Volby 2012: Budou úspěšné nové a malé strany a jejich lídři?

Andrej Babiš a ANO 2011, Jiří Paroubek a Národní socialisté – levice 21. století ani Jana Bobošíková a její Suverenita mají neskromné cíle.

Příští rok nás čeká zajímavý volební podzim. Kromě toho, že by výsledky krajských a senátních voleb mohly zacloumat vládní koalicí, bude zajímavé sledovat, jak si povedou nové a malé strany, které se již nyní netají neskromnými cíli. Například Andrej Babiš a ANO 2011, Národní socialisté – levice 21. století expremiéra Jiřího Paroubka, Strana práv občanů Zemanovci, Suverenita – Blok Jany Bobošíkové, vznikající romská strana, Strana zelených či KDU-ČSL.

A pokud bude schválena přímá volba prezidenta, zhruba v létě 2012 začne i prezidentská kampaň. Po odpočinkovém roce 2011 nás tedy čeká nahuštěný volební rok 2012. Který z uvedených subjektů by mohl prorazit?

Andrej Babiš a ANO 2011

Velkopodnikatel Babiš uvedl, že jeho hnutí, které vzniklo letos na podzim, se postupně změní v politickou stranu. A vytkl si nemalý cíl: do dvou let zaplnit Václavské náměstí a případně i uspět ve volbách do sněmovny v roce 2014. V krajských a senátních volbách však ANO 2011 nejspíš podpoří silná regionální hnutí, která nejsou spojená se zavedenými stranami. Andreje Babiše by mohly zajímat i subjekty, které byly úspěšné v loňských komunálních volbách.

Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (SBB)

Senátor Škromach předpovídá v novém roce předčasné sněmovní volby

Podpoří Václav Klaus stranu, která se veze na národním populismu, jenž v Evropě sílí? Jana Bobošíková se netají obdivem k prezidentu Klausovi a její stranu Suverenita – Blok Jany Bobošíkové by s ním mohlo propojovat sdružení Akce D.O.S.T. Bobošíková již dříve pro ČESKOU POZICI naznačila, že v krajských volbách bude Suverenita spolupracovat s malými stranami, jako je Strana pro otevřenou společnost, v některých krajích s KDU-ČSL a někde se prý i hlásí nespokojení členové Věcí veřejných.

Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21)

Jak si povede ve volbách strana, která se odvolává na první republiku a v jejímž čele je Jiří Paroubek, dle údajů jeden z nejschopnějších, nejprodávanějších a nejlépe honorovaných českých spisovatelů? Pro jejího předseda, který letos na podzim opustil ČSSD a založil nový subjekt, však bude důležité, aby LEV 21 nezkolaboval ještě dřív, než se nějakých voleb zúčastní.

Expremiérovi totiž pomáhají budovat stranu lidé, o nichž se spekuluje, že mají blízko k vlivným a kontroverzním pražským a ústeckým podnikatelům. Navíc by se mohla v příštím roce znovu otevřít nevyřešená kauza s řeckým domem, na který si prý manželé Paroubkovi vydělali prodejem svých knih.

Do odvážné předvolební predikce se pustil jihomoravský senátor za ČSSD Zdeněk Škromach. Ten dokonce předpokládá předčasné sněmovní volby. Zde je Škromachovo novoroční přání z jeho Facebooku:

Tak tady máme Silvestra. Venku vysvitlo sluníčko. Předpolední kafíčko a trocha nostalgie. Ale čeká nás nový rok 2012. Když budeme sami chtít, tak bude šťastný. A možná i pro to, že po prohře vládní koalice v krajských a senátních volbách, přijdou přímé prezidentské volby společně s předčasnými volbami parlamentními. Tak si užijme ten dnešní den a rozhodně a odvážně vykročme do toho nového nadějného roku 2012.

Počet příspěvků: 2, poslední 2.1.2012 08:49 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.