Místku. A dále: jedním z členů ODS, které premiér přivedl do vysoké exekutivy, je podle informací ČESKÉ POZICE také exsenátor z Bruntálu Jiří Žák. Letos na jaře se stal náměstkem ministra dopravy. A oblastní sněm v Bruntále podpořil jako lídra krajské kandidátky právě Sventka.

Kam se přikloní Kubata?

Relativně slabou pozici má Nečas v dalším silném kraji – Ústeckém. Podle interních informací je kraj rozdělen. Premiér má na své straně menšinu – Litoměřicko (reprezentované Alexandrem Vondrou) a Teplicko (spojené se svérázným senátorem Jaroslavem Kuberou). Větší část ústeckého regionu však na Nečasovi nijak nelpí.

Není náhodou, že v souvislosti s možnou rezignací ministra Vondry kvůli aféře ProMoPro se objevily spekulace, že na jeho místo by mohl usednout šéf ústecké ODS Jan Kubata. Totéž jméno se vynořilo poté, co se uvolnil ministerský post po Kocourkovi. Nečas prý o Kubatovi vážně přemýšlel. I když se ústecká ODS pravděpodobně podílela na dohodě, že novým ministrem průmyslu a obchodu bude jmenován Jihočech Kuba, Kubatovi v očích veřejnosti dvakrát nepomáhá nálepka opakovaného čekatele na funkci v exekutivě.

Zajímavé bude rovněž sledovat, zda se příští rok zúčastní Vondra senátorského klání, příští rok mu končí senátorský mandát. Podle informací ČESKÉ POZICE však nyní, vzhledem k očekávané prohře s ČSSD, zájem regionu získat každý voličský hlas ve volbách krajských, a ty by Kubera s Vondrou mohli straně přinést.

Zádrhel velké brněnské koalice

Nečasovi se hrubě nelíbila velká koalice, kterou uzavřela ODS na brněnské radnici a jejíž architekty Blažek podporoval

Z jižní Moravy pochází místopředseda ODS Pavel Blažek. Na tomto místě nelze nevzpomenout na jeden kuloárový rozhovor, jehož byla ČESKÁ POZICE letos v říjnu svědkem. Ostřílený senátor ODS na regionálním sněmu středočeské organizace Blažka oslovil slovy: „Člověče, ty musíš být víc vidět.“ A Blažek odpověděl: „Pane senátore, já vím.“

Blažek má mezi spolustraníky pověst šikovného a vtipného, leč téměř neviditelného místopředsedy. Podepsal se na tom fakt, že se koncem loňského roku se s Nečasem rozhádal a nakonec musel odejít z funkce předsedy dozorčí rady státního podniku Lesy ČR. Nečasovi se hrubě nelíbila velká koalice, kterou uzavřela ODS na brněnské radnici a jejíž architekty Blažek podporoval.

Nečasovi se není co divit. Z jižní Moravy pocházejí předseda Bohuslav Sobotka, místopředseda a hejtman Michal Hašek i předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. A za situace, kdy spolu v Brně ČSSD a ODS dobře vycházejí, lze jen obtížně kritizovat hejtmana konkurenční strany. Možná z obavy před masivní porážkou zvolil jihomoravský region jako první svého lídra do krajských voleb - Jiřího Crhu, ředitele krajského úřadu a místostarostu Blanska.

Důležitou oporou Nečase v regionu je však podle informací ČESKÉ POZICE šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Toho Nečas loni vytáhl do pozice člena dozorčí rady státního gigantu ČEZ. Dalším spojencem, jenž má s Nečasem velmi dobré vztahy, je místopředseda regionální rady a předseda senátorského klubu ODS Richard Svoboda.

Téma: Prezident

Sobotka Liberecký kraj fakticky ovládá a v minulosti neměl problém odstřihnout se od bývalých stranických šéfů

Předseda ODS musí najít také kandidáta na Hrad. Dva se mu už sami přihlásili. Matador, místopředseda senátu Přemysl Sobotka z Liberecka, z Vysočiny pak předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Oba regiony (Liberec s 27 a Vysočina s 29 delegáty) sice patří mezi takzvané malé kraje, mohou se však stát, v případě, že nebudou uspokojeny jejich zájmy, nositeli nepříjemných změn.

Sobotka Liberecký kraj fakticky ovládá a v minulosti neměl problém odstřihnout se od bývalých stranických šéfů, kdysi od Václava Klause, později byl také prvním, kdo veřejně vyzval k rezignaci Mirka Topolánka. Totéž by se po prohraných krajských volbách mohlo lehce stát i Nečasovi. Podle informací ČESKÉ POZICE zatím Nečas se Sebotkou neuzavřel dohodu v tom smyslu, že Liberecko premiéra podrží výměnou za jeho prezidentskou kandidaturu.

Nečas nicméně drží v exekutivě Radima Ziku, šéfa Pozemkového fondu, který je zároveň místopředsedou liberecké organizace ODS. Zika začínal v polovině 90. let jako Sobotkův asistent. A na Pozemkovém fondu zaměstnal jako poradce i jiného „Liberečáka“ – Jiřího Kittnera, bývalého primátora Liberce.

Ve složitějším postavení je místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Může se pochlubit, že pochází z regionu s jasnou stranickou strukturou bez účelových náborů a zákulisních autorit, nicméně coby pretendentka na Hrad příliš velkou stranickou páku na Nečase nemá.

Přestupní stanice

Existuje i alternativní pohled na silovou mapu. „Nečas si myslí, že má dopočítáno, ale nemá. Traduje se totiž jedno pravidlo o mocenských dohodách. Pojede-li vlak, do kterého se dá přeskočit, zpravidla se přestupuje,“ naznačil ČESKÉ POZICI ostřílený člen ODS, toho času taktéž ve vlivné funkci.