Vláda schválila druhý pilíř důchodového systému

Kabinet neustoupil kritikům, kteří mimo jiné tvrdí, že zavádění další dobrovolné podpůrné nohy důchodového systému nemá smysl.

Vláda stačila ještě před prázdninami schválit návrhy zákonů, které umožní do českého důchodového systému zavést třetí podpůrnou nohu – dobrovolné spoření v soukromých penzijních fondech. Pokud předlohy projdou parlamentem a podepíše je prezident – který je mimochodem kritizoval –, budou si moci lidé převést tři procenta pojistného ze státního průběžného systému do nově vytvořeného kapitalizačního pilíře. Budou k tomu však muset připojit z vlastního další dvě procenta z vyměřovacího základu.

Výpadek příjmů v průběžném systému důchodů chce vláda pokrýt z plánovaného sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta. Lidé, kteří se rozhodnou pro druhý pilíř, budou muset počítat s nižším důchodem z průběžného systému. Vyvedené peníze z tohoto systému však budou mít šanci zhodnotit si prostřednictvím nově vzniklých fondů s různě agresivní investiční strategií.

Takzvaný druhý pilíř důchodového systému se bude týkat lidí mladších 35 let. Ostatní budou mít čas na rozhodnutí, zda se do něj také zapojí, nejpozději do roka po spuštění, s nímž se počítá k 1. lednu 2013.

Zbytečný pilíř?

Schválené předlohy upravují i nynější třetí pilíř – takzvané penzijní připojištění se státním příspěvkem. Majetek současných fondů má být oddělen od peněz účastníků, jež budou převedeny do transformovaného fondu spravovaného penzijní společností. Ta bude po získání potřebných povolení nástupcem penzijního fondu. Noví účastníci již nebudou moci vstoupit do transformovaných fondů, ale do takzvaných účastnických fondů, které by měly nabízet na rozdíl od těch současných větší možnosti investování.

Změnit se má také maximální výše státního příspěvku až na 2760 z nynějších 1800 korun ročně. Trojnásobně na 300 korun ale vzroste i minimální hranice měsíční úložky pro jeho poskytování.

Někteří z kritiků vládní reformy, například zaměstnavatelé, tvrdí, že zavádění další podpůrné nohy důchodového systému nemá smysl, neboť již v podstatě existuje v podobě současných penzijních fondů. Finančním skupinám se zase nelíbí zejména dobrovolnost druhého pilíře. Část provozovatelů nynějších fondů již dala najevo, že nový systém pro ně nemusí být kvůli zamýšlené přísné regulaci atraktivní.

Činnost fondů ve druhém i třetím pilíři zaštítí penzijní společnosti, jež vzniknou buď transformací ze současných penzijních fondů, nebo je založí nějaká silná finanční skupina. Počítá se totiž s tím, že budou muset splňovat přísná kritéria kapitálové vybavenosti a určitou minimální hranici počtu účastníků ve fondech. Regulací a pohledem nad jejich podnikáním bude pověřena Česká národní banka.