Volal Pelta. A co chtěl? Být předsedou svazu.

Ani měsíc po rezignaci Ivana Haška si nikdo hlasitě neřekl o post v čele českého fotbalu. Favoritem tedy zůstává muž mnoha protikladů.

foto: © ČTKČeská pozice

O nástupci Ivana Haška v čele Českomoravského fotbalového svazu se začalo v kuloárech spekulovat takřka okamžitě poté, co na samém konci červnové valné hromady všechny šokoval oznámením o rezignaci. Jenže ani po měsíci se v českém fotbale aktuálně nenašla osoba, která by se zvedla a hlasitě řekla: „Jdu do toho.“ A tak se mezi funkcionáři údajně nejčastěji skloňuje jméno Miroslava Pelty, majitele jabloneckého klubu a bývalého šéfa pražské Sparty.

Pelta v rozhovoru pro server Týden.cz připustil, že kandidaturu zvažuje. „Popravdě - troufl bych si. Zkušenosti mám dlouholeté, působil jsem jako šéf STES, národního týmu, okresního fotbalového svazu a v neposlední řadě regionálního Jablonce, který dlouhodobě patří mezi českou špičku,“ pochválil se Pelta.

Kandidaturu zvažují i další funkcionáři, například jediný protikandidát Ivana Haška v minulé volbě, žižkovský šéf Luděk Vinš, se pro iDnes.cz vyjádřil, že také bude záležet na ostatních kandidátech: „Proti některým bych uspět mohl, proti jiným ne.“

Vsadit si je možné i na někdejší svazové bossy Františka Chvalovského (kurz 2000!) a Vlastimila Košťála (kurz 500)

Ač se volba uskuteční až v polovině září, sázková kancelář Sazka tip již vypsala kurzy na vítěze. Byť Pelta svou kandidaturu ještě ani nepotvrdil, Sazka tip jej považuje za jasného favorita s kursem 2. Dále favorizuje stávající místopředsedy svazu Jindřicha Rajchla (kurz 3), Dalibora Kučeru (5) a Dušana Svobodu (8). Vsadit si je možné i na bývalé reprezentanty Karla Poborského (8) a Vladimíra Šmicera (10), zmíněného Luďka Vinše (25) nebo dokonce na někdejší svazové bossy Františka Chvalovského (kurz 2000!) a Vlastimila Košťála (500). Tam však jde jen o čiré fantazírování.

Kandidát z Peltova

Nejpravděpodobnější variantou zůstává šestačtyřicetiletý Miroslav Pelta, jenž dlouhodobě patří mezi nejsilnější figury v českém fotbalu. Pelta si v Jablonci vybudoval úspěšné podnikání s realitami a od roku 1994 je zastupitelem města za ODS. Manažerské schopnosti vést český fotbal zřejmě má. Fotbalem žije, je velmi vlivný a dokáže sehnat peníze. Vedle mnoha příznivců má i řadu odpůrců. Někteří obyvatelé Jablonce ironicky poznamenávají, že se město zřejmě přejmenuje na Peltov, jak napsal server iDnes.cz.

Pelta se zapsal i do povědomí nefotbalové veřejnosti, mimo jiné díky divadelnímu představení Ivánku, kamaráde, jež vzniklo na základě odposlechů skandálních telefonátů svědčících o ovlivňování výsledků. Legendární se stala scénka, v níž Milan Brabec (odstoupivší místopředseda ČMFS) říká Ivanu Horníkovi (manažerovi Viktorie Žižkov), že mu „volal Pelta“. Proti Peltovi se ostatně vymezuje leckdo, například fotbalový novinář Pavel Kalouš na svém účtu na Twitteru komentoval komplikovanou situaci mladého záložníka Hlouška: „Kaiserslautern ho nechce, zpět do Slavie už nemůže. Tak to chodí, když se z vás stane zboží Miroslava Pelty.“

Není pochyb o tom, že se jablonecký šéf ve fotbalovém světě umí pohybovat a v klubovém prostředí sbírá úspěchy. Na druhou stranu přiznává špatnou jazykovou vybavenost a z řad veřejnosti mnoho příznivců slyšet není. Po Ivanu Haškovi však bude mít složitou pozici kdokoli.