Vlak, jídlo, bydlení zdarma. Kdo zaplatí demonstraci 7. dubna?

Politické úvahy koordinátorky demonstrace: Revoluční vláda, jen 95 poslanců, posílení starostů, schůze sněmovny čtyřikrát do roka.

Demonstrace s hřmotným názvem Národní mobilizace se koná 7. dubna na Václavském náměstí a frekvence šířených pozvánek houstne. Ta, která nám přišla e-mailem, je však hodně zajímavá. Účastníkům nabízí, že mohou do Prahy z Ostravy cestovat speciálním vlakem zdarma, na jiných trasách pak má být údajně demonstrujícím poskytnuta 40procentní sleva. Občerstvení a nocleh je zajištěn též zdarma (vyjma spacáku, ten musíte mít vlastní). Pokud přijedou do Prahy demonstrovat tisíce lidí, jak se očekává, šlo by o nemalý peníz.

Protest pořádá ve spolupráci s dalšími iniciativami Holešovská výzva, a tak jsme zjištovali podrobnosti v první řadě u ní. Hovořili jsme s koordinátorkou Národní mobilizace Věrou Řezníčkovou. Než jsme se dobrali k detailům o dubnovém protestu, paní Řezníčková zkritizovala Nečasovu vládu, která se prý dopouští na občanech genocidy. Původem zla jsou podle ní politické strany. „Je potřeba ustavit revoluční vládu, která nastolí pořádek. Sněmovna by měla jen 95 poslanců. Těmi by mohli být třeba starostové, scházeli by se čtyřikrát ročně,“ nastínila koordinátorka radikální plány.

Koordinátorka Národní mobilizace: Půjde o nákladnou akci, vybereme potřebné peníze mezi sebou

Co se týká organizace a finančních zdrojů, dozvěděli jsme se zatím jen tolik: Věra Řezníčková připouští, že půjde o nákladnou akci, uvést sponzora ale nechtěla. „Vybereme potřebné peníze mezi sebou,“ tvrdila. Tento scénář potvrdil i lídr Holešovské výzvy Jaroslav Popelka. Řezníčková upřesnila, že slevu na jízdenku dostanete tehdy, prokážete-li se při nákupu lístku letáčkem Národní mobilizace. A dále odkázala na tiskovou konferenci v příštím týdnu, kdy se veřejnost údajně dozví veškeré potřebné informace.

Pracovník tiskového odboru Českých drah Radek Joklík ČESKÉ POZICI potvrdil, že na dráhy byl vznesen dotaz, zda by bylo možné vypravit zvláštní vlak, ale že závaznou objednávku podnik zatím neobdržel. Na otázku, kdo vznesl dotaz, Joklík odpověděl, že vše se řešilo pouze telefonicky a žádné oficiální údaje nejsou k dispozici. Zatím nejsou vyjednány ani případné slevy na jízdném.

Vzhledem k signálům, že na iniciativách těchto protestních hnutí by se mohli podílet i někteří politici jako poslanec Vít Bárta či senátor Tomio Okamura (viz článek Kolem Bárty, Okamury a Holešovské výzvy se rodí projekt „Úsvit“), se logicky nabízí i možnost sponzoringu například těchto majetných osob.

Předseda Věcí veřejných na dotaz neodpověděl. Senátor Okamura byl sdílnější: „Co a koho financuji ze svých soukromých peněz, nemíním zatím nijak medializovat. Zúčastním se každé veřejně prospěšné akce, na kterou mám čas a energii. Vzhledem k tomu, že za Českou pozicí stojí pan Babiš, zdravím pana Babiše a pokud se o cokoli zajímá, může se mě zeptat přímo, kontakt má.“

(K tomu poznámka redakce: Podnikatel Andrej Babiš ČESKOU POZICI podpořil a veřejně to oznámil. Na obsah webu podle redakčních pravidel nemá vliv.)

Vraťme se však k vyjádření Tomia Okamury. Finanční podporu nepotvrzuje, ale ani nepopírá, slovy na adresu Andreje Babiše posiluje interpretaci střetů mezi Bártou a Babišem jako politickou šermovačku mezi Hnutím Úsvit a ANO 2011 (více v článku Bárta proti Babišovi. Ale o potraviny v první řadě nejde.)

Podle koordinátorky Národní mobilizace Věry Řezníčkové je nesmysl, jak jsou protestní iniciativy spojovány s Bártou a Okamurou. Připustila však, že představitelé protestních uskupení se s Bártou pravidelně každý týden setkávají, prý jim strategicky radí, neb je zkušeným politikem. „Nechceme Víta Bártu finančně využívat. Víme ale, že je to slušný a chytrý člověk, od kterého si rádi necháme poradit,“ dodala Řezníčková.

Lídr Holešovské výzvy „Slávek“ Popelka ČESKÉ POZICI před měsícem sdělil, že spolupráce s Bártou, Okamurou a dalšími osobnostmi bude v budoucnu intenzivnější. „Veřejnost se konkrétnější plány dozví na Václavském náměstí 7. dubna,“ řekl na konci února. Pro Víta Bártu by to mohla být cesta, jak se za určitých okolností udržet na politické scéně, pro Okamuru způsob, jak se ze solitéra-senátora stát tváří širšího hnutí.

Počet příspěvků: 4, poslední 26.3.2013 11:14 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.