Vláda v rohlíku

Vše dopadlo podle nejrůžovějších snů Víta Bárty nebo kmotrů. Justiční systém bude dnem i nocí sedět nad úkolem očistit aktéry skandálů.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Některé věci prostě patří k sobě. Pamatujete si ještě tento slogan z billboardů operátora Vodafone z jara letošního roku? Laciný párek, rohlík zahleňující lidský organismus a hořčice nabitá nezdravými kyselinami. Párek v rohlíku, tento strašlivý pokrm širokých lidových mas.

Vládní koalice, která si po roce skandálů opět padla do náručí, by sebe sama mohla klidně propagovat tímtéž sloganem: Některé věci prostě patří k sobě. Vládní párek v rohlíku bohužel musíme konzumovat všichni a nepřihodí-li se nějaká „nehoda“ kolem přípravy rozpočtu, budeme ho mít na jídelníčku pěkně dlouho.

Koalice sice hřímá o důležitosti reforem, ale to nezní vůbec věrohodně. Politici se pravděpodobně rvali o to, kdo a jak bude mít moc nad veřejnými penězi a zakázkami.

Co tento párek v rohlíku drží pohromadě? Koalice sice hřímá o důležitosti reforem, ale to nezní vůbec věrohodně. Ten skandální počet skandálů uvnitř koalice nevznikl přece proto, že jedna strana chtěla do soukromých penzijních fondů vyvést pět procent, druhá sedm a ta třetí dvě! A ve zveřejněné strategii Víta Bárty, kterou tento superguru před svými nejbližšími prezentoval před vstupem do vysoké politiky, nebylo o reformě penzijního systému, zdravotnictví a školství ani slovo. Politici se pravděpodobně rvali o to, kdo a jak bude mít moc nad veřejnými penězi a zakázkami.

Vše dopadlo podle nejrůžovějších snů Víta Bárty. Na deABLizaci se zapomnělo a do státní správy bude nyní chrlit prověřené kádry véčkařský časopis Pražan. Bárta prostřednictvím svého druhého Dobeše – ten přišel právě z Pražanu – bude opět vládnout ministerstvu dopravy. Je neuvěřitelné, že premiér Petr Nečas souhlasil se jmenováním tohoto Bártova mladého fanouška z kategorie ultras. Možná, že se v nějaké voňavé státní funkci opět objeví i Petr Fejk a Jiří Vodička, který nedávno musel opustit společnost ČD Cargo.

Redaktor veřejnoprávní televize kulantně pravil, že Pavel Dobeš „příliš do kontaktu s ministerstvem dopravy nepřišel“. Proč ta stydlivost vůči novému členovi vlády? Proč neřekl natvrdo, že Dobeš o tomto klíčovém resortu neví vůbec nic?

A tak to bude pokračovat dál. Lze očekávat například rozsáhlé rozhovory v mainstreamových médiích s Karolínou Peake, v nichž bude premiér Nečas také pochválen za to, že do své vlády konečně vpustil ženu. Dav, který se cpe párkem v rohlíku, na to možná i skočí, preference porostou.

Mezitím – a to je to hlavní – justiční systém bude dnem i nocí sedět nad úkolem očistit aktéry skandálů.

Nejspíše ustane i politický tlak na odvolání státních zástupců v čele s Vlastimilem Rampulou. Tento bod sice nestojí v dodatku koaliční smlouvy, ale je tam cítit jako ta hořčice na párku.

Očistí se Bárta ze své obálkové aféry a na triky čaroděje Michala Babáka s financemi Věcí veřejných dá v srpnu renomovaný forenzní auditor obrovské kulaté razítko.

Exministr životního prostředí Pavel Drobil už je čistý.

Ten současný, Tomáš Chalupa, z kauzy Key Investments také vyjde jen jako oběť podvodu, jak sám tvrdí.

Vypadá to, že ani ke kauze ProMoPro neuspořádá finanční analytický útvar ministerstva financí další bombastickou tiskovku za účasti Miroslava Kalouska.

A konečně i bývalý ministr obrany Martin Barták a Marek Dalík, nejlepší přítel expremiéra Mirka Topolánka, mohou vyrazit na klidnou dovolenou. Očišťovací dekrety se už pomalu chystají do tisku.

Některé věci prostě k sobě patří. Tričko s tímto sloganem by na sebe měl vzít hlavně ministerský předseda Petr Nečas. Tragická postava této vlády udělá vše, aby zůstal u moci i v ODS. Po tomto vynuceném dodatku koaliční smlouvy přestanou i jeho odpůrci v ODS tlačit na to, aby podzimní kongres strany byl volební. (On ani neměl být, jenže kmotři se snažili, aby byl a aby tato hrozba donutila Nečase jednat „rozumně“.)

Shrnuto: vláda bude mít svůj „klid na reformy“, zahrne nás tiskovými konferencemi, televizními debatami, novinovými články o tom, jak už od teď vše bude jen a jen ku prospěchu národa. Možná, že sám Nečas tomu i věří, jen už si neuvědomuje význam slova důvěra. Ta je prakticky pryč a přemýšlející pravicové elity i slušní podnikatelé, kteří platí daně stále ještě českému státu, nad jeho vládou už zlomili hůl. Párek v rohlíku jim totiž nechutná.

JUDr. Marek Kalina Sorry, ale jste mimo... ...jaké "nové pravicově... 16:09 3.7.2011

Počet příspěvků: 16, poslední 12.7.2011 09:18 Zobrazuji posledních 16 příspěvků.