Volodymyr Hrojsman: Prezidentův muž ukrajinským premiérem

Kariéra Volodymyra Hrojsmana, od 14. dubna nového ukrajinského premiéra, je úzce spjatá s prezidentem Petrem Porošenkem. Někteří jeho sympatizanti se však o něho obávají, neboť úspěch reforem by ho mohl vyčerpat a nepopularita s nimi spojená zvrátit jeho slibně se vyvíjející politickou kariéru.

Volodymyr Hrojsman při svém projevu foto: Reuters

Nový premiér Ukrajiny: Volodymyr Hrojsman.

Do přetěžkého, dalo by se říci přímo nesplnitelného úkolu se od 14. dubna, kdy byl jmenován ukrajinským premiérem, pouští 38letý Volodymyr Hrojsman, jenž v roce 2014 vyměnil post starosty města Vinnycja za velkou politiku. Jeho dosavadní kariéra je úzce spjatá s kariérou prezidenta Petra Porošenka, neboť právě toto západoukrajinské město je i sídlem Porošenkových čokoládoven Roshen.

Hrojsman se již ve 14 letech živil jako truhlář a o pouhé dva roky později se ujal vedení jedné z firem svého otce, jenž patří ke známým vinnycejským podnikatelům. Následujících jedenáct let byl Hrojsman aktivní v komerční sféře, až se v roce 2002 stal společně se svým otcem členem městské rady.

Hrojsman vystudoval práva a později též státní správu a v roce 2006, v pouhých 28 letech, byl zvolen vůbec nejmladším ukrajinským starostou. Díky opravám silnic nebo pronájmu curyšských tramvají, které se staly jedním ze symbolů města, si získal velkou popularitu a jako výraz uznání získala Vinnycja v anketě časopisu Forbes třikrát za sebou titul nejpříjemnějšího ukrajinského města k životu.

Ani zdaleka to nejhorší

Do Kyjeva ho zvali již prezidenti Viktor Juščenko (2005 až 2010) i Viktor Janukovyč (2010 až 2014), nicméně teprve po Majdanu, ve vládě Arsenije Jaceňuka po puči, se Hrojsman okamžitě stal vicepremiérem pro regionální politiku. Věnoval se decentralizaci země, přičemž stál rovněž v čele vládní komise pro vyšetřování tragédie malajsijského letounu.

Mustafa Najem, kolega Volodymyra Hrojsmana v poslaneckém klubu prohlásil, že jmenování Hrojsmana není ani zdaleka tím nejhorším, co se mohlo Ukrajině stát, a je třeba dát mu šanci

Po volbách byl nucen čelit jedné z nejtěžších výzev. Od svého podporovatele Petra Porošenka, jenž si ho mimochodem již tenkrát vyhlédl na post premiéra, dostal za úkol řídit ukrajinskou radu plnou populistů a lidí ovládaných oligarchy. Hrojsman jako předseda sněmovny dokázal, že ukrajinskému systému detailně rozumí a díky šikovnému balancování mezi poslanci a vládnoucí mocí se stal jedním z nejuznávanějších politiků. Jeho nominaci podporovala většina.

V této souvislosti jeden z jeho kolegů v poslaneckém klubu a zároveň jeden z iniciátorů Majdanu Mustafa Najem prohlásil, že jmenování Hrojsmana není ani zdaleka tím nejhorším, co se mohlo Ukrajině stát, a je třeba dát mu šanci. Podobný názor zastává i jeho kolegyně Světlana Zališčuková, podle níž Hrojsman sice není jejím premiérem snů, ale současně o něm v podstatě nelze říct nic špatného.

Přehlížení korupce

Serhij Leščenko, poslanec strany Blok Petra Porošenka, známý tím, že nešetří oligarchy, ale podotýká: „Jeho kandidatura se zrodila v zásadě jako výsledek oligarchické dohody a stojí příliš blízko prezidentovi, aby dokázal vnést do politiky nový tón.“

Podle Serhije Leščenka, poslance strany Blok Petra Porošenka, Hrojsman až dosud korupci přehlížel, ba dokonce podporoval

Leščenko, který je jinak novinářem, poukazuje rovněž na to, že Hrojsman jako ochránce „vinnycejského klanu“, jenž se vyznamenává v okrádání státu, až dosud korupci přehlížel, ba dokonce podporoval. A jako příklad poslanec uvádí, že Hrojsmanovi někdejší obchodní partneři, bratři Tkačukovi ovládají poštu.

Jiní naopak v Hrojsmanově dosavadním energickém postupu spatřují naději na posun v zavádění reforem. Politolog Volodymyr Fesenko upozorňuje, že ačkoliv mu Porošenko v jeho cestě vzhůru ledacos usnadnil, Hrojsman je samostatnou postavou.

Například není členem žádné strany, a ani v komunálních volbách v roce 2015 nepodporoval prezidentovu stranu. Premiérovi sympatizanti se o svého favorita dokonce obávají, neboť úspěch reforem by ho mohl zcela vyčerpat a nepopularita, jež je s nimi spojená, by mohla zvrátit jeho slibně se vyvíjející politickou kariéru.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.