Vláda vyhlásila závod o podporu ze Zelené úsporám

Kvůli nezodpovědné politice exministra Drobila chybí programu osm miliard korun. Šestnáct tisíc žadatelů bude bojovat, aby na ně vyšlo.

Nikdo netuší, kdy bude muset Státní fond životního prostředí udělat červenou čáru, za níž všechny další žádosti propadnouProgram Zelená úsporám dospěl do bodu, že mu na uspokojení přijatých žádostí chybí osm miliard. Ani po zaúčtování rezerv se na všechny žadatele nedostane. Do soutěže o dotaci jsou vrženi všichni, kteří měli v žádosti nějaké nedostatky. Honba za co nejrychlejší nápravou je nepochybně lepší variantou, než původní záměr všech 16 tisíc neúplných žádostí vyřadit. S tím však překvapivě vzrostla naděje i všem, kteří vychytrale odevzdali jen „prázdné desky“. Šikovní šíbři je nepochybně dokážou naplnit dřív, než běžný žadatel odstranit drobnou chybu.

Od vyhlášení dne „D“ budou mít lidé na opravu 60 dní. Nikdo však netuší, po kolikátém dni bude muset Státní fond životního prostředí udělat červenou čáru, za níž všechny další žádosti propadnou. Není žádná záruka, dostane-li se na ně později. Jisté je jen to, že žádné druhé kolo oprav nebude. Kdo zaváhá, vypadává ze hry.

Nepříjemných zážitků si od 29. října 2010, kdy byl vyhlášen stop dalším přihláškám, užila většina ze 79 tisíc žadatelů o dotace na zateplení nebo výměnu kotle na uhlí za ekologické vytápění. Z lidmi požadovaných 27 miliard korun byly vyplaceny pouhé čtyři miliardy. Většina žadatelů byla až do středy 20. dubna, kdy o dalším postupu rozhodla vláda, ponechána v nevědomosti. Ti, kteří v souladu s pravidly Zelené úsporám už do stavebních úprav investovali, se kvůli nepředvídatelné liknavosti státu dostali na seznam nedobytných dlužníků. Nyní je dohromady i s těmi vyplacenými konečně schváleno 37 tisíc žádostí. Dalších 25 tisíc je úplných a na schválení čekají.

Finanční zdroj vyschl

Zájem o kjótské kredity, jejichž prodej ze státních přebytků Zelenou úsporám financoval, se rapidně ztenčil. Protože hlavním kupcem byla japonská vláda, jsou snahy dávat pokles do souvislosti se zemětřesením a s Fukušimou. To je velká chyba. Výhledy na další úspěšné prodeje kreditů se zatemnily už loni a ministr Pavel Drobil o tom musel vědět. Přesto před senátními volbami nečinně přihlížel, jak fond zaplavuje tsunami přihlášek. Tisíce lidem to zkomplikovalo život, kolik z nich si jich tím pro svou politiku koupil?

Polovina chybějících peněz se našla velice snadno – vyhodily se žádosti škol, obecních úřadů a dalších veřejných budov. Ministerstvo životního prostředí tím udělalo další veletoč, protože ony čtyři miliardy pro veřejnou sféru do Zelené úsporám zařadila ministryně Rut Bízková především z obav, že žádostí od občanů a bytových družstev přibývá pomalu. Byla to vlastně „svatokrádež“, protože veřejná sféra má na podporu energetických úspor dost jiných příležitostí k získání dotací. Občané či bytová družstva jen tu jednu jedinou. Přesto úplné popření výsledků předchozí výzvy je vůči veřejným žadatelům brutální.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vymetl kdejaký kout, aby získal další prostředky. Ale přes půl miliardy korun mu stále schází. Někteří žadatelé uvíznou v problémech.

Nedovolte Zelené úsporám zemřít

Po všech těch zoufalých peripetiích šokuje poznámka Julie Hrstkové v Hospodářských novinách: „Program Zelená úsporám nakonec neskončí tak velkým ´průšvihem´, jaký by se dal čekat od akce, která na začátku nastolila nesplnitelné podmínky.“

Kdyby bývaly zůstaly ty prvotní regule (kromě chybného propočtu plochy solárních kolektorů), možná bychom tu neměli tak velký přesah poptávky a zato ambicióznější energetické úspory. Právě uvolnění podmínek umožnilo tak hromadné zapojení lidí. Nic proti tomu. Masový zájem zasel poselství o významu šetření energie do širších vrstev společnosti. Pokud však nebyl překryt rozčarováním z toho, jak s tou přebujelou občanskou odezvou naložily úřady.

Je neštěstím, že tak úspěšná a potřebná iniciativa, jakou je Zelená úsporám, je zatěžována tak velkými chybami a zachraňována opravdu hrubými záplatami. Já bych dal přednost klidnějšímu vývoji v tvrdších podmínkách.

Nyní však existuje vážnější problém – odváží se rozhašená koalice jít dál? Najít jiné financování Zelené úsporám z výtěžku aukcí tentokrát evropských emisních povolenek, které až dosud znečišťovatelé dostávají zadarmo?

Počet příspěvků: 1, poslední 21.4.2011 07:17 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.