Vlastimil Rampula vyzvonil, co neměl. Fatální chyba.

Staronový vrchní státní zástupce se více než unáhlil, když zmedializoval návštěvu neznámých osob v kanceláři jeho náměstka Grygárka.

Personální výměna na postu pražského vrchního státního zástupce, který zastává Vlastimil Rampula, je jednou z nejcitlivějších věcí, již v současné době vláda řeší. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Personální výměna na postu pražského vrchního státního zástupce, který zastává Vlastimil Rampula, je jednou z nejcitlivějších věcí, již v současné době vláda řeší.

Perou-li se státní zástupci, je lépe s bodováním vyčkat. Knock-out se zatím žádný nekoná, a doposud zdánlivá převaha byla jen klamná. Vlastimil Rampula, který měl na nepříliš úspěšné duo Jiří Pospíšil – Pavel Zeman aktuálně navrch, místo klidné a důsledné odpovědi velmi trapně promáchl, ztratil balanc a je zralý na ránu z milosti. Jinými slovy, státní žalobce ztratil nervy a vyzvonil, co neměl.

První kolo

Že je státní zastupitelství ve veliké krizi, uvědomovali si stále palčivěji nejen odborníci, ale i veřejnost. Ba dokonce i politici. To když zjistili, že tytéž kousky, co jsou někteří státní zástupci ochotni provést pro ně, bez hnutím brvy provedou i pro stranu protivnou. Jinými slovy, leckterý státní zástupce je ochoten leccos pro leckoho provést. Bohužel tím zastiňují ty své kolegy a kolegyně, kteří se řídí zákonem. Právní neodhadnutelnost prostředí tak kulminuje.

Velmi správně se kritické zraky zaměřily na vrchní státní zastupitelství, především to pražské. Ministr spravedlnosti Pospíšil na návrh nejvyššího státního zástupce Zemana odvolal pražského vrchního státního zástupce Rampulu. Rampula podal rozklad proti ministrovu rozhodnutí. Tento Rampulův rozklad ministr Pospíšil zamítl. Proto se Rampula začal soudní žalobou domáhat zrušení obou ministrových rozhodnutí.

Šlo o demontáž policejní odposlechové techniky z kanceláře náměstka Grygárka v den, kdy soudním rozhodnutím bylo určeno, že Mečl ve funkci končí a vrací se Rampula

Druhé kolo

Městský soud v Praze skutečně žalobci Rampulovi vyhověl a obě ministrova rozhodnutí zrušil, čímž vrátil Vlastimila Rampulu zpět do funkce.

Ministrova pozice – nota bene coby specialisty na správní právo – byla v tu chvíli silně otřesena. Dalo by se shrnout, že český justiční systém je v krizi, z níž mu chce pomoci ministr, který to neumí. Vzdorují mu ti, kteří jsou brzdou v nalézání spravedlnosti – protože to umí.

Vítězný gorilí ryk Vlastimila Rampuly však rychle zhatil toto průběžné vyhodnocení.

Třetí kolo

Dalo se očekávat, že uspokojený Rampula se bude mstít, zarputile a důsledně. Že vyčistí vrchní státní zastupitelství od všech nových lidí a přesvědčí ty váhající, že politici na něj prostě nemají.

(Nutno ovšem reflektovat, že toto očekávání je dosti příšerné, obzvláště když už jeho absurdita nikoho moc nepřekvapuje. Státní zástupci se rvou jak koně mezi sebou a s ministrem, přičemž vlastní smysl této instituce padá pod stůl a stává se pouhou figurkou v brutální silové hře zvlčilých politiků a jejich kmotrů.)

Rampula však v jednom jediném slavném okamžiku své revanše naprosto ztratil glanc. Celá věc měla vzniknout tak, že jeho náměstek Libor Grygárek údajně našel ve své kanceláři věci jinak uspořádané, než je měl v okamžiku, kdy nastoupil na nemocenskou. Upozornil na to Rampulu, který prohlédl videozáznamy kamerového systému. Tak přišel na to, že jednoho dne večer osoba, v níž Rampula „podle chůze“ identifikoval svého předchůdce Stanislava Mečla, umožnila vstup a půlhodinový pobyt v Grygárkově kanceláři dvěma osobám.

Rampula tuto událost vyhodnotil jako „mimořádnou“, svolal tiskovou konferenci a vše neprodleně vyzvonil médiím ještě předtím (!), než na Mečla podal trestní oznámení. To prý v rámci jakési „větší transparentnosti“.

Kickback – ale do vlastního pozadí

Rampula věc fatálně uspěchal. Nyní bude důležité, zda prokáže, že Mečla vůbec požádal o vysvětlení této události. Neprokáže-li to nade vší pochybnost, bude muset okamžitě nastoupit Národní bezpečnostní úřad a Rampulovi do vyšetření pozastavit platnost bezpečnostní prověrky pro podezření, že vyzradil utajované informace. Tím pádem by Rampula okamžitě ztratil způsobilost pro výkon této funkce a musel by zase předat klíče, možná zase Mečlovi.

Ukáže-li se, že Rampula informace o policejní akci, kterou návštěva Grygárkovy kanceláře byla, měl, a přesto uspořádal tiskovou konferenci, měl by o bezpečnostní prověrku neprodleně přijít a mělo by být proti němu zahájeno trestní řízení.

Avšak ani v případě, že k policejní operaci po svém předchůdci nedostal žádnou relevantní informaci, nebyl oprávněn – žalobníček zvoneček – věci vyzvonit. Měl je nejprve důkladně prošetřit.

Opak je pravdou

Došel by pak paradoxně k závěru, že k předmětnému datu nebyla povolena žádná policejní akce, protože žádná nebyla zahájena. Naopak. Z logiky věci vyplývá, že policejní akce byla toho dne ukončena, že šlo o demontáž policejní odposlechové techniky z kanceláře náměstka Grygárka v den, kdy soudním rozhodnutím bylo určeno, že Mečl ve funkci končí a vrací se Rampula.

Policisté z nejmenovaného „elitního“ útvaru se zřejmě v této souvislosti rozhodli instalované zařízení, řádně předtím soudem v jedné velmi konkrétní kauze povolené, rychle odstranit. Možná i proto, že nepřineslo očekávané výsledky a příslušný soudce prostorový odposlech povolil pouze na velmi omezenou dobu a velmi zodpovědně si to hlídal.

Možná proto se pak náměstek Grygárek neshledal se všemi věcmi v kanceláři v identickém stavu, jak je opustil. A to byl možná také důvod, proč batoh na zádech jednoho policisty vypadal na videozáznamu více naditý při odchodu, než při příchodu. Grygárkovi možná nyní chybí v kanceláři kaktus, plivátko, těžítko, stolní lampa, ozdobný erb, sešívačka, popelník, rezervní sada prezervativů, květináč, krabice s doutníky, stolní zapalovač nebo některé svazky Sbírky zákonů či cokoliv, kde mohl být umístěn nějaký elektronický záznamový prvek.

Otazníky zůstávají

Nezodpovězeno však zůstává mnoho věcí. Například sám vznik onoho videozáznamu. Bezpečnostní čidlo na chodbě nebylo kamuflované. Že tyto instalace pořizují obrazový záznam, není pro policisty žádným tajemstvím. Není proto jasné, proč si policisté „neošetřili“ i tuto stránku své operace, nota bene, když jim vstup do kanceláře umožnil statutární zástupce organizace, který bezpochyby k videozáznamům přístup měl.

Rampula ztratil nervy a při první příležitosti si naběhl na vidle tak, že by byla maximální ostuda, kdyby ve funkci přežilDalším otazníkem je, zda tento kamerový systém – kvůli délce uchovávání záznamu – je řádně registrován na Úřadu pro ochranu osobních údajů. Je totiž možné, že policie implicitně předpokládala velmi krátkou dobu archivace záznamů jako u většiny podobných systémů.

Archivace záznamů za mnoho dní nazpět je velmi nákladná a je otázkou, proč je vrchní státní zastupitelství osazeno takovým systémem. A také, kde všude na vrchním státním zastupitelství jsou záznamy snímány – zda nejde ve skutečnosti o důsledný monitoring všech kanceláří a nahrávání všeho, co se na vrchním státním zastupitelství šustne: a to by šlo co do trestní odpovědnosti za tím, kdo o instalaci tohoto systému rozhodl!

Šance pro Pospíšila

Někteří odborníci se vyjadřovali na téma srovnání odbornosti dua Pospíšil – Zeman na jedné straně a Rampula – Grygárek na straně druhé, a to velmi skepticky na adresu prvých. Co však nyní předvedl Rampula, je zcela šokující. Ztratil nervy a při první příležitosti si naběhl na vidle tak, že by byla maximální ostuda, kdyby ve funkci přežil. Tvrdit, že při povolené policejní operaci podobného typu musí být přítomen dozorový státní zástupce, patří do říše halucinogenních snů. A ještě se s tím svěřit médiím, to už jsou dvě tak fatální chyby, které by měly Rampulovi zkazit nejen den, ale i kariéru.

Dovolíme si nyní doufat, že též zmizel bezprostřední otazník nad budoucností ministra Pospíšila. Neznamená to nebýt k jeho činnosti kritičtí, ale k případné výměně je třeba se zeptat – za koho? Unáhlená výměna ministra spravedlnosti by totiž také mohla znamenat, že bychom vbrzku špendlíčkem hrabali a Pospíšila marně zpátky lákali.

Doufejme též, že ministr dostane od vlády nejen explicitní podporu, ale i příslušný časový prostor pro své konání. Rychlé kroky by totiž mohly krizi ještě prohloubit.

Přečtěte si další články ČESKÉ POZICE na téma Vlastimil Rampula

appalacio ... ... 19:28 4.3.2012
JiB Ještě jedna tapeta ... 10:15 26.2.2012
JUDr. Marek Kalina RE: Já bych polemizoval s tím "stíhat, stíhat,... 18:47 25.2.2012
Hector Spravne je back kick. 15:26 25.2.2012

Počet příspěvků: 77, poslední 4.3.2012 07:28 Zobrazuji posledních 77 příspěvků.