Vláda vyjednala pro Pentu byznys za miliardu dolarů

Dodávka 28 bitevníků L-159 do Iráku má dva háčky: netýká se vlastně ani tak moc armády a chybí na ni smlouva.

Martin Shabu 13.10.2012

foto: Česká pozice

Na první pohled by se mohlo zdát, že již osm let trvající sága české armády „Jak se zbavit nepotřebných bitevníků L-159“ končí. Ministr obrany Alexandr Vondra po schůzce s iráckým protějškem v pátek 12. října oznámil, že se obě strany dohodly na dodávce osmadvaceti strojů (v dvoumístné verzi) pro irácké vzdušné síly.

Pokud se však sneseme z politických obláčků na zem, zjistíme, že česká armáda příliš důvodů k radosti nemá. Z domluveného dealu totiž bude témř ze sta procent profitovat společnost Aero Vodochody, kterou přes kyperskou firmu Sorvoka Holdings Limited vlastní finanční skupina Penta. Ta má totiž dle dohody Iráčanům dodat 24 nových letounů. Z armádních zásob by tak měly zmizet pouze čtyři stroje. Dle mluvčího iráckého premiéra Núrího Málikího, jehož citovala agentura Reuters, navíc Irák získá čtyři letouny zdarma – právě ty armádní. Drtivá většina z odhadovaného objemu obchodu, tedy 20 miliard korun, tak v případě uzavření kontraktu skončí nikoli na státním, nýbrž soukromém kontě.

Byznys, ale pro koho...

Armáda má v současnosti pět dvoumístných bitevníků L-159. Jeden z nich získala jako kompenzaci za vady kontraktu na nákup španělských transportních letounů Casa od konsorcia EADS. Dle ČTK armáda získá od Španělů i druhý dvoumístný stroj, který vláda v rámci směnného obchodu s konsorciem EADS vyměnila. Právě tyto dva znovu získané letouny mají být odeslány do Iráku. Další dva dvoumístné bitevníky obrana nechá předělat z jednomístných verzí, které má uskladněny. Výroba dvoumístné verze přitom bude představovat zajímavý byznys opět pro Pentu – přestavbu v hodnotě stovek milionů korun totiž zajistí Aero Vodochody.

Takovýchto deklarací už při vyjednávání zaznělo několik, nikdy však nedospěly do fáze, kdy by se dalo hovořit o uzavření finálního kontraktuA je tu ještě jeden podstatný zádrhel. V pátek politici oznámili politickou dohodu, nikoli přímo podpis smlouvy o nákupu, jež by obě strany zavazovala ke konkrétním podmínkám. Takovýchto deklarací už při vyjednávání zaznělo několik, nikdy však nedospěly do fáze, kdy by se dalo hovořit o uzavření finálního kontraktu. Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE ze zbrojařských kruhů se proto zatím neradují ani v Aeru. Dokud totiž nebudou doladěny technické detaily kontraktu, není dohodnuto vlastně nic. Tomu nahrává i výrok premiéra Petra Nečase, který v pátek odpoledne uvedl, že věří, že se kontrakt podaří úspěšně dokončit.

Na rozdíl od předchozích jednání se však tentokrát Irák ocitl v poněkud složitější geopolitické situaci. Kromě nestabilního bezpečnostního prostředí doma je zneklidňován mocenskými ambicemi Íránu a eskalací napětí v Sýrii. V této konstelaci se irácká vláda snaží připravit na rozsáhlejší konflikt, a proto urychleně nakupuje zbraně z celého světa. Ne náhodou přijela irácká delegace do Prahy z Ruska. V Moskvě totiž irácký premiér oznámil uzavření kontraktů na nákup vojenské techniky za více než čtyři miliardy dolarů.

Počet příspěvků: 4, poslední 14.10.2012 08:55 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.