Vládní koalice: jedeme dál!

Představitelé vládních stran spolu opět mluví. Do příštího týdne má být jasné, co vše kabinet ze svého programového prohlášení nesplní.

Koaliční lídři se v úterý dohodli, že budou společně vládnout dál. Nejmenší vládní strana  — Věci veřejné (VV) – přitom od minulého týdne vyhrožovala, že součástí kabinetu zůstat nemusí. Nakonec však souhlasila s navrhovanými úspornými opatřeními pro příští dva roky. Dohoda mezi stranami zavládla i v otázce změny koaliční smlouvy, z níž by měly být odstraněny body, které již kabinet nestihne prosadit.

Do puntíku se tak splnila prognóza ČESKÁ POZICE z minulého týdne, tedy že na předčasných volbách – což byla alternativa politického vývoje, kdyby se politici nedohodli – nemají „véčkaři“ nejmenší zájem. Nedostali by se totiž ani přes pětiprocentní práh nutný pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Podle premiéra Petra Nečase se vláda shodla na nutnosti stlačit schodek státního rozpočtu pod 2,9 procenta HDP pro příští rok a pod 1,9 procenta pro rok 2014. Příští rok počítá kabinet s tím, že najde úspory v objemu 57 miliard korun. Přibližně 30 miliard by se mělo uspořit redukcí výdajů, zbytek zajistí zvýšení daní.

Pro rok 2014 vláda hledala zhruba 90 miliard. Část úspor by mělo přinést slučování ministerstev, které dostala na starost vicepremiérka Karolína Peake (VV). „Véčkařský“ předseda Radek John toto pověření vysvětlil tím, že Peake, která nemá vlastní ministerstvo, bude při koordinování rušení ministerstev dostatečně nezávislá.

Při vystoupení lídrů koalice po několikahodinovém jednání zazněla prakticky jediná novinka, a sice že se vláda dohodla na nutnosti zavést zápisné na vysokých školách. Podle odhadu premiéra Nečase by se mělo pohybovat okolo tří až tří a půl tisíce korun za semestr. Část peněz půjde do stipendijního fondu, z něhož se budou financovat studia sociálně slabších zájemců o VŠ vzdělání.

John: Emocionální výbuch se vyplatil

První potvrzení toho, že převažuje zájem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných společně vládnout i nadále, přišlo na poradě ekonomických ministrů. Ta se v úterý v poledne za účasti dvou ministrů VV (Kamila Jankovského a Pavla Dobeše) dohodla mimo jiné na patnácti a 21procentní sazbě DPH (v obou případech jde o zvýšení o jeden procentní bod ve srovnání s nynějším stavem) a na pomalejším tempu růstu důchodů. O jeden procentní bod by měla od roku 2014 stoupnout daň z příjmu fyzických osob, lidé s vyššími příjmy by pak měli platit z částky nad sto tisíc korun měsíčně ještě sedmiprocentní daňovou přirážku. Na přání VV bude zachováno vyplácení porodného.

Ještě ráno si premiér Nečas nebyl jistý, jak jednání s VV dopadnou. Na setkání poslaneckého a senátorského klubu ODS Nečas straníkům řekl, že má o pokračování koalice vážné pochyby. „Kdyby všichni přemýšleli a debatovali racionálně, tak bych to viděl 80 ku 20, že vláda přežije. Protože to tak ale není, je to 50 na 50,“ tlumočil pro ČESKOU POZICI premiérova slova senátor ODS, který si nepřál být jmenován.

Nakonec si jednání pochvaloval i předseda VV Radek John. „Po emocionálním výbuchu ve Věcech veřejných byl účel naplněn,“ řekl John. Koaliční strany si podle něj po čtyřech měsících mezi sebou znovu nastavily komunikaci. „Véčkaři“ se dále těší, že se bude koalice příští týden zabývat pravomocemi Nejvyššího kontrolního úřadu a systémem sociálních dávek. Tedy body, kterými minulý týden podmiňovalo setrvání ve vládě grémium VV.

Počet příspěvků: 2, poslední 11.4.2012 05:48 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.