Vládní koalice se shodla na důchodové reformě

Na dnešním jednání K9 se špičky vládní koalice shodly na důchodové reformě a zvýšení nižší sazby DPH již na podzim.

Vrcholní představitelé vládní koalice (ODS, TOP 09 a Věcí veřejných) se na dnešním jednání takzvané K9 shodli na důchodové reformě, jak ji naplánovali ekonomičtí ministři.

Lidé si v rámci nového důchodového systému budou moci dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají další dvě procenta ze svých příjmů. V důsledku snížení odvodů na sociální pojištění budou muset počítat s tím, že jim stát v budoucnu vyplatí nižší důchod; rozdíl mají pokrýt úspory v penzijním fondu. Kromě toho bude možné procento příjmu místo státu poslat na penzi svých rodičů. Dle ministra financí Miroslava Kalouska bude možné převést tuto částku matce, otci, či ji rozdělit mezi oba rodiče.

Koalice se rovněž shodla na zvýšení nižší sazby DPH již letos na podzim. Premiér Petr Nečas po jednání uvedl, že veškeré výnosy ze zvýšené DPH „budou do poslední koruny využity ve prospěch důchodové reformy. Nebudou utraceny, nebudou projedeny.“

Výjimku z 20procentní sazby DPH budou mít chléb, mléko, zelenina, ryby, brambory, dětská mléčná výživa a potraviny pro lidi s metabolickými problémy. U nich by DPH měla být desetiprocentní. S dalšími výjimkami, o nichž se diskutovalo, zejména u tepla či knih, koalice již nepočítá.

Více informací o reformě důchodového systému se dozvíte v sekci HOT TOP Penzijní reforma.