Ceska Pozice

Volba Miloslava Kaly prezidentem NKÚ nepřekvapila

Díky dohodě ČSSD a ODS poslanci zvolili šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu dosavadního viceprezidenta. Vládní koalice svého člověka nenašla.

foto: montáž ČESKÁ POZICE, foto archiv Česká pozice

Dobojováno! Po více než roce, co je židle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prázdná, zvolila dnes 19. března sněmovna novým šéfem jeho dosavadního viceprezidenta Miloslava Kalu. V tajné volbě pro něho hlasovalo 108 ze 175 přítomných poslanců. Jeho protikandidáta, ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka, kterého vyslala TOP 09, podpořilo 49 poslanců.

Zvolení Miloslava Kaly nepřekvapilo. Byl sice kandidátem ČSSD, ale veřejně ho podpořila i část ODS, KSČM a poslanci Věcí veřejných. Součástí gentlemanské dohody ČSSD a ODS o podpoře Kaly je i ujištění sociální demokracie, že bude hlasovat pro poslankyni občanských demokratů Zdeňku Horníkovou při volbě viceprezidentky NKÚ. Ta by se měla odehrát ještě na této schůzi Poslanecké sněmovny.

Čtyři poznámky k volbě Miloslava Kaly
Činnost prezidenta NKÚ

Ze zákona o NKÚ vyplývá, že jeho prezident úřad řídí, jedná jeho jménem navenek a předsedá kolegiu a kárné komoře. Mimo jiné také předkládá kolegiu plán kontrolní činnosti, návrh rozpočtu, všechny kontrolní závěry, z nichž vychází stanovisko ke státnímu závěrečnému účtu, návrh výroční zprávy a podněty Poslanecké sněmovny, Senátu, jejich orgánů a vlády. Prezident NKÚ ale sám nemůže rozhodnout, kam auditoři půjdou na kontrolu a co tam budou prověřovat. Plán kontrol i závěry z kontrolních akcí totiž schvaluje 17členné kolegium složené z 15 členů úřadu, prezidenta a viceprezidenta NKÚ.

Prezidenta NKÚ jmenuje na návrh sněmovny prezident České republiky. To bude jen formalita. Ještě před inaugurací se totiž Miloslav Kala sešel s Milošem Zemanem. A po schůzce konstatoval: „Myslím, že můžu připustit, že mi (Miloš Zeman – pozn. red.) fandí, ale musíte se zeptat jeho.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.