Volební nabídka ANO: Nižší zdanění práce. Ale za 45 miliard

Volebním tahákem ANO je snížení daně z příjmů pro zaměstnance a speciální paušál, díky němuž ušetří na sociálních odvodech, což však znamená roční výpadek ve státních příjmech 45 miliard korun. Šéf hnutí Andrej Babiš míní, že se vykompenzuje hospodářským růstem a lepším výběrem daní.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil 22. června Praze svou vizi pro ČR. foto: ČTK

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil 22. června Praze svou vizi pro ČR.

Pokud by měly ekonomické programy stran a hnutí před podzimními volbami společný slogan, zněl by nejspíše „Užijte si s námi růst!“ Z přejícného trendu se neodchyluje ani momentální favorit průzkumů hnutí ANO. Hlavním tahákem jeho nabídky, kterou představilo ve čtvrtek 29. června, je snížení daně z příjmů pro zaměstnance a speciální paušál, díky němuž ušetří na sociálních odvodech.

Podle představy Andreje Babiše by se výpočet daně neodvíjel od superhrubé mzdy, kdy se k hrubé mzdě připočítá ještě devět procent zdravotního a 25 procent sociálního pojištění, které odvádí zaměstnavatel. Daň z příjmu by se platila jen z hrubého měsíčního výdělku. Tím by se zdanění snížilo.

Předvídatelné daňové prostředí

Dnešní základní sazba činí 15 procent, přičemž u mezd nad 113 tisíc korun se přidává sedmiprocentní solidární přirážka. Aplikuje se jen na tu část příjmu, která hranici překračuje. Kvůli konstruktu superhrubé mzdy ale reálné zdanění činí 20,1 a 23,35 procenta. Nově by druhá hodnota podle plánů ANO zůstala v platnosti pro ty, na něž se vztahuje solidární přirážka. Příjmy ostatních by podléhaly 19procentní sazbě.

Chceme prosazovat stabilní a předvídatelné daňové prostředí a nechceme slibovat věci, které jsou rozpočtově neodpovědné. Musíme udržet rozpočet v rozumné kondici, řekl k prezentovaným slibům Andrej Babiš

Například člověk, který vydělává 27 tisíc hrubého měsíčně, by státu odvedl ročně o 9600 méně. K tomu se pak zaměstnancům každý rok přidá dalších šest tisíc. To má umožnit speciální výdajový paušál ve výši pěti set korun měsíčně. Na ten by měli nárok všichni bez ohledu na cifru na jejich výplatnici.

„Chceme prosazovat stabilní a předvídatelné daňové prostředí a nechceme slibovat věci, které jsou rozpočtově neodpovědné. Musíme udržet rozpočet v rozumné kondici,“ řekl k prezentovaným slibům Babiš. Záměry hnutí ANO znamenají dohromady roční výpadek ve státních příjmech 45 miliard korun. Babiš míní, že se vykompenzuje hospodářským růstem a lepším výběrem daní.Toho chce dosáhnout především prostřednictvím kontrolních hlášení. Těmi se párují objednávky a plnění mezi firmami, takže by se DPH neměla cestou nikde ztrácet. Naopak firemní daně mají zůstat beze změn.

Kritika ODS

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek je ale skeptický k tomu, že by se výpadek financí tímto způsobem skutečně podařilo nahradit. „Považuji to za naprosto nerealistický odhad,“ řekl LN. Pochválil naopak snahu ANO snížit zdanění práce pro zaměstnance. „To je krok správným směrem,“ dodal.

Občanští demokraté daňové návrhy ANO kritizují. Podle nich jsou komplikované a nepřinášejí dostatečné úlevy pro občany.

Ekonom Libor Dušek z VŠE pro změnu upozornil, že pokud Babiš slibuje snížení daní, měl by zároveň říci, které státní výdaje chce osekat. „Pokud řekne pouze to, že bude snižovat daně, říká jen tu líbivější stránku svého návrhu,“ podotkl. Zrušení superhrubé mzdy slibují téměř všechny strany, včetně těch, které tuto konstrukci v roce 2008 zaváděly – ODS a lidovců.

Někteří uchazeči o Poslaneckou sněmovnu slibují být ještě velkorysejší než hnutí ANO. Například pravicová ODS se voličům zavazuje, že v případě úspěchu prosadí 15procentní daň z příjmu počítanou z hrubé mzdy, což by znamenalo, že lidem by na účet přišlo o sedm procent více. Daňové návrhy ANO občanští demokraté kritizují. Podle nich jsou komplikované a nepřinášejí dostatečné úlevy pro občany.

TOP 09 se s ANO shoduje na 19procentní sazbě a k tomu chce snižovat sociální odvody. Postupně až o osm procent, a to především z té části, kterou hradí zaměstnanec, nikoli zaměstnavatel. To sociální demokraté si představují budoucnost se čtyřmi sazbami, nejnižší by byla na dvanácti, nejvyšší na 24 procentech.

Největší změny

Zatím není jasné, kde by se měla lámat výdělková hranice, kolem níž lidem zůstane víc a méně. Jisté je, že původně uváděných 50 tisíc hrubého měsíčně to nebude, protože návrh smetla kritika ze všech možných stran a směrů. Oranžový limit ale nejspíš padne do rozmezí 70 a 90 tisíc. Jediní lidovci nechtějí nic zvyšovat nebo snižovat. Podle nich stačí systém administrativně zjednodušit a prosadit společné zdanění manželů, aby v rodině zůstalo víc peněz.

S největšími změnami Babišův tým počítá u položek, které by se přesunuly ze střední sazby do nejnižší. Z 15 na deset procent by měly mimo jiné přeskočit stravovací služby a rozlévání nealkoholických nápojů společně se základními potravinami.

Druhou oblastí, v níž chce (nejen) hnutí ANO dělat revoluci, jsou sazby DPH. Jsou tři, jedna základní ve výši 21 procent a dvě snížené, 15 a deset procent. „Nevím o přesvědčivém ekonomickém argumentu, proč by měla být víc než jedna sazba DPH,“ krotí však nadšení ekonom Libor Dušek z VŠE a think tanku IDEA.

Z 21 na deset procent DPH plánuje ANO zlevnit čepované pivo. S největšími změnami ale Babišův tým počítá u položek, které by se přesunuly ze střední sazby do nejnižší. Z 15 na deset procent by měly mimo jiné přeskočit stravovací služby a rozlévání nealkoholických nápojů společně se základními potravinami. Ty ANO ve shodě s ČSSD definuje jako maso, mléko, máslo, ryby, chleba a čerstvé ovoce i zeleninu.

Revize elektronické evidence tržeb

Stejné výsady se má dostat ještě třeba řezaným květinám a vodnému se stočným. V posledním případě je cílem, aby lidem klesaly ceny, které platí za vodu. U dalších položek jde především o snahu kompenzovat podnikatelům povinnost elektronické evidence tržeb, aby nemuseli zdražovat.

„Bylo by to fér. Zajistilo by se tím, aby voda nezdražovala, dokonce by mohla i zlevnit. Nutnou podmínkou ovšem bude, že efekt pro koncového zákazníka nikdo po cestě nezkonzumuje,“ řekl LN již dříve ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Hnutí ANO slibuje provést také revizi Babišovy vlajkové lodi, elektronické evidence tržeb. Změny mají podle něj eliminovat potíže, které povinnost v praxi přinesla. Třeba řemeslníci a živnostníci, kteří daní paušálem a nevydělají víc než půl milionu ročně, by z EET úplně vypadli.

Předběžné propočty ukazují, že by šlo až o 1,7 miliardy ročně. Pokud by se nepromítly rovnou do nižší ceny, směřovaly by do fondů, z nichž se platí obnova trubek, kanálů a čističek. Hnutí ANO slibuje provést také revizi Babišovy vlajkové lodi, elektronické evidence tržeb. Změny mají podle něj eliminovat potíže, které povinnost v praxi přinesla. Třeba řemeslníci a živnostníci, kteří daní paušálem a nevydělají víc než půl milionu ročně, by z EET úplně vypadli.

Po stejnou skupinu by ráda zavedla plošný pardon i koalice lidovců se Starosty. Mělo by se to stát ještě před tím, než na ně dojde řada v rámci postupného náběhu zákona. Řemeslníci jsou na řadě až v červnu příštího roku.

Babiš by rád vypustil také veřejně prospěšné spolky, když splní dvě podmínky současně. A sice, že jejich roční obrat nepřekračuje milion a že pořádají akci jinde, než je jejich stálá provozovna. „Například je to provozovna na fotbalovém hřišti, která eviduje, a potom má dělat nějaký ples na jiném místě v rámci obce, tak tam navrhujeme, aby v rámci takových akcí EET nemuseli použít,“ uvedl včera Babiš. Povinnosti by se zbavily i školní bufety, e-shopy a prodej vánočních kaprů.

Daňové změny podle jednotlivých stran

ANO

 • Zrušit superhrubou mzdu.
 • Snížit DPH na základní potraviny z 15 na deset procent.
 • Pro lidi s příjmem do 113 tisíc korun měsíčně zavést daňovou sazbu 19 procent z hrubé mzdy (nyní je 15 procent ze superhrubé).
 • Odmítnout zavádění sektorové daně pro banky.
 • Zavést úlevy z elektronické evidence tržeb pro fyzické osoby s paušální daní a s příjmy do 500 tisíc, bufety ve školách či v dětských kroužcích, e-shopy nebo prodej vánočních kaprů.

ČSSD

 • Zrušit superhrubou mzdu.
 • Snížit DPH z 15 na deset procent na základní potraviny.
 • Zavést progresivní zdanění velkých firem se zisky nad 100 milionů korun.
 • Zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob ve čtyřech pásmech, přičemž nejnižší je dvanáct procent, víc peněz by mělo zůstat 90 procentům zaměstnanců.
 • Na majetek nad 50 milionů korun zavést dědickou a darovací daň na úrovni osmi procent – u majetku nad 100 milionů korun ve výši 15 procent.

ODS

 • Zavést dvě sazby DPH (na potraviny a vybrané služby snížit DPH z 15 na deset procent, u ostatního zboží a služeb z 21 na 19 procent).
 • Zvýšit čisté mzdy zaměstnanců o sedm procent zavedením 15procentní sazby z hrubé mzdy.
 • Obnovit stropy pro odvody zdravotního pojištění na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy.
 • Zrušit solidární přirážku k dani z příjmů fyzických osob ve výši sedmi procent.
 • Zrušit daň z nabytí nemovitosti.

KSČM

 • Zavést tvrdší daňovou progresi pro firmy – měla by dopadnout také na středně velké podniky.
 • Nižší daně pro lidi s minimální mzdou a vyšší pro bohatší příjmové skupiny.
 • Rozdílné daně pro nadnárodní korporace a malé rodinné podniky.

SPD

 • Daně maximálně zjednodušit.
 • Nejchudším ještě snížit nebo zrušit daňové či odvodové zatížení.
 • Do budoucna daně co nejvíce snižovat.

Lidovci Starostové

 • Zjednodušit daňový systém.
 • Daňově zvýhodnit rodiny s dětmi, například společným zdaněním manželů.
 • Zrušit EET pro malé podnikatele.
 • Žádné hýbání daňovými sazbami pro lidi ani firmy.
 • Mnohem více podporovat paušály pro živnostníky.

TOP 09

 • Prosadit dvě sazby DPH: 20 procent základní, deset procent sníženou.
 • Snížit odvody na sociální pojištění postupně celkem o osm procent.
 • Daň z příjmu právnických a fyzických osob stanovit na 19 procent (u fyzických osob z hrubé mzdy).
 • Odstranit nesystémové daňové výjimky.
 • Pro rodiny zařadit náklady na služby spojené s hlídáním dětí a úklidem domácnosti mezi položky odečitatelné ze základu daně.

Počet příspěvků: 1, poslední 16.7.2017 11:36 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.