Ceska Pozice

Vsadí KDU-ČSL na Roithovou a Čunka?

Dva výrazní lidovci, každý s jinou pověstí, zvažují kandidaturu do vedení strany.

O víkendu se na facebookovém profilu KDU-ČSL objevila zpráva, která na první pohled nevyvolala kdovíjaké pozdvižení: „Vsetínští lidovci na svém zasedání vyzvali současnou europoslankyni a prezidentskou kandidátku Zuzanu Roithovou ke kandidatuře do Poslanecké sněmovny a do vedení strany.“

Co kdyby se ale Roithová rozhodla jít do zápasu o předsednickou funkci se současným lídrem Pavlem Bělobrádkem? Nerozdmýchalo by to dosud poklidnou situaci ve straně, která má slušnou šanci (preference se pohybují mezi čtyřmi až sedmi procenty) dostat se za rok do sněmovny? A čí to byl vlastně nápad výzvu k Roithové vykopnout do éteru?

„Na sjezdu podpořím jak předsedu Pavla Bělobrádka, tak prvního místopředsedu Mariana Jurečku,“ vyvrátila Roithová naše spekulace. Co se týká voleb do Poslanecké sněmovny, kandidaturu prý v plánu nemá. Zvažuje však ucházet se na červnovém volebním sjezdu strany o post řadové místopředsedkyně.

Její účast ve vedení by vzhledem k nedávné celostátní prezidentské kampani mohla lidovce v době předvolební zvýraznit. Navíc jde o političku, která na rozdíl od předsedy Bělobrádka a prvního místopředsedy Jurečky disponuje zkušenostmi z nejvyšší politiky (exministryně zdravotnictví, bývalá senátorka, současná europoslankyně).

Lídrům strany by se místopředsednická kandidatura Zuzany Roithové líbila. ČESKÉ POZICI napsali:

Kdo vytáhl kartu s výzvou k Roithové? Iniciátorem byla vsetínská organizace lidovců, jejíž nejvlivnější figurou je bývalý místopředseda Topolánkovy vlády, senátor Jiří Čunek. Na otázku, zdali výzva byla myšlena tak, aby Roithová nahradila v čele Pavla Bělobrádka, či s ním vytvořila jakýsi vedoucí tandem, Čunek ČESKÉ POZICI napsal: „Zuzana Roithová je známá politička požívající důvěru veřejnosti. Tohoto potenciálu chceme využít. Ostatní je věcí dohody.“

Prospělo by straně, kdyby se o post předsedy utkalo více zájemců? „Více kvalitních kandidátů je vždy přínosem,“ míní senátor. Na otázku, zda bude na sjezdu kandidovat do vedení, Čunek odepsal: „Své angažmá zvažuji.“

Na otázku, zda bude na sjezdu kandidovat do vedení KDU-ČSL, Čunek odepsal: „Své angažmá zvažuji.“

Není vyloučeno, že červnový sjezd strany v Olomouci nakonec bude znamenat Čunkův návrat do vysoké stranické politiky. Po aféře, kdy byl podezřelý z přijetí půlmilionového úplatku, ale nakonec bylo vyšetřování proti němu zastaveno, se nejdříve loni na podzim Čunek rehabilitoval voličsky na Valašsku v senátních volbách, když přesvědčivě vyhrál ve Vsetíně. To pravděpodobně posílilo jeho politický apetit, když nyní zvažuje boj o účast ve vedení strany, která za rok a půl může klidně spoluvytvářet středolevou vládní koalici.

Těžko předjímat, zda by veřejnost v Čechách byla (vzhledem k jeho někdejší kauze) k Čunkovi stejně tak shovívá, jako je na Moravě. Možná právě toto hledisko bude hrát na sjezdu při rozhodování delegátů o Čunkově místopředsednické budoucnosti ve straně nikoliv nepodstatnou roli.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.