Volba Miloslava Kaly prezidentem NKÚ nepřekvapila

Díky dohodě ČSSD a ODS poslanci zvolili šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu dosavadního viceprezidenta. Vládní koalice svého člověka nenašla.

foto: montáž ČESKÁ POZICE, foto archiv Česká pozice

Dobojováno! Po více než roce, co je židle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prázdná, zvolila dnes 19. března sněmovna novým šéfem jeho dosavadního viceprezidenta Miloslava Kalu. V tajné volbě pro něho hlasovalo 108 ze 175 přítomných poslanců. Jeho protikandidáta, ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka, kterého vyslala TOP 09, podpořilo 49 poslanců.

Zvolení Miloslava Kaly nepřekvapilo. Byl sice kandidátem ČSSD, ale veřejně ho podpořila i část ODS, KSČM a poslanci Věcí veřejných. Součástí gentlemanské dohody ČSSD a ODS o podpoře Kaly je i ujištění sociální demokracie, že bude hlasovat pro poslankyni občanských demokratů Zdeňku Horníkovou při volbě viceprezidentky NKÚ. Ta by se měla odehrát ještě na této schůzi Poslanecké sněmovny.

Čtyři poznámky k volbě Miloslava Kaly
  • Pro vládní koalici není dobrou vizitkou, že po ročním hledání vlastního kandidáta na šéfa NKÚ, nedokázala najít osobu, na níž by se shodla.
  • Krátce poté, co byl loni v únoru pravomocně odsouzen bývalý prezident NKÚ František Dohnal, čímž přišel o tento post, koaliční politici veřejně prohlašovali, že chtějí nalézt nového šéfa úřadu co nejdříve. Hledali prý „nepolitika“-odborníka s morálním kreditem, který vrátí této instituci důvěryhodnost. Jenže jména, která se začala v souvislosti s šéfem NKÚ na veřejnosti objevovat, tyto předpoklady nesplňovala. A takového „nepolitika“ se najít nedařilo. Spekulovalo se například o bývalém ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Římanovi (ODS), poslankyni Zdeňce Horníkové (ODS), bývalém ministrovi zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS) či poslanci Vladimíru Koníčkovi (KSČM).
  • V novém světle se před volbou prezidenta NKÚ ukázal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). V emotivním projevu, který budil zdání, že je rozčilen, přestože on sám prohlásil, že není, protože rozčilení by dle něho vypadalo jinak, kritizoval dohody politických stran. Poukazoval na to, že se NKÚ stává odkladištěm bývalých politiků. Dle Kalouska by se prezidentem NKÚ měl stát nestranný odborník.
    Miroslav Kalousek je jedním z největších politických hráčů. A je třeba souhlasit s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem, dle něhož Kalouskovi vadí dohody politických stran, jen když u nich není.
    Také odborníky se Kalousek zaštiťuje, jen když se mu to hodí. Připomeňme bývalého prezidenta NKÚ Dohnala. Ten vděčil lidovcům za to, že se vypracoval z regionálního jihlavského politika až do ústavní funkce. Právě lidovci, jejichž předsedou byl v roce 2005 Miroslav Kalousek, ho tehdy prosadili na druhý pokus prezidentem NKÚ. Lidovci v té době přišli o svého člověka Josefa Bednáře v čele antimonopolního úřadu, kam ČSSD dosadila Martina Pecinu. Post v NKÚ měl být pro KDU-ČSL kompenzací.
  • Pokud se loni objevil člověk, který by mohl kandidovat na šéfa NKÚ a byl členem politické strany, brzy poté se začala kritizovat jeho politická příslušnost. Tento fakt však ještě nemusí být handicapem. Doposud nejlepší pověst u veřejnosti měl NKÚ v době, kdy ho vedl Lubomír Voleník, který byl jmenován jako člen ODS. A Voleníkovu nestrannost nezpochybňovali ani členové jiných politických stran. „Ke komu jsem loajální? K Ústavě a zákonům,“ konstatoval v rozhovoru pro Respekt v roce 1995 Voleník.
Činnost prezidenta NKÚ

Ze zákona o NKÚ vyplývá, že jeho prezident úřad řídí, jedná jeho jménem navenek a předsedá kolegiu a kárné komoře. Mimo jiné také předkládá kolegiu plán kontrolní činnosti, návrh rozpočtu, všechny kontrolní závěry, z nichž vychází stanovisko ke státnímu závěrečnému účtu, návrh výroční zprávy a podněty Poslanecké sněmovny, Senátu, jejich orgánů a vlády. Prezident NKÚ ale sám nemůže rozhodnout, kam auditoři půjdou na kontrolu a co tam budou prověřovat. Plán kontrol i závěry z kontrolních akcí totiž schvaluje 17členné kolegium složené z 15 členů úřadu, prezidenta a viceprezidenta NKÚ.

Prezidenta NKÚ jmenuje na návrh sněmovny prezident České republiky. To bude jen formalita. Ještě před inaugurací se totiž Miloslav Kala sešel s Milošem Zemanem. A po schůzce konstatoval: „Myslím, že můžu připustit, že mi (Miloš Zeman – pozn. red.) fandí, ale musíte se zeptat jeho.“

Počet příspěvků: 3, poslední 20.3.2013 10:48 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.