Vondra: LOM Praha neprodáme. Opravdu?

Pokud by se nepovedla restrukturalizace státního podniku nebo se zhoršila hospodářská situace, privatizaci LOM Praha nelze vyloučit.

Martin Shabu 23.11.2011

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) deníkům Hospodářské noviny a Právo řekl, že se nechystá privatizace LOM Praha (Letecké opravny Malešice). Naopak prý jeho ministerstvo – coby zřizovatel – chce zlepšit ekonomickou kondici firmy, zbavit ji nadbytečných pozemků a učinit z ní strategický podnik, jehož dominantou se stanou opravy sovětských vrtulníků řady Mi.

Ujištění ministra Vondry přichází jen několik týdnů poté, co prominentní vládní politik ODS pod podmínkou anonymity ČESKÉ POZICI řekl, že do několika let nebudou ve vlastnictví státu žádné podniky.

Pokusili jsme se proto shrnout argumenty, které hovoří pro variantu LOM Praha neprivatizovat, a popsat situace, v nichž by se naopak debata o privatizaci mohla vrátit na pořad dne.

Proč by měl stát vlastnit vojenský opravárenský podnik LOM Praha:

  • Zajištění logistiky a servisu techniky pro armádu: Nedávný audit KPMG potvrdil, že LOM Praha není v dobré ekonomické kondici. Situace vyžaduje okamžitou restrukturalizaci, aby podnik s tisícovkou zaměstnanců neskončil finančním krachem. Česká armáda nezbytně potřebuje mít zajištěnu logistiku a servis techniky. Proto také padlo strategické rozhodnutí podnik neprodat, ale ořezat jeho činnosti a majetek s cílem zachovat jeho unikátní know-how na opravy a modernizace vrtulníků.
  • Pro stát potenciálně dobrý byznys: Díky pokroku v jednání o podpisu mezistátní dohody o servisu vrtulníků Mi s Ruskem si Češi uvědomili, že vrtulníkový byznys nabízí v rozvojovém světě řadu obchodních příležitostí, jež bychom měli využít, proto stojí za to pokusit se LOM Praha udržet ve státáním vlastnictví. Privatizace by ohrozila dohodu s Ruskem, které je klíčovým partnerem, protože pro český podnik vydává certifikáty a vyrábí rovněž náhradní díly.

Důvody pro privatizaci:

  • Ekonomická krize: Úvahy o prodeji LOM Praha by se mohly vrátit, pokud by se rapidně zhoršila ekonomická situace a resort obrany by musel dramaticky redukovat výdaje a dále snižoval počet a provoz techniky.
  • Problémy s restrukturalizací: Vedení ministerstva obrany si není zcela jisté, zda se restrukturalizace v LOM Praha podaří. Ne náhodou důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICI v této souvislosti řekl, že v malešickém podniku Vondra nejtvrději narazil na zájmy zbrojařských lobby. Pokud se tedy podnik nepodaří znovu postavit na nohy, privatizace může být opět ve hře.

Počet příspěvků: 1, poslední 23.11.2011 04:00 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.