Vlakový jízdní řád dopadne na lidi jako meteor

Standardní dvouměsíční předstih prodeje jízdenek je v Česku nemožný. Jízdní řád je v „trezoru“, přestože se nově má jezdit od 9. prosince.

Běžně se na vlakové spoje prodávají jízdenky i rezervace s dvouměsíčním předstihem. To ale teď není možné, protože státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která zajišťuje tvorbu jízdních řádů v České republice, nový jízdní řád 2013 platný od letošního 9. prosince dosud oficiálně nezveřejnila. Tomáš Drvota z odboru komunikace SŽDC ujistil, že se tak stane 1. listopadu.

Na domácí rezervace se ptejte ve Vídni

Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě, však zaznamenal, že němečtí a rakouští cestující už informace o českých vlacích dávno mají. A to včetně regionální osobní přepravy. Cestující si tedy mohou jízdenky a rezervace přes naše území veřejně kupovat. Údaje o českém jízdním řádu jsou běžně k dispozici na internetových stránkách a aktivisté Svazu cestujících si to osobně ověřili jak v Rakousku (elektronický jízdní řád SCOTTY),  tak v Německu (elektronický jízdní řád Deutsche Bahn).

To si snad český zákazník má rezervaci z Děčína do Břeclavi zajišťovat u zahraničních operátorů? (Tuto možnost Svaz cestujících na popud ČESKÉ POZICE teprve ověří.)

Němečtí a rakouští cestující přitom už informace o českých vlakových spojích po 9. prosinci dávno mají

Jak je možné, že rakouští a němečtí sousedé zvládnou do databáze včas vložit jízdní řády nejen svých dopravců, ale i spoje v několika dalších evropských zemích, zatímco státní SŽDC hraje roli mrtvého brouka? Českému cestujícímu zbývá jen fantazírovat nad končícími jízdními řády a domýšlet se očekávaných změn, nebo se dobývat k informacím přes zahraniční servery.

Tomáš Drvota ze SŽDC však upozornil, že obvyklý dvouměsíční předprodej jízdenek a místenek není pro SŽDC závazný. Firma má povinnost vyvěsit jízdní řád před začátkem jeho platnosti a měsíční předstih jí připadá více než dostatečný.

Jízdní řád je pod zámkem údajně pro dobro českého uživatele – do poslední chvíle prý probíhají změny jízdního řádu a příliš včasné zveřejnění by cestujícího jen mátlo. Proč to však jde u sousedů, a u nás ne? Nečeká se zbytečně na tištěnou podobu? Vždyť kvůli ní musela být uzávěrka všech dat s velkým předstihem.

Odkládat zveřejnění jízdního řádu na vydání jeho tištěné podoby by bylo návratem do staletí páry. Dnes už ta respektovaná tlustá knížka hraje jen okrajovou úlohu a naprostá většina zákazníků by si dávno mohla jízdními řády elektronicky surfovat.

Co se doma upeče…

Na změny dálkových vlaků ovšem navazují i změny v regionální dopravě, vlakové i autobusové. Někde se podle nich upravují i jízdní řády městské hromadné dopravy. Ten servis nám v zahraničí v úplné podobě neposkytnou a zájemce nejspíš bude muset jako kdysi čekat na výlep navazujících jízdních řádů až těsně před plánovanou změnou. Vyka připomíná, že informace o vlakových spojích po 9. prosinci nejsou zatím ani v centrální databázi, takže jsou nedostupné i pro IDOS (internetový jízdní řád IDOS je jedním z výstupů Celostátního informačního systému o jízdních řádech, který vede z pověření ministerstva dopravyspolečnost CHAPS) či kterékoli jiné mobilní aplikace.

Kdo si chce už teď zajistit dopravu na předvánoční víkend s tradičně plnými vlaky, má smůlu

Svým laxním postojem k včasnému zveřejnění jízdního řádu však SŽDC narušuje dobré vzájemné vztahy s přepravci a zejména s cestujícími. Kdo ví, že se za odmítnutí jízdenky a místenky nemá zlobit na pracovnici Českých drah v pokladně, ale na nepřítomného, v tu chvíli anonymního správce kolejí? Přitom České dráhy mají ve smluvních přepravních podmínkách zakotveno: „Jízdenku si cestující může zakoupit v předprodeji až dva měsíce před prvním dnem splatnosti.“ A to nejen na přepážkách, ale dokonce přímo ve vlaku, v automatu nebo elektronicky a samozřejmě na řadě smluvních míst. Jak upozornil Vyka, stejným způsobem jsou ze strany SŽDC omezena i prodejní místa společnosti RegioJet.

Českým standardem se stává nevědomí. Kdo si chce už teď zajistit dopravu na předvánoční víkend s tradičně plnými vlaky, má smůlu.