Ceska Pozice

Vsaďme si: Povede Česká centra Vilma Anýžová?

Kateřina Weissová, ředitelka kabinetu ministra Karla Schwarzenberga, by neměla tlačit do funkce šéfky Českých center svou kamarádku.

Martin Shabu 26.6.2012

Na ministerstvu zahraničí začali úředníci sázet. Nejedná se o to, které fotbalové týmy postoupí do finále, ale o odhadování výsledku tendru na ředitele Českých center. V tomto případě ale na remízu vsadit nelze, sází se na to, zda Kateřina Weissová, ředitelka kabinetu ministra Karla Schwarzenberga, potvrdí svou sílu a protlačí do funkce kamarádku Vilmu Anýžovou. Ta je v současné době náměstkyní a programovou ředitelkou Českých center a kandiduje na šéfa této organizace. Dosavadní ředitel Michael Pospíšil se vrací na vedoucí post Českého centra v Paříži.

Uchazečů je celkem dvanáct, většinou se jedná o zaměstnance resortu zahraničí a výběrová komise s jednotlivými kandidáty vede pohovory právě v těchto dnech. Do komise byl jmenován personální ředitel ministerstva Martin Klepetko, šéf odboru veřejné diplomacie Jan Bondy, zmocněnec pro krajanské záležitosti Stanislav Kázecký ml., český velvyslanec v Irsku Tomáš Kafka, ředitel Moravské galerie Marek Pokorný a v neposlední řadě vrchní ředitelka Kateřina Weissová.

Problém spočívá v tom, že předsedkyní výběrové komise je právě Weissová, která je v případě kandidátky Anýžové podle našeho názoru v silném střetu zájmů. Je pravděpodobné, že Anýžová má nejlepší předpoklady k tomu, aby řídila Česká centra. A právě proto by její šance neměla kazit zrovna kamarádka Weissová. Proto paní vrchní ředitelce Weissové doporučujeme, aby komisi na výběr nového ředitele Českých center rychle opustila.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.