Vlastimil Rampula je zpátky: Městský soud zrušil jeho odvolání z funkce

Bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula uspěl u soudu. Může se vrátit do funkce, z níž ho odvolal ministr spravedlnosti.

Bývalý vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula uspěl v soudním sporu, v němž se domáhal navrácení funkce, z níž ho loni v říjnu na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana odvolal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Městský soud v Praze dal Rampulovi za pravdu a zrušil rozhodnutí ministra Pospíšila.

„Rozhodnutí nabude právní moci ve chvíli, kdy písemné vyrozumění obdrží oba účastníci. Kromě toho bylo také zrušeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu," řekla serveru iDnes.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.

To znamená, že po doručení rozhodnutí soudu budou na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze dva státní zástupci – dříve odvolaný Rampula a Stanislav Mečl, jehož ministr Pospíšil řízením úřadu dočasně pověřil. Pokud se skutečně Rampula do úřadu vrátí, může to mít vážné politické důsledky přinejmenším pro ministra spravedlnosti. Pospíšil nicméně ČESKÉ POZICI řekl, že nevidí důvod ke svému odchodu.

„Především musíme zjistit, jaké byly důvody soudu. Jestli se jednalo o hmotně- nebo procesně-právní zdůvodnění. Tomu také přizpůsobíme další taktiku. Budu také jednat s nejvyšším státním zástupcem,“ řekl ČESKÉ POZICI Pospíšil. A dodal: „Toto rozhodnutí nemůže zastavit očistu justice, kterou jsme začali. Nemůže také zastavit personální změny na státním zastupitelství.“

Uspěje s kasační stížností?

Pospíšil nejspíš podá kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu, i když ještě nechtěl předjímat další kroky s ohledem na to, že zatím nezná odůvodnění soudu.

„Od počátku jsme vzhledem k nedokonalé právní úpravě upozorňovali na to, že je to padesát na padesát. Byl to také důvod, proč jsem pana Mečla jmenoval pouze dočasně,“ řekl ČESKÉ POZICI Pospíšil s tím, že ministerstvo spravedlnosti připravilo nový zákon o státním zastupitelství.

Podobně jako ministr spravedlnosti hovoří i Mečl. „Počkáme na odůvodnění soudu, v čem spatřuje vady. Počkám také na to, zda ministerstvo spravedlnosti podá kasační stížnost a zda požádá o odkladný účinek rozhodnutí,“ uvedl pro ČESKOU POZICI současný šéf VSZ.