Vrtulníky pro armádu se můžou prodražit. Kvůli otálení české strany

Na konci května vyprší cenová nabídka Američanů na dodávku dvanácti víceúčelových strojů pro vojáky. Otálení spojené se specifikací požadavků na to, co by armádní vrtulníky měly umět, se tak může citelně prodražit, neboť USA s vrtulníky od společnosti Bell jsou vážným favoritem výběrového řízení.

Martin Shabu 3.5.2018

V ostrém kalifornském slunci se blyští nekonečné řady seřazených helikoptér. Většina z nich je potomkem legendárních vrtulníků Venom, které získaly popularitu mezi mariňáky díky nasazení ve Vietnamu. foto: Martin Shabu, Lidové noviny

V ostrém kalifornském slunci se blyští nekonečné řady seřazených helikoptér....

Souboj o to, kdo ovládne české vrtulníkové nebe, stále nemá vítěze. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) se znovu probírá specifikací požadavků na to, co by vlastně armádní vrtulníky měly umět. Počátkem dubna uvedla, že v létě vyhlásí výběrové řízení, v němž chce oslovit minimálně tři dodavatele.

To má ale podle informací LN jeden podstatný háček. Už na konci května totiž vyprší termín, kdy je vážný favorit – a sice USA s vrtulníky od společnosti Bell – schopen garantovat cenu za tucet strojů včetně příslušenství. Jejich prodej do Česka za 575 milionů dolarů (12 miliard korun) přitom loni posvětil americký Kongres.

„Oficiální nabídka americké strany má skutečně časové omezení a české straně je tato skutečnost známa,“ potvrdil LN Hynek Kmoníček, velvyslanec ve Washingtonu. Zástupci společnosti Bell se k vypršení termínu nechtěli vyjádřit. Podle nich vyjednávání probíhá mezi českou a americkou vládou v rámci programu Foreign Military Sale. Prostřednictvím něj USA vyvážejí zbraně do ciziny. Podle diplomatických zdrojů LN je důvodem možného zdražení otálení s výběrem na české straně, které nutí výrobce ponechat si zaměstnance, ačkoli reálná výroba strojů na zakázku ještě neběží.

Dlouhodobými zájemci o kontrakt jsou vedle Američanů, za jejichž zájmy minulý měsíc v Praze lobboval šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, Italové se stroji od firmy Leonardo i německý produkt H145M od společnosti Airbus Helicopters. Výběr vrtulníků zkomplikovala výměna ministrů ze stáje ANO, kdy loni v prosinci na obranu dosedla po Martinu Stropnickém Karla Šlechtová.

Plány ministerstva obrany říkají, že mají být víceúčelové vrtulníky dodány do roku 2020. Není však jisté, zda to bude možné dodržet. „Platí slova ministryně, že zakázka bude zadána na výjimku ze zákona a oslovíme více subjektů. A že vybereme nejvhodnější nabídku pro zájmy ČR. Zadání předpokládáme do poloviny roku,“ napsal LN mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dlouhodobými zájemci o kontrakt jsou vedle Američanů, za jejichž zájmy minulý měsíc v Praze lobboval šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, Italové se stroji od firmy Leonardo i německý produkt H145M od společnosti Airbus Helicopters. Výběr vrtulníků zkomplikovala výměna ministrů ze stáje ANO, kdy loni v prosinci na obranu dosedla po Martinu Stropnickém Karla Šlechtová. Podstatnější ovšem je, že od sněmovních voleb vládne kabinet Andreje Babiše bez důvěry.

O limitech spojených s nedůvěrou vlády se ostatně nedávno zmínil i americký velvyslanec v Praze. V rozhovoru pro LN Stephen B. King řekl: „V posledních měsících nedošlo k žádnému pokroku a myslím, že je to hlavně kvůli tomu, že nemáte vytvořenou vládu s důvěrou. Vládní představitelé váhají s přijetím rozhodnutí o nákupu za půl miliardy dolarů.“ Podle něj jde nicméně o stroje, jejichž kvality se denně prokazují v praxi. „Americké námořnictvo je používá na řadě bojišť po celém světě. Nasazujeme své muže a ženy v těchto helikoptérách desítky let,“ dodal.

Podle zdrojů z ministerstva obrany není ale problém květnový termín prodloužit. Může také jít o součást tlaku na Česko, aby využilo americké nabídky.

Trochu jinak to ale vidí bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. „Časově omezená nabídka se dává vždy. Ať už jde o vrtulník, tank, anebo cokoli jiného. Do ceny se promítají věci jako například vývoj nových technologií či inflace,“ řekl LN Šedivý. Proto výrobci, anebo v tomto případě stát, říkají, že jsou schopni garantovat cenu jen po určité období a pak je nutné ji přepočítat.

Penzionovaný generál Šedivý dále upozornil, že Američané v rámci programu FMS vždy uvádějí maximální možnou cenu dodávky, kterou nelze překročit bez opětovného souhlasu Kongresu. Naopak jiní dodavatelé nabízejí nejnižší možnou cenu.

Střelba do vlastních řad

Politické přešlapování se zakázkou za miliardy bylo patrné už počátkem roku. Nová šéfka resortu obrany Karla Šlechtová v lednu označila dosavadní vývoj tendru za marketingový průzkum. Nadiktované podmínky byly podle ní nesplnitelné. „Nemyslím si, že naše armáda potřebuje něco, co ani není na trhu, nemají to Američané ani další země v Evropské unii,“ podotkla tehdy. Rýpla tím jak do svého stranického kolegy a současného ministra zahraničí Stropnického, tak do vojáků.

Politické přešlapování se zakázkou za miliardy bylo patrné už počátkem roku. Nová šéfka resortu obrany Karla Šlechtová v lednu označila dosavadní vývoj tendru za marketingový průzkum. Nadiktované podmínky byly podle ní nesplnitelné.

Reakce na sebe nenechala čekat. A došlo k mediální přestřelce i s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem. „Odmítám tvrzení, že se jedná o science fiction, že si vojáci něco vymýšlejí. Vojáci si nic nevymýšlejí, udělali jsme to velmi poctivě. Víme o tom, že takové vrtulníky je možné koupit,“ uvedl v únoru Bečvář. Barvitý byl i následný vývoj. V polovině března totiž ministryně oznámila, že po generálním štábu požaduje úpravu specifikace vrtulníků, které vojáci chtějí.

„Už to jsou tři měsíce, kdy si trochu pinkáme se specifikací,“ řekla Šlechtová. V polovině dubna připustila, že důležitými parametry pro zakázku mohou být hmotnost, počet vojáků, které převeze, i vnitřní rozměry. „Pokud se mají dělat velké akvizice, které stojí miliardy, nebudu zadávat něco, o čem se domnívám, že je lichá informace nebo že mi není sdělováno úplně dle pravdy,“ řekla Šlechtová po obhlídce vrtulníkové základny v Náměšti. Jaké dodavatele ministerstvo obrany osloví, ale nezmínila.

S kým jsme v Alianci?

Česká armáda dlouhodobě usiluje o přechod od sovětské techniky k aliančním strojům. Proto se v modernizačních plánech, jako byla například Bílá kniha, která vznikla v éře ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), opakovaně píše o modernizacích. Jako jeden z klíčových úkolů vypočítává „soustředit se na schopnosti dopravního vrtulníkového letectva využitelného nejenom v rámci kolektivní obrany NATO“.

V koncepci, která vznikla za exministra Stropnického, se už vysloveně píše o potřebě přechodu na západní techniku. „Přestože je zámyslem dále provozovat do celkového ukončení životního cyklu i vrtulníky ruské provenience (především Mi-171Š), nelze vzhledem k vývoji bezpečnostní situace vyloučit nutnost jejich náhrady s cílem snížit závislost na Ruské federaci,“ uvádí se v koncepci výstavby armády do roku 2025. Vmnoha ohledech je výběr západního dodavatele strategický.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu se Američané zároveň diví, proč jsme od vstupu do NATO v roce 1999 nekoupili žádnou jejich techniku.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu se Američané zároveň diví, proč jsme od vstupu do NATO v roce 1999 nekoupili žádnou jejich techniku. „Je zkrátka zvláštní, že jediné americké zbraně, které do Česka přijdou, nám USA daruje,“ míní Šedivý.

Nové vrtulníky budou plnit celou řadu úkolů. Mají zajišťovat přepravu vojáků, přímou podporu pozemních sil, průzkum, zdravotnický odsun nebo úkoly na pomoc integrovaného záchranného systému.

Ministerstvo obrany nebude nakupovat „holé“ stroje. Součástí dodávky má být kromě výstroje a vybavení také výzbroj a munice, logistická a servisní podpora po dobu celého životního cyklu a výcvik leteckého personálu. To vše ovlivní finální cenu zakázky. Podle armádních expertů rovněž předurčí i následnou výměnu sovětských bojových vrtulníků.

Článek vyšel v Lidových novinách 27. května 2018.

Počet příspěvků: 1, poslední 4.5.2018 07:46 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.