Vobořil má problém s prověrkou

Nastavuje protidrogovou politiku českého státu, potírá hazard, rozděluje balík 130 milionů korun a musí mít bezpečnostní prověrku. Jenže současný ředitel příslušného odboru na Úřadu vlády Jindřich Vobořil dosud požadovanou povinnost splnit nestačil.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. foto: www.vlada.cz

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Až do loňského roku ředitel odboru protidrogové politiky Úřadu vlády prověrku, kterou vydává Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), nepotřeboval. Jenže změna systemizace pracovních míst klíčových úředníků tuto povinnost zavedla. A do toho bylo potřeba v souladu se zákonem o státní službě přesoutěžit post ředitele protidrogového odboru.

Ve výběrovém řízení uspěl dosavadní šéf odboru Vobořil, který byl ve funkci už od roku 2010, avšak požadovanou prověrku neměl. I na takovou situaci zákon pamatoval. Stačilo, aby si o prověrku zažádal předtím, než ho státní tajemník Úřadu vlády do funkce jmenuje.

Avšak v tu chvíli podle informací LN nastal zádrhel. Ačkoli byl Vobořil v květnu jmenován, o prověrku si zažádal až o půl roku později. Přesné datum, kdy si skutečně o prověrku zažádal, nechce prozradit Vobořil ani Úřad vlády.

Bez „papíru“ do funkce nelez

Vadné jmenování není jen úřední chybička, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud by se toto podezření potvrdilo, Úřad vlády by musel Vobořila z funkce odvolat.

„V případě, že by dotyčný státní zaměstnanec ve stanovené lhůtě podání žádosti o prověrku nedoložil, služební orgán zahájí správní řízení o odvolání státního zaměstnance z pozice představeného.“

„V případě, že by dotyčný státní zaměstnanec ve stanovené lhůtě podání žádosti o prověrku nedoložil, služební orgán zahájí správní řízení o odvolání státního zaměstnance z pozice představeného,“ uvedl pro LN Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu, který je nejvyšší autoritou ve výkladu služebního zákona. Náměstek Postránecký dále uvedl, že pokud se na takový stav přijde, musí Úřad vlády konat a do několika málo dnů dotyčného vyzvat, aby podání žádosti o prověrku doložil.

I přes opakované urgence však Strakova akademie odmítá odpovědět, jak přesně v dané věci postupovala. Mluvčí Martin Ayrer se omezil na konstatování: „Pan Vobořil neporušil zákon o státní službě. V současné době probíhá řízení NBÚ. A nejsou známy žádné problémy s tímto stavem.“

Redakci LN však zajímalo například to, kdo za chybné jmenování nese odpovědnost. Vobořil nejprve přislíbil reakci, ale do uzávěrky na otázky neodpověděl.

Prověřování se protahuje

Případ je pozoruhodný ale také délkou řízení u NBÚ. Ten má ze zákona standardně dvouměsíční lhůtu k tomu, aby zjistil, jestli zájemce splňuje požadavky na udělení prověrky na stupeň důvěrné.

Od podání Vobořilovy žádosti však uplynulo minimálně šest měsíců. Mluvčí NBÚ Radek Holý vysvětlil, proč mohou naskakovat měsíce: „Základní lhůta pro provedení bezpečnostního řízení na stupeň utajení důvěrné je dva měsíce ode dne jeho zahájení. Je-li žadatel vyzván k určitým úkonům, řízení se přerušuje a lhůta neběží.“ Jinými slovy, pokud NBÚ potřebuje vysvětlit či doložit bílá místa ze života prověřované osoby, prověřování se zastavuje do doby, než získá odpověď.

Ředitel Vobořil před třemi týdny tvrdil, že se mu na administrativu spojenou s prověrkou nedostává času.

Mluvčí NBÚ dále upozornil, že dobu prověřování může negativně ovlivnit i samotný žadatel. „Délka řízení závisí zejména na míře součinnosti prověřované osoby a součinnosti všech orgánů státu,“ dodal.

Ředitel Vobořil před třemi týdny tvrdil, že se mu na administrativu spojenou s prověrkou nedostává času. „Ptají se mě třeba na rok 2011. Ať doložím smlouvu s univerzitou, kde učím už od roku 2007. Teď jsem třeba doložil roky 2013 až 2015. Za rok 2011 jsem to ale neudělal, protože mě to nenapadlo,“ řekl tehdy LN s tím, že se neobává toho, že by osvědčení nezískal.

Podobně loni vysvětloval důvody, proč nemá prověrku ani hradní kancléř Vratislav Mynář: „Chtěli po mně informace o finančních transakcích z let 2005 až 2013. Neznám jediného člověka v této republice, který by si pamatoval, odkud mu před deseti lety přišly nějaké peníze.“

Článek vyšel v Lidových novinách v sobotu 15. července 2017.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.