Vrchní státní zástupce Rampula odvolán

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ukončil správní řízení s vrchním státním zástupcem v Praze Vlastimilem Rampulou.

foto: ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ukončil správní řízení s vrchním státním zástupcem v Praze Vlastimilem Rampulou. Výsledkem je odvolání Rampuly z funkce. Ten se proti rozhodnutí může odvolat.

„Na základě dvou návrhů, které obdrželo ministerstvo od nejvyššího státního zástupce jsem se rozhodl odvolat vrchního zástupce v Praze pana Vlastimila Rampulu,“ oznámil dnes Pospíšil. Podle ministra má rozhodnutí 36 stran odůvodnění, byla provedena celá řada listinných důkazů. Ministr neřekl, kdo by Rampulu měl nahradit. „Jména v tisku jsou pouze spekulace,“ řekl jen.

Pospíšil tak vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který Rampulovo odvolání žádá už mnoho měsíců. Zeman navrhl Rampulovo odvolání už začátkem března. Ministerstvo při rozhodování výrazně překročilo dvouměsíční správní lhůtu, ve které mělo o návrhu rozhodnout. Prověřování Zemanova návrhu na Rampulovo odvolání skončilo v půli července. Správní řízení vedli tři úředníci justičního odboru v čele s náměstkem Filipem Melzerem.

Zemanovi především vadila liknavost pražských žalobců při objasňování závažných kauz. Pospíšil uvedl, že Rampula v rozporu se zákonem nevyužíval svých možností, aby žalobce vedl k objasnění těžkých případů. Zároveň ale podle Pospíšila experti rozhodli, že Rampula přesáhl své pravomoci, když v kauze IPB zasahoval do řízení bez důkladné znalosti spisu a nařídil žalobkyni, aby si vzala po vynesení rozsudku zákonnou lhůtu na odvolání. K tomu posléze již nedošlo. Připravujeme další podrobnosti.

Vývoj v procesu odvolání Vlastimila Rampuly jsme sledovali v článcích:

 

Počet příspěvků: 2, poslední 22.7.2011 09:44 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.