Vláda při náběhu poslední vlny EET sníží DPH u řady služeb

Verdikt Ústavního soudu z loňského prosince, který zrušil náběh třetí a čtvrté fáze EET, po nichž už měli reportovat všichni, přinutil vládu k novele zákona o elektronické evidenci tržeb. Ministerstvo financí přišlo s receptem, který by podle něj mohl fungovat. Vymezí se, kdo je tak malý, že na něj online hlášení tržeb nemá dopadat.

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé...

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé zavedení elektronických pokladen proto v boji s šedou ekonomikou nestačí... foto: Richard Cortés, Česká pozice

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé...

Jedna z nejklasičtějších vět, kterou se řemeslníci loučí se svými zákazníky, zní: „Bude to na fakturu, nebo levněji?“ Pokud obě strany přivřou oči nad tím, že z jejich vzájemného obchodního setkání se má odvést daň, stojí je to méně papírování i peněz. Vláda doufá, že zaběhaný mechanismus odbourá osvědčenou kombinací cukru a biče. Šlehnutím pro živnostníky je, že na ně brzy dopadne povinnost hlásit tržby Finanční správě. Sladká náplast spočívá v přeřazení jejich byznysu z 15procentní sazby DPH do desetiprocentní.

Takhle se má ulevit sudovému pivu, stravovacím službám, kadeřnicím a holičům, květinářstvím, obuvníkům a švadlenám, vodohospodářům, uklízecím službám nebo těm, kdo se chodí do domácností starat o děti, seniory či nemocné. Ministerstvo financí, které změny připravilo, má za to, že dosáhne lepší daňové disciplíny. „Bilance prvního roku s evidencí tržeb v pohostinství v kombinaci se snížením daně na stravovací služby nám ukázala, že i přes nižší DPH se výběr daní zvýšil,“ vysvětluje logiku opatření ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Lékaři a daní živnostníci

Restaurace a kavárny už se kvůli EET jednou posouvaly, z pásma 21 procent do první snížené sazby, teď jim zatížení DPH klesne podruhé. U lepšího daňového inkasa ale vedle této motivace hrál velkou roli také výkon ekonomiky. Domácnosti víc a víc utrácejí, jak se zvyšují mzdy, tím pádem obchodníci víc vydělávají a státní kasa získá.

Lékaři coby speciální kategorie a živnostníci, kteří mají nejvýše dva zaměstnance, v uplynulém roce si nepřišli na víc než dvě stě tisíc a ani rok následující jim takovou perspektivu nenabízí, si nemusejí zavádět internet, pořizovat tablet ani chytrý telefon s patřičným softwarem

K novele zákona o elektronické evidenci tržeb vládu dohnal verdikt Ústavního soudu z loňského prosince, který zrušil náběh třetí a čtvrté fáze EET, po nichž už měli reportovat všichni. Soud řekl, že si politici musejí pečlivě rozmyslet, jestli lepší přehled o výdělcích a výběr daní stojí za všechny obtíže, které hlavně malým podnikatelům a živnostníkům nová zákonná povinnost přinese.

Ministerstvo teď přišlo s receptem, který by podle něj mohl fungovat. Vymezí se, kdo je tak malý, že na něj online hlášení tržeb nemá dopadat. Podle návrhu novely, již mají LN k dispozici, jsou to živnostníci, kteří mají nejvýše dva zaměstnance, v uplynulém roce si nepřišli na víc než dvě stě tisíc a ani rok následující jim takovou perspektivu nenabízí.

Takoví podnikatelé a k tomu lékaři coby speciální kategorie si nemusejí zavádět internet, pořizovat tablet ani chytrý telefon s patřičným softwarem. Postaru vyplní klientovi papírovou účtenku, do kartotéky si uloží kopii a podle toho, jak moc pracují s počítačem, odešlou jednou za čtvrtletí Finanční správě formulář s uskutečněnými tržbami buď elektronicky, nebo opět na papíru.

Dopad změn

Podle ministerského zdůvodnění se měkčí přístup na některé druhy služeb hodí, protože v podstatě cokoli bude lepší než dnešní situace. Berní úředníci nemají jak zjistit, jestli kadeřnice neostříhala někoho, o kom jim neřekla, nebo švec nevyspravil nepřiznanou podešev. Proto přijde povinnost hlášení s hranami obroušenými nižší daňovou sazbou.

Dopad změn v sazbách je spočítán na 3,4 miliardy, o které bude erár chudší, na druhé straně se počítá s tím, že to aspoň do jisté míry dorovnají odvody na dani u nově přiznávaných příjmů

„Navrhovaná změna se týká především zboží a služeb, u kterých je v praxi velice obtížné či nákladné zajistit efektivní výběr daně. Jde o služby, kde poskytovatel i konečný zákazník mohou realizovat transakci často skrytě, bez jakékoliv evidence či existence přítomnosti třetí strany. Nižší sazba daně z přidané hodnoty tak bude znamenat nižší stimul vyhnout se dani nejen pro poskytovatele, ale i pro zákazníka,“ uvádí důvodová zpráva.

Dopad změn v sazbách je spočítán na 3,4 miliardy, o které bude erár chudší, na druhé straně se počítá s tím, že to aspoň do jisté míry dorovnají odvody na dani u nově přiznávaných příjmů. Náběh poslední fáze EET, stejně jako účinnost celé novely, nemá pevně stanovené datum, bude záležet, jak rychle si novela získá souhlas poslanců a senátorů. Až se jí to povede a objeví se ve Sbírce zákonů, za tři měsíce od té chvíle se spustí závěrečné kolo projektu.

Výjimky přímo v paragrafech

Další novinka se týká zavedení plošného pardonu z povinnosti evidovat pro vyjmenované oblasti podnikání. Nebude třeba hlásit tržby nevidomých podnikatelů, z prodeje předplacených telefonních karet, takzvaných kreditů, z hazardních her a obchodní letecké přepravy ani z jakýchkoli transakcí uskutečněných platební kartou, což platí pro e-shopy i kamenné prodejny.

Ministerstvo financí muselo u výjimek také vyhovět výhradě Ústavního soudu, že není možné, aby je vláda stanovovala sama dodatečnými nařízeními. Takový způsob je příliš nepředvídatelný a nikdo v něm nemá jistotu, jestli se ho zákon bude týkat, či ne. Nově tak musí být všechny výjimky výslovně uvedeny přímo v paragrafech.

Stálé výjimky se u nich všech zavedou, protože se buď v praxi ukázalo, že to přináší příliš mnoho obtíží, aby to stálo za to, nebo si stát umí obstarat kýžená data jinak. To je třeba případ hazardních her, u nichž se chystá zavedení informačního rejstříku. V praxi by se s povinností hlásit tržby dubloval.

Ministerstvo muselo u výjimek také vyhovět výhradě Ústavního soudu, že není možné, aby je vláda stanovovala sama dodatečnými nařízeními. Takový způsob je příliš nepředvídatelný a nikdo v něm nemá jistotu, jestli se ho zákon bude týkat, či ne. Nově tak musí být všechny výjimky výslovně uvedeny přímo v paragrafech. Odpůrci EET z řad pravicové opozice se u Ústavního soudu domáhali, aby evidenci úplně zrušil, protože do práva na svobodné podnikání zasahuje příliš intenzivně. S tím se většina pléna neztotožnila.

Změny v elektronické evidenci tržeb

Co je doma, to se počítá

Budou se evidovat jen ty tržby, které se uskuteční v České republice. Nyní musí obchodník usazený v Česku hlásit i ty obchody, které se odehrají v cizině.

Náběh povinnosti pro služby

Třetí a čtvrtá fáze EET, kam patří třeba kadeřnice nebo instalatéři, začne platit za tři měsíce od chvíle, kdy se nový zákon objeví ve Sbírce. Kdy to bude, záleží na tom, jak rychle se s novelou popasuje parlament.

Výjimky musejí být v zákoně

Vláda nyní mohla udělovat pardon z povinnosti evidovat svým nařízením, ale podle Ústavního soudu je to příliš nepředvídatelný způsob určování pravidel a musí to být napsáno přímo v zákoně. Osvobození od EET bude pro nevidomé podnikatele, na předplacený kredit na telefonování, platby kartou, tržby z hazardních her a z obchodní letecké přepravy.

Papírový režim

K běžnému a zjednodušenému režimu evidence přibude ještě jeden, zcela offlinový, který se bude jmenovat zvláštní režim. Zažádat o něj budou moci jen lékaři a živnostníci, kteří nemají víc než dva zaměstnance, v posledním roce jejich zisk nepřekročil 200 tisíc a není pravděpodobné, že tuto hranici překoná v roce následujícím. Ti budou pro zákazníka vyplňovat papírové bločky a kopii si schovávat. Výkaz o tržbách odevzdají finančnímu úřadu jednou za čtvrtletí na zvláštním formuláři.

Nižší DPH

Aby vláda vykompenzovala živnostníkům a podnikatelům ve službách novou povinnost, přeřadí je zároveň do druhé snížené sazby DPH, tedy na 10 procent. Menší zdanění bude na vodné se stočným, sudové pivo, úklid domácností, domácí péči o děti, nemocné nebo staré lidi, pro kadeřníky, opravny obuvi či oděvů. Hospodářský dopad těchto úlev na státní rozpočet činí ročně zhruba 3,4 miliardy.

Počet příspěvků: 1, poslední 29.5.2018 12:30 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.