Vítkovice v úzkých. Světlíkova společnost se blíží konkurzu

Záchrana předlužené společnosti Vítkovice Power Engineering z holdingu miliardáře Jana Světlíka vázne. Nedaří se jí získávat nové zakázky ani dostatečně rychle redukovat náklady. Pokud ji nepodrží banky, čeká ji s největší pravděpodobností konkurz.

Tomáš Plhoň 21.4.2017

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. foto: MAFRA – Jan Zatorsky

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík.

Významná část strojírenského holdingu Vítkovice miliardáře Jana Světlíka dál bojuje o přežití. Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) v prvním kole zvítězila už na konci loňského roku. I když po ní věřitelé požadují dluhy za více než 74 miliard a „proslavila“ se problematickou zakázkou na výstavbu turecké uhelné elektrárny Adularya, podařilo se jí odvrátit konkurz a soud jí tehdy povolil reorganizaci.

Jenže po více než třech měsících se ukazuje, že zdaleka není dobojováno. Firma, která zaměstnává zhruba tisíc lidí, prodělává čím dál tím víc a nedaří se jí získávat zakázky. Co víc, zjevně se zhoršily její vztahy s insolvenčním správcem Davidem Vandrovcem. Ten ve své poslední zprávě management firmy kritizoval. Kromě slabé komunikace mu vadí i tempo, s jakým dcera Vítkovic ořezává náklady. Dle informací LN nabývá stále více věřitelů přesvědčení, že konkurz je dříve či později neodvratný.

Personální rošáda

Že se VPE nedaří dostatečně rychle redukovat náklady, dokládá i nedávná razantní výměna managementu. Z postu generálního ředitele byl odvolán Simeon Hýbl, který do křesla usedl teprve loni v listopadu a měl být jedním z hybatelů úsporných opatření. Samy Vítkovice pak přiznávají, že v tichosti provedená personální rošáda souvisí s pomalým tempem ozdravování firmy.

Zatím se zdá, že s každým dalším dnem je situace Světlíkovy společnosti horší a horší. Za první tři měsíce letošního roku dokázala získat zakázky v celkovém objemu pouhých 36 milionů korun.

„Představenstvo VPE skutečně změnilo složení managementu VPE a ukončilo spolupráci s panem Simeonem Hýblem. Řízením je pověřen stávající finanční ředitel, od kterého si představenstvo slibuje urychlení nutných změn,“ uvedla tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Zatím se zdá, že s každým dalším dnem je situace Světlíkovy společnosti horší a horší. Za první tři měsíce letošního roku dokázala získat zakázky v celkovém objemu pouhých 36 milionů korun. Jen za únor přitom VPE vykázala provozní ztrátu kolem 30 milionů, a za březen údajně dokonce 40 milionů. Zdroj blízký dění ve Vítkovicích LN sdělil, že v květnu už nemusí být peníze na výplaty zaměstnanců.

Těch má VPE zhruba tisíc, a jak sama tvrdila už loni, část z nich bude muset propustit. Dle insolvenčního správce se tak ale ani po šesti měsících od vyhlášení úpadku nestalo. „Nyní ve firmě pracuje 865 lidí, to je o 358 méně než ve stejném období loni. Ti, kteří nejsou momentálně uplatnitelní, jsou doma na 80 procentech mzdy,“ mírní kritiku mluvčí Vítkovic Kijonková s tím, že se společnost chystá propustit celkem 350 pracovníků.

Bankovní opora

I když postupují úsporná opatření pomalu, zdá se, že společnost ještě nějakou dobu bude moci zůstat v klidu. Mezi nejsilnější věřitele totiž patří banky, jako Česká spořitelna nebo Komerční banka. A ty drží nad vodou nejen VPE, ale celý Světlíkův koncern.

Důvod je jasný. V minulosti vydaly Vítkovicím bankovní garance, dle informací LN zhruba 4,5 miliardy korun, které by v případě krachu musely vyplatit.

Kromě bank má podporu svého obchodního partnera, mocného lobbisty Martina Ulčáka.

Kromě bank má ovšem podporu svého obchodního partnera, mocného lobbisty Martina Ulčáka. Nicméně proslýchá se, že vztahy obou podnikatelů se zhoršily.

„Já jsem přesvědčený o tom, že do konkurzu by měl spadnout celý holding Vítkovic, nejen VPE, která k tomu míří,“ řekl LN zástupce věřitele firmy, jenž si nepřál být jmenován.

Hypotetický pád celé strojírenské skupiny, jednoho z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji, možná zní trochu jako hororový scénář, nereálný ale není. Koneckonců Světlík musí odrážet problémy na více frontách.

Neplatný účet za elektřinu

Jedna starost nicméně právě Světlíkovi ubyla. Společnost Vítkovice, a.s., uspěla ve sporu o neodebranou elektrickou energii s firmou ČEZ Prodej. Šlo o 385,775 milionu korun plus úroky, celkem asi půl miliardy korun. Vrchní soud v Olomouci rozhodl, že Vítkovice tuto sumu nemusí platit, oznámila včera mluvčí Vítkovic Kijonková.

Ve sporu rozhodl už loni v létě Krajský soud v Ostravě, Vrchní soud v Olomouci. Podle firmy ČEZ Prodej porušily Vítkovice smlouvu o dodávce elektřiny v roce 2011, když neodebraly elektřinu v celkovém objemu necelých 600 gigawatthodin, protože změnily dodavatele, což smlouva neumožňovala.

Fakta o strojírenském holdingu

Potíže strojírenského holdingu Vítkovice se začaly nebezpečně stupňovat začátkem loňského roku, kdy se zastavil projekt výstavby elektrárny Adularya v Turecku. Ta sice stojí, ale kvůli technickým potížím není v provozu. Finance na prodělečný projekt poskytla i Česká exportní banka a úvěry pro klienta Vítkovic zajistila státní pojišťovna EGAP.

K potížím Světlíkova holdingu však přispěly i dlouholeté spory s jeho odvěkým rivalem miliardářem Karlem Komárkem (finanční skupina KKCG) a nepříznivá situace na trhu.

Světlíka podporuje jeho spojenec miliardář Martin Ulčák. Vztahy obou podnikatelů se ale dle informací LN zhoršily.

Skupina Vítkovice je jedním z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji. V současnosti jsou v úpadku již čtyři společnosti z holdingu. Třem z nich soud povolil reorganizaci – měl by tak být zachován jejich provoz, aby mohly postupně umořit alespoň část svých dluhů.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.4.2017 07:51 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.