Vítězem „televarieté“ OVM se stal Ladislav Jakl

Urážky a mlžení — koktejl, jenž k obhajobě amnestie namíchal prezidentův poradce — zastínily neznámého autora „aktu milosrdenství“.

Nedělní Otázky Václava Moravce (OVM) nabídly divákům pořádnou porci politického kabaretu. Hlavním bavičem se stal Ladislav Jakl, ředitel politického odboru kanceláře prezidenta Václava Klause. Jak se lze snadno dovtípit, řeč byla o novoroční amnestii.

Co jsme se dozvěděli? Například to, že Jakl byl prezidentem Klausem vyzván, aby se ucházel o post zástupce ombudsmana, jak nabídku odmítl, ale i mnoho dalšího. Vybíráme tři nejpodstatnější „skeče“.

Pozoruhodné bylo hned to, jak „neprávník“ Jakl poučoval předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, který kritizoval vládu a prezidenta za „diletantsky“ připravenou amnestii, u níž dle veřejných výroků politiků nebylo dopředu jasné, kolika osob se má týkat. Jakl dokonce uvedl, že ho neznalost Rychetského mrzí a překvapuje.

Následoval útok na účastnici nedělní diskuse, senátorku Elišku Wagnerovou, s níž se nedokázal shodnout ani na počtu amnestií vyhlášených prezidentem po roce 1990. „Kdyby byla paní senátorka Wagnerová třeba soudkyní, tak bych po ní asi chtěl, aby to věděla. Ale protože je jenom senátorkou, tak to vědět nemusí,“ prohlásil Jakl. Jako by pozapomněl, že Wagnerová byla čtyři roky předsedkyní Nejvyššího soudu ČR a následujících deset let zastávala post místopředsedkyně Ústavního soudu.

Co však veřejnost zajímalo nejvíce, zůstalo v neděli bez odpovědi: jaký právník v prezidentské kanceláři amnestii vlastně formuloval?Další perla zazněla ve chvíli, kdy se moderátor Jakla zeptal, jestli amnestii nečiní méně věrohodnou skutečnost, že prezident Klaus do funkce zástupkyně ombudsmana navrhl bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, ačkoli její podřízení schválili zastavení procesu se šéfem zkrachovalé Union banky. Dodejme, že Klausova amnestie se vztahovala na zbývající manažery této banky, v níž se poškození marně domáhají svých vkladů. „Tím kandidátem jsem měl být já. Nevzal jsem to, protože velikou část života chodím v kravatě a zřejmě bych musel i v této nové roli chodit v kravatě. Docela se těším, až přes den nebudu muset chodit v kravatě,“ řekl Jakl. Zajímavá věta z úst nejbližšího spolupracovníka hlavy státu.

Co však veřejnost zajímalo nejvíce, zůstalo v neděli bez odpovědi: jaký právník v prezidentské kanceláři amnestii vlastně formuloval? „Nejsem mluvčí prezidenta republiky. Nejsem k ničemu takovému pověřen. Nemyslím si, že by bylo dobré zveřejnit to jméno, protože to znamená zase z někoho udělat terč na střelnici,“ udržel tajemství Jakl.

Kde je nedostatek informací, začíná pracovat lidská fantazie. Nenapsala snad text amnestie sama Vesecká, aby si prezident Klaus otestoval její odborné kvality pro budoucí post zástupkyně ombudsmana? Anebo to byl nějaký renomovaný advokát se zkušenostmi s obhajobou žalovaných osob v tunelářských kauzách posledních 15 let? Kdo ví.

Monokl Děkuji. Dost dobré. Díky. 23:31 14.1.2013

Počet příspěvků: 21, poslední 16.1.2013 07:44 Zobrazuji posledních 21 příspěvků.